Kamil Láska a Daniel Nývlt při vrtání ledovce Whisky Glacier před instalací meteorologické stanice

Kamil Láska a Daniel Nývlt při vrtání ledovce Whisky Glacier před instalací meteorologické stanice | foto: J. M. Lirio

Polárníkům komplikuje práci špatné počasí. Až bude hezky, vyrazí opět do terénu

  • 1
České polárníky na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě trápí špatné počasí. Několikadenní vichřice doprovázená hustým sněžením a špatnou viditelností vědcům neumožňuje pracovat v terénu. Polárníci se však nenudí, i tak mají podle svých slov práce až nad hlavu.

"Věnujeme se hlavně technickým a provozním záležitostem, které udržují v chodu všechny základní systémy stanice. Jde o rutinní práce, jako například čerpání vody do zásobníků z nedalekého potoka, který je  však v současnosti celý zamrzlý," popsal člen polární expedice Miloš Barták.

Vědci se pustili i do prohlídky větrných elektráren, které při vichřici musejí stahovat z venkovních míst, aby silný vítr nepoškodil jejich rotory.

Výzkum na ledovci

A tak polárníci čekají na dny, kdy vyjde slunce a oni se  vydají pracovat do terénu. "Za špatného počasí je velmi těžké provádět jakékoliv terénní práce, zejména ve vyšších nadmořských výškách jsme práci kvůli "bílé tmě" dokončovali jen s obtížemi," řekl Barták.

Ale i přes nepřízeň počasí vědci ve svém bádání pokračují. Skupina zaměřená na studium ledovců dokončila výstup na ledovec Whisky Glacier, kam nainstalovala meteorologickou stanici a množství čidel, která budou dlouhodobě sledovat klimatické charakteristiky ledovce.

Instalace stanice se podařila také díky mezinárodní pomoci. Čechům s vynesením velkého množství materiálu i s instalací stanice pomohli geologové z  Argentiny Juan Manuel Lirio a Alan Mackern, kteří zkoumali nedalekou oblast u jezera Monolith. "Jakmile se počasí umoudří, vrátíme se na ledovec a nainstalujeme tam dvoumetrové tyče. Ty by měly sloužit k sledování pohybu a změn ledovcové masy," dodal Barták.

Mapování vnitrozemí

Druhá skupina polárníků na ostrově sleduje reakci vegetace na uměle otepleném prostředí. Těmto vědcům se podařilo vyhodnotit data, která získali v oblasti ledovce Davis Dome. "Ukázalo se, že i ve velmi chladných dnech s minimem přímého slunečního svitu naše plexisklové konstrukce oteplují vrstvu vzduchu těsně nad povrchem a rovněž do hloubky 5 centimetrů v zemi," vysvětlil Barták.

Vědci mají za úkol také zmapovat ostrov. Geologické mapování vnitrozemí ostrova  pokračuje v okolí čedičových vrcholů Cerro Santa Marta a Stickle Ridge. Právě tyto vrcholy ční nad ostatními částmi ostrova a tvoří tak  výrazné geomorfologické dominanty.

"Během mapovacích prací jsme zjistili nové žíly a přívodní dráhy vulkanitů," sdělil Barták.  Polárníci také odebrali vzorky okolních vulkanismem vypálených křídových pískovců, se kterými budou později pracovat.