Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Pokuta za „drůbeží kartel“ nejvíc zasáhne jihomoravské firmy

  • 1
Pokuta 14,2 milionu korun, kterou musí podle verdiktu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zaplatit sedm drůbežářů za domlouvání cen kuřat, se nejvíce dotkne dvou jihomoravských firem, Agrodružstva Jevišovice a Sušárny Pohořelice.

K dohodě o nárůstu cen vedla zemědělce podle jejich slov politika nadnárodních řetězců. Ty dávají přednost levnému a často dotovanému zboží z jiných zemí. Podle chovatelů se tak supermarketům musí nízkými cenami podbízet zdejší zpracovatelé masa, což však může v konečném důsledku zničit právě drůbežáře.

"Zpracovatelé masa v zemi si svorně diktují ceny za kilogram drůbeže na úrovni nižší, než jsou naše výrobní náklady," uvedli před půldruhým rokem ve společném prohlášení drůbežáři.

Chovatelům proto došla trpělivost a v závěru roku 2006 pohrozili, že pokud zpracovatelé ceny za dodanou drůbež nezvýší, nedodají jim začátkem příštího roku žádné kuře.

V posledních měsících předloňského roku totiž činila nákupní cena kuřat 19 korun za kilogram, což bylo nejméně za poslední roky. Přitom cena krmiv stále rostla. Vzápětí se jihomoravští drůbežáři dohodli s hlavním odběratelem jejich kuřat - Kosteleckými uzeninami - na postupném nárůstu výkupních cen.

Pokutovaní producenti drůbežího masa mají na českém trhu asi šestinový podíl. Spotřebitelé se nemusí obávat, že případná pokuta by ceny drůbeže vystřelila nahoru.

Agrární komora: Úřad škodí zemědělství
Verdikt nad zemědělci dnes zazněl už podruhé. Poprvé se drůbežáři odvolali. A i teď s ortelem nesouhlasí a chystají se před soud. Za chovateli stojí i Agrární komora. Její vedení včera označilo antimonopolní úřad za "škůdce českého zemědělství".

"Budu volit pokud možno klidná slova. Ale neubráním se větě, že mě rozhodnutí úřadu dost překvapilo. Jsem jím šokován," řekl prezident Agrární komory Jan Veleba.

Podle úřadu ale není žádný důvod ke snížení nebo zrušení pokuty. "Podniky svým dohodnutým jednáním ovlivnily cenu kuřat na pultech," sdělil Martin Pecina, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Stále tedy platí, že nejvíce zaplatí podle úřadu Agrodružstvo Jevišovice - 8,25 milionu korun. Sušárna Pohořelice by si měla připravit 3,53 milionu. Právě tyto firmy jednání drůbežářů iniciovaly. Zbývající pětice společností musí zaplatit pokutu od 340 tisíc do 600 tisíc korun.

"Vzhledem k tomu, že s výjimkou družstva Karlov dosáhli všichni účastníci řízení v roce 2006 zisku, nejsou stanovené sankce likvidační," podotkl Pecina.

To si však nemyslí šéf Agrární komory. "Producenti drůbeže se svým zoufalým činem, kterým chtěli zvednout ceny, v podstatě bránili svojí ekonomické smrti, protože trvale prodávají pod svými výrobními náklady," hájí zemědělce Veleba. Sám prý v Evropě neví o podobném tlaku na prvovýrobce, jaký nyní předvedl antimonopolní úřad.

Předseda Agrodružstva Jevišovice Bohumír Rada si nemyslí, že by vysoká pokuta mohla zrovna jeho družstvo přivést do finančních problémů.
Přesto se chce spolu s ostatními drůbežáři obrátit na soudy, neboť se cítí nevinen a verdiktem antimonopolního úřadu poškozen.

"Před deseti lety byl hladomor v patnácti zemích světa, nyní je již v šestapadesáti zemích světa. A Česko bude stále všemi možnými cestami bojovat proti zemědělcům?" Řekl MF DNES Rada.

,