Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na jihu Moravy loni ubylo turistů z Polska. Nepřijeli kvůli fotbalu

  11:49aktualizováno  11:49
Na jih Moravy loni přijelo o několik tisíc turistů méně než v roce 2011. Zřetelně ubylo polských turistů, méně však dorazilo také Rusů. Podle odbornice na cestovní ruch se na této skutečnosti podepsalo to, že Poláci dali před cestováním přednost fotbalovému mistrovství.
Méně turistů přijelo i do vinařské oblasti na jihu Moravy. (Ilustrační snímek)

Méně turistů přijelo i do vinařské oblasti na jihu Moravy. (Ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podle Markéty Vogelové z CzechTourism je mezi fotbalovým mistrovstvím a poklesem polských turistů u nás jasná souvislost. "Poláci tvoří nejvýznamnější skupinu zahraničních turistů přijíždějících do Jihomoravského kraje," podotkla Vogelová.

Proč ubývá v kraji turistů?

Libor Nazarčuk, Moravský sommeliér
U nás jsme určitě pokles zaznamenali, ale jak vysoký byl, ještě nevím, čísla za loňský rok nemám.

Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna
U nás byla návštěvnost vyšší, především díky otevření vily Tugendhat. Zájem se odvíjí i od atraktivnosti programů a výstav, což asi platí všeobecně.

Eduard Kulhavý, místostarosta Mikulova
U nás v Mikulově turistů přibývá, my si tady nemůžeme na nic stěžovat, navíc se teď těšíme, až dostaví Pasohlávky, a doufáme, že se odsud budou turisté do Mikulova ještě více hrnout.

Poláci tedy nepřijeli kvůli fotbalu?
Je to nejpravděpodobnější vysvětlení. Poláci totiž celkově vycestovali za hranice méně než v jiných letech. Což bylo znatelné nejvíc v létě, kdy se mistrovství Evropy konalo.

V tom případě by se to ale projevilo ve všech krajích.
Když se podíváme, jak třeba Poláci cestují po České republice, dávají spíš přednost příhraničním regionům. Jižní Morava byla výjimka. Je možné, že se prostě rozhodli necestovat tak daleko, a pokud jeli na výlet, zvolili destinaci někde blízko za hranice.

To jsou Poláci. Co ostatní cizinci?
Překvapivě mnoho jezdí do regionu Litevců, jejichž počty také loni klesaly. Tady ale nedokážu vůbec vysvětlit, proč si vybírají tak houfně jižní Moravu, ani proč se od ní teď trochu odvrátili.

Rušily se letecké linky z brněnského letiště, a to především do Ruska. Mohlo se tohle podepsat na výsledku?
To určitě. Dřív Rusové přiletěli do Brna, tam je naložili do autobusu a rovnou jeli pryč. V posledních letech se ale začali hodně zajímat o regiony, takže pokud přiletěli do Brna, alespoň jednu noc někde na jižní Moravě přenocovali. A začali region objevovat. Takže když vypadly nějaké letecké linky, projevilo se to.

Počet turistů v ostatních regionech ale neklesal. Je to signál, že jižní Morava ztrácí na ostatní, nebo to berete jako jednorázový výpadek?
Jižní Morava je dlouhodobě jedním z nejoblíbenějších regionů v České republice, proto bych netvrdila, že na ostatní ztrácí. Spíš bych to připsala nějakému momentálnímu výpadku. Co se týče zahraničních turistů, jejich počet je ve všech regionech kromě Prahy a Karlovarského kraje dost nízký. Proto se i výpadek několika letadel podepíše na celkové návštěvnosti.

Jak by mohl kraj turismus zase nastartovat?
Je potřeba co nejvíc vytěžit fakt, že Brno má mezinárodní letiště, odkud se létá do Londýna, Milána nebo Ruska. Pak je nutné turisty v dané oblasti udržet, aby hned neprchli do Prahy. Obrovský potenciál plyne také z blízkosti Vídně, kam také přilétá hodně turistů.

Loni se po rekonstrukci otevřela vila Tugendhat. To je ale zřejmě záležitost spíš pro užší skupinu turistů. Nechybí v kraji jedna významná atrakce typu Karlštejnu?
Vila Tugendhat je opravdu mezi památkami UNESCO spíš okrajovou záležitostí. Zato velký význam má Lednicko-valtický areál. Jinak je kraj unikátní především svým folklorem a vinařskou tradicí. V poslední době hodně fungují vinařské stezky. Turisté, kteří hodně cestují, vyhledávají místní tradice a autenticitu. Už je v Česku nezajímají ty nejvyhledávanější atrakce, jako je Praha nebo Karlovy Vary.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Najdete na iDNES.cz