Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Brně přitvrdí boj s černými pasažéry, pokutu zvýší na patnáct stovek

  9:12aktualizováno  9:12
Přistiženým černým pasažérům se cestování v Brně, ale i po celém kraji hodně prodraží. Už od září, tedy od neděle, cestujícím bez lístku hrozí místo dosavadní tisícikoruny rovnou patnáct set korun pokuty. Počet recidivistů roste.

Kampaň dopravního podniku v Brně proti vandalům s názvem No tag! | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Třináct let mohla být maximální pokuta za jízdu načerno tisícikorunová. Vše změnila květnová úprava příslušného zákona. Brněnský dopravní podnik i provozovatel Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje Kordis na ni reagovali poměrně rychle.

Černí pasažéři

  • před 10 lety 93 194
  • před 5 lety 116 529
  • minulý rok 110 368

Pozn.: Číslo nevyjadřuje počet osob, ale tzv. záchytů – statistika počítá i s recidivisty.

Důvody? Počet cestujících, kteří za jízdu neplatí, sice stále mírně klesá, jenže vzrůstá recidiva. "Zatímco v roce 2008 jsme přistihli 50 tisíc lidí bez jízdenky, loni už to bylo jen 22 tisíc lidí. Průměrně, když čísla porovnáme, tedy loni jel načerno každý chycený rovnou pětkrát," vysvětlil vedoucí tarifního odboru DPMB Vít Prýgl.

Dalším důvodem pro zvýšení pokut je i to, že se postupně cena předplatní jízdenky a pokuty začaly dorovnávat. Někdo už proto mohl uvažovat i tak, že se mu jízda načerno vyplatí víc než nákup třeba čtvrtletní permanentky.

Nové sazby zůstávají pořád mírnější k těm, kdo pokutu uhradí na místě nebo do pěti pracovních dnů. Nicméně i ti si připlatí. Z peněženky budou muset vytáhnout o stovku více, tedy 800 korun.

Fotogalerie

Brňané, které MF DNES oslovila, si ale myslí, že ani navýšení pokut nepřiměje recidivisty ke změně. "Chronického neplatiče neodradí ani tak vysoké sumy," míní třeba Drahomír Stejskal. Hana Vertrubová rovnou kritizuje i revizory. "U kontrol záměrně přehlížejí na první pohled problematické lidi. Zdá se mi to nefér. Chápu, že vymáhání je v takových případech často složité, ale všichni bychom přeci měli mít stejné podmínky," dodává.

Cestujících, kteří mají permanentku, ale zapomenou si ji doma, se zdražování nedotkne. Pokuta v takovém případě zůstává na částce 50 korun. Ale ani s tímto už dlouho zavedeným opatřením Vertrubová nesouhlasí. "Přestože je to jen pár korun, přijde mi hloupé něco platit, když má člověk řádně zaplacenou šalinkartu a jen ji nechá omylem doma," kroutí hlavou.

Brněnský dopravní podnik a Kordis nejsou jediní, kdo se rozhodl využít legislativních změn k navýšení pokut. Totožné zpřísnění zavedli už v Olomouci a Ostravě. A od prvního září se prodraží jízda načerno i v Jihlavě. Pražský dopravní podnik o případných změnách jedná.

Dopravní podnik zahájí také kampaň proti vandalům

Kromě zpřísnění pokut Dopravní podnik také oznámil zahájení nové protivandalské kampaně nazvané No Tag. "Preventivní akce se snaží oslovit především mladší generaci. Tomu je přizpůsobená i její grafická podoba, projevují se v ní totiž prvky graffiti stylu," popsala správní ředitelka DPMB Eva Lukavská.

Kampaň se zaměřuje především na vandaly, kteří ničí okna dopravních prostředků škrábanci nebo leptacím fixem. Poškození tohoto typu jsou totiž trvalá a na rozdíl od sprejerských výtvorů nejdou odstranit. Okenní tabule se musí v takovém případě celé vyměnit.

Název antivandalské kampaně je odvozený od anglického výrazu tag, kterým se označují podpisy tvůrců graffiti. Akce kromě nálepek nejrůznějších velikostí umístěných na všech typech vozů počítá i s tričky, silikonovými náramky a plackami.

"Kampaň vyzývá k větší všímavosti a k nahlášení pachatelů případnými svědky. Snaží se upozornit lidi, aby byli k poškozování majetku všímavější," objasnila mluvčí podniku Linda Hailichová.

Dopravní podnik aktivně bojuje proti vandalům zhruba rok. Jeho šéf Miloš Havránek však přiznává, že prozatím ne příliš úspěšně. Ročně spočítali v dopravním podniku škodu způsobenou vandalismem na pět milionů korun.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na D1 před Brnem havaroval mikrobus, zranilo se šest lidí

Nehoda mikrobusu a nákladního auta na 173. kilometru dálnice D1 ve směru na...

Dálnice D1 ve směru na Brno byla ve středu odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce kamionu a mikrobusu na 173....

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

Z rybníku Nesyt už vylovili všechny uhynulé ryby, bylo jich přes sto tun

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Na rybníku Nesyt na Břeclavsku skončila po šesti dnech likvidace leklých ryb, které uhynuly kvůli suchu a nižšímu...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz