Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pokuta za „drůbeží kartel“ nejvíc zasáhne jihomoravské firmy

  20:31aktualizováno  20:31
Pokuta 14,2 milionu korun, kterou musí podle verdiktu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zaplatit sedm drůbežářů za domlouvání cen kuřat, se nejvíce dotkne dvou jihomoravských firem, Agrodružstva Jevišovice a Sušárny Pohořelice.

Ilustrační foto | foto: MF DNES

K dohodě o nárůstu cen vedla zemědělce podle jejich slov politika nadnárodních řetězců. Ty dávají přednost levnému a často dotovanému zboží z jiných zemí. Podle chovatelů se tak supermarketům musí nízkými cenami podbízet zdejší zpracovatelé masa, což však může v konečném důsledku zničit právě drůbežáře.

"Zpracovatelé masa v zemi si svorně diktují ceny za kilogram drůbeže na úrovni nižší, než jsou naše výrobní náklady," uvedli před půldruhým rokem ve společném prohlášení drůbežáři.

Chovatelům proto došla trpělivost a v závěru roku 2006 pohrozili, že pokud zpracovatelé ceny za dodanou drůbež nezvýší, nedodají jim začátkem příštího roku žádné kuře.

V posledních měsících předloňského roku totiž činila nákupní cena kuřat 19 korun za kilogram, což bylo nejméně za poslední roky. Přitom cena krmiv stále rostla. Vzápětí se jihomoravští drůbežáři dohodli s hlavním odběratelem jejich kuřat - Kosteleckými uzeninami - na postupném nárůstu výkupních cen.

Pokutovaní producenti drůbežího masa mají na českém trhu asi šestinový podíl. Spotřebitelé se nemusí obávat, že případná pokuta by ceny drůbeže vystřelila nahoru.

Agrární komora: Úřad škodí zemědělství
Verdikt nad zemědělci dnes zazněl už podruhé. Poprvé se drůbežáři odvolali. A i teď s ortelem nesouhlasí a chystají se před soud. Za chovateli stojí i Agrární komora. Její vedení včera označilo antimonopolní úřad za "škůdce českého zemědělství".

"Budu volit pokud možno klidná slova. Ale neubráním se větě, že mě rozhodnutí úřadu dost překvapilo. Jsem jím šokován," řekl prezident Agrární komory Jan Veleba.

Podle úřadu ale není žádný důvod ke snížení nebo zrušení pokuty. "Podniky svým dohodnutým jednáním ovlivnily cenu kuřat na pultech," sdělil Martin Pecina, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Stále tedy platí, že nejvíce zaplatí podle úřadu Agrodružstvo Jevišovice - 8,25 milionu korun. Sušárna Pohořelice by si měla připravit 3,53 milionu. Právě tyto firmy jednání drůbežářů iniciovaly. Zbývající pětice společností musí zaplatit pokutu od 340 tisíc do 600 tisíc korun.

"Vzhledem k tomu, že s výjimkou družstva Karlov dosáhli všichni účastníci řízení v roce 2006 zisku, nejsou stanovené sankce likvidační," podotkl Pecina.

To si však nemyslí šéf Agrární komory. "Producenti drůbeže se svým zoufalým činem, kterým chtěli zvednout ceny, v podstatě bránili svojí ekonomické smrti, protože trvale prodávají pod svými výrobními náklady," hájí zemědělce Veleba. Sám prý v Evropě neví o podobném tlaku na prvovýrobce, jaký nyní předvedl antimonopolní úřad.

Předseda Agrodružstva Jevišovice Bohumír Rada si nemyslí, že by vysoká pokuta mohla zrovna jeho družstvo přivést do finančních problémů.
Přesto se chce spolu s ostatními drůbežáři obrátit na soudy, neboť se cítí nevinen a verdiktem antimonopolního úřadu poškozen.

"Před deseti lety byl hladomor v patnácti zemích světa, nyní je již v šestapadesáti zemích světa. A Česko bude stále všemi možnými cestami bojovat proti zemědělcům?" Řekl MF DNES Rada.

Autoři: ,Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Moravské Chorvaty nezákonně vyhnali komunisté, omluva dodnes nepřišla

Lenka Kopřivová je spoluautorkou knihy Barvy chorvatské Moravy. Každoročně se...

Expertka na moravské Chorvaty Lenka Kopřivová oživuje historii národa, který komunisté nesnášeli. „Chorvati byli...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Najdete na iDNES.cz