Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Brně přitvrdí boj s černými pasažéry, pokutu zvýší na patnáct stovek

  9:12aktualizováno  9:12
Přistiženým černým pasažérům se cestování v Brně, ale i po celém kraji hodně prodraží. Už od září, tedy od neděle, cestujícím bez lístku hrozí místo dosavadní tisícikoruny rovnou patnáct set korun pokuty. Počet recidivistů roste.

Kampaň dopravního podniku v Brně proti vandalům s názvem No tag! | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Třináct let mohla být maximální pokuta za jízdu načerno tisícikorunová. Vše změnila květnová úprava příslušného zákona. Brněnský dopravní podnik i provozovatel Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje Kordis na ni reagovali poměrně rychle.

Černí pasažéři

  • před 10 lety 93 194
  • před 5 lety 116 529
  • minulý rok 110 368

Pozn.: Číslo nevyjadřuje počet osob, ale tzv. záchytů – statistika počítá i s recidivisty.

Důvody? Počet cestujících, kteří za jízdu neplatí, sice stále mírně klesá, jenže vzrůstá recidiva. "Zatímco v roce 2008 jsme přistihli 50 tisíc lidí bez jízdenky, loni už to bylo jen 22 tisíc lidí. Průměrně, když čísla porovnáme, tedy loni jel načerno každý chycený rovnou pětkrát," vysvětlil vedoucí tarifního odboru DPMB Vít Prýgl.

Dalším důvodem pro zvýšení pokut je i to, že se postupně cena předplatní jízdenky a pokuty začaly dorovnávat. Někdo už proto mohl uvažovat i tak, že se mu jízda načerno vyplatí víc než nákup třeba čtvrtletní permanentky.

Nové sazby zůstávají pořád mírnější k těm, kdo pokutu uhradí na místě nebo do pěti pracovních dnů. Nicméně i ti si připlatí. Z peněženky budou muset vytáhnout o stovku více, tedy 800 korun.

Fotogalerie

Brňané, které MF DNES oslovila, si ale myslí, že ani navýšení pokut nepřiměje recidivisty ke změně. "Chronického neplatiče neodradí ani tak vysoké sumy," míní třeba Drahomír Stejskal. Hana Vertrubová rovnou kritizuje i revizory. "U kontrol záměrně přehlížejí na první pohled problematické lidi. Zdá se mi to nefér. Chápu, že vymáhání je v takových případech často složité, ale všichni bychom přeci měli mít stejné podmínky," dodává.

Cestujících, kteří mají permanentku, ale zapomenou si ji doma, se zdražování nedotkne. Pokuta v takovém případě zůstává na částce 50 korun. Ale ani s tímto už dlouho zavedeným opatřením Vertrubová nesouhlasí. "Přestože je to jen pár korun, přijde mi hloupé něco platit, když má člověk řádně zaplacenou šalinkartu a jen ji nechá omylem doma," kroutí hlavou.

Brněnský dopravní podnik a Kordis nejsou jediní, kdo se rozhodl využít legislativních změn k navýšení pokut. Totožné zpřísnění zavedli už v Olomouci a Ostravě. A od prvního září se prodraží jízda načerno i v Jihlavě. Pražský dopravní podnik o případných změnách jedná.

Dopravní podnik zahájí také kampaň proti vandalům

Kromě zpřísnění pokut Dopravní podnik také oznámil zahájení nové protivandalské kampaně nazvané No Tag. "Preventivní akce se snaží oslovit především mladší generaci. Tomu je přizpůsobená i její grafická podoba, projevují se v ní totiž prvky graffiti stylu," popsala správní ředitelka DPMB Eva Lukavská.

Kampaň se zaměřuje především na vandaly, kteří ničí okna dopravních prostředků škrábanci nebo leptacím fixem. Poškození tohoto typu jsou totiž trvalá a na rozdíl od sprejerských výtvorů nejdou odstranit. Okenní tabule se musí v takovém případě celé vyměnit.

Název antivandalské kampaně je odvozený od anglického výrazu tag, kterým se označují podpisy tvůrců graffiti. Akce kromě nálepek nejrůznějších velikostí umístěných na všech typech vozů počítá i s tričky, silikonovými náramky a plackami.

"Kampaň vyzývá k větší všímavosti a k nahlášení pachatelů případnými svědky. Snaží se upozornit lidi, aby byli k poškozování majetku všímavější," objasnila mluvčí podniku Linda Hailichová.

Dopravní podnik aktivně bojuje proti vandalům zhruba rok. Jeho šéf Miloš Havránek však přiznává, že prozatím ne příliš úspěšně. Ročně spočítali v dopravním podniku škodu způsobenou vandalismem na pět milionů korun.

Autor:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

Kraj chce dát budoucím sestrám až sto tisíc. Aby zůstaly v nemocnicích

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj má kritický nedostatek zdravotních sester a někde kvůli tomu dokonce ruší lůžka. Hejtmanství proto...

Lidé s chřipkou zneužívají záchranku, při volání zveličují příznaky

Dispečink Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Chřipková epidemie v Jihomoravském kraji dosáhla vrcholu a desítky lidí denně si kvůli chřipce volají rychlou...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz