Denně jsem v tělocvičně i osm hodin, říká mistryně v tanci na tyči

  15:34aktualizováno  15:34
Tanec na tyči vypadá krásně a působí lehce jako balet. Málokdo si ale dokáže představit, kolik dřiny za tím stojí. Co všechno musí tanečnice absolvovat, aby dokázala udělat perfektní trik. Své o tom ví Denisa Kudláčková z Brna, která už v tomto druhu tance posbírala řadu ocenění.

Na mistrovství světa dokonce Denisa Kudláčková skončila osmá. „První těžší trik se mi povedl po pár měsících. Pole dance je sport jako každý jiný. Musíte trénovat i mimo cvičení na tyči. Proto to mnoho lidí po pár lekcích vzdá,“ říká Kudláčková, jež má svoje vlastní studio.

Denně je v tělocvičně až osm hodin. I proto jí vadí, když pole dance někdo degraduje na kroucení u tyče nebo ho dokonce srovnává se striptýzem.

„Zní to opravdu lacině. Přitom to tak vůbec není. Pole dance je dřina,“ tvrdí Kudláčková, která dokonce vystudovala taneční konzervatoř.

K tanci na tyči se dostala poté, co asi před osmi lety začala pracovat v centru tance. Oslovili ji, jestli by chtěla dávat lekce, protože věděli, jaké studium má za sebou.

Fotogalerie

Výuka tance na tyči se pro ni časem stala hlavní náplní práce. Za sebou má dokonce účinkování v několika baletních představeních Národního divadla Brno. Mezi nimi byl i Louskáček, Korzár, Spartakus, Šípková Růženka nebo Popelka. Věnuje se i dětem, vyučuje na základní umělecké škole a je i fitness instruktorkou.

Zatančit na tyči si do jejího studia přicházejí i muži. „Jde spíše o individuální tréninky, nebo si to prostě přijdou jen zkusit,“ poznamenává Kudláčková.

U pole dance je podle jejích slov nejdůležitější výdrž. Prostě mít vůli a nevzdat to po pár lekcích. „Je to sport opravdu krásný na pohled. Jenže když pak lidi zjistí, že musejí cvičit i mimo lekce, tak skončí. Občas se i odřete. Málokdo chce makat víc. Ale jsou takoví, do kterých bych to neřekla, a cvičí už sedm let,“ vypráví instruktorka.

Vozí si s sebou tyč s pódiem

Sama měla na začátku tyč dokonce v bytě, odnesla ji, až když si zařídila své studio. Na vystoupení si vozí takovou, která má i pódium.

„Nikdy nevíte, jak vysoký budou mít strop. Taková tyč má celkově osmdesát kilo. Pak je rozpěrná tyč, kterou lze ukotvit teleskopicky. Váží asi patnáct kilo,“ nastínila akrobatka.

Kudláčková dokonce účinkovala na gala koncertu nadace Olgy Havlové v Praze a s baletním představením Bajadéra vystupovala v Itálii.
Podařilo se jí ustanovit i český rekord. Za tři minuty a devět sekund zvládla udělat třináct cviků připomínajících kotoul směrem vzhůru.

Předvedla prvek laicky popsaný jako půl kotoul hlavou dolů na tyči směrem k vrcholu. „Zkrátka visí na tyči hlavou dolů jen za nohy, hlavu dostane nad nohy, chytí se a posune se výš,“ popsal tenkrát prezident Agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Řada tanečnic na tyči otevřeně mluví o tom, že se s nimi kvůli jejich koníčku třeba rozešel přítel nebo je odsoudila rodina. Kudláčková se snaží obklopovat lidmi, kteří nemají předsudky kvůli tomu, co dělá. „Nejsou jednostranní a v určitých pohledech jednodušší. Neodsuzují mě,“ poznamenala.

Možná se jednou dočkáme toho, že pole dance začnou lidé brát jako plnohodnotný sport. Existují totiž snahy dostat ho na olympiádu.

„Podívat se na ni je sen každého a poštěstí se to málokomu. Ale nevím, jestli má pole dance šanci dostat se na olympiádu. Má špatnou historii a mnoho lidí si vybaví, že tyče bývají v klubech. Potom se hůř obhajuje, aby pole dance zařadili mezi olympijské sporty,“ myslí si Kudláčková.

Pole dance přišel do Česka v roce 2009. První studio, které nabízelo hodiny výuky tance, se otevřelo až o rok později v Praze. Své kořeny má zřejmě v indickém cvičení s názvem Mallakhamba, jež využívá vytrvalosti a síly na dřevěné tyči a jehož vznik se datuje do 12. století.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Lékaři chtějí čím dál víc peněz za pohotovost, až tisíc korun za hodinu

Ilustrační snímek

Pro nemocnice a Jihomoravský kraj je rok od roku větší problém přesvědčit lékaře, aby brali služby na pohotovosti....

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Vězni staví věrný model lednického zámku, pomáhají jim tisíce fotek

Model zámku v Lednici, který v měřítku 1:25 staví vězni z Horního Slavkova, se...

Do oken v nejvyšších patrech lednického zámku v budoucnu nahlédne každý, kdo si jen trochu stoupne na špičky. Ze...

Najdete na iDNES.cz