Na poli u Kyjova objevili archeologové desítky hrobů germánského kmene Langobardů (na snímku archeoložka Eva Vaníčková) | foto: Radek Miča, MAFRA

Pole u Kyjova je plné hrobů Langobardů

  • 0
Rachot strojů a čilý stavební ruch na poli těsně za Kyjovem už pár dnů přehlušují nadšené výkřiky archeologů. Těm se totiž podařil unikátní nález. Pole, které právě prozkoumávají, je poseté langobardskými hroby. V této oblasti se jedná o raritu.

Staveniště, na kterém právě vyrůstá nová prodejna Kaufland, je poseté nejen slunečníky, ale také spoustou jam. A mezi nimi nadšeně pobíhá pětadvacet lidí s lopatkami, rýči, smetáčky a hrabičkami.

Archeologům z hodonínského Masarykova muzea se po období zajímavých čejkovických nálezů opět zadařilo, tentokrát se jen přesunuli o pár kilometrů dál na trasu mezi Kyjovem a Svatobořicemi-Mistřínem.

V hrobech nalézají i šperky a železné zbraně

"Prozkoumáváme a dokumentujeme tady raně středověké pohřebiště germánského kmene Langobardů ze 6. století. Na poli jsou rozesety desítky hrobů. Kromě kosterních pozůstatků, na kterých si zgustnou antropologové, jsme například včera objevili bronzový přeslen. V hrobech byly také uložené milodary jako keramické nádoby, skleněné korálky z náhrdelníků či železné zbraně," pyšní se dalším unikátním nálezem na Hodonínsku archeolog Jaromír Šmerda.

Rozsáhlý výzkum bude podle něj o to významnější, že archeologové nemají dosud přesné informace o tom, jak vlastně probíhaly kontakty jednoho z nejvýznamnějších germánských kmenů se Slovany přicházejícími na české území.

V hrobech odpočívá vyšší stav

Archeologové, antropologové a terénní pracovníci tak v uplynulých pár dnech téměř kompletně zdokumentovali deset hrobových jam.

"Jsou na povrchu oválné, více než dva metry hluboké a obložené dřevem. Někteří lidé do nich byli po smrti ukládáni v dřevěných rakvích," přiblížil způsob pohřbívání Langobardů Šmerda.

Na poli u Kyjova objevili archeologové desítky hrobů germánského kmene Langobardů (na snímku archeolog Dominik Pekárek)

Milodary nalezené vedle kosterních pozůstatků svědčí podle vedoucího prací o tom, že šlo patrně o vyšší vrstvu.

"Úkolem antropologa přímo na nalezišti je například začištění hrobů a preparace kostí. Přímo v terénu se podle nich dá docela přesně určit i pohlaví jedince," přiblížil jeden ze šesti členů této profese na nalezišti, čtyřiadvacetiletý student Masarykovy univerzity Tomáš Zeman, který se výzkumu účastní s kolegy z Ústavu archeologie a muzeologie a Technického muzea v Brně.

Případné nezvané návštěvníky archeolog Šmerda varuje: "Naleziště samozřejmě hlídáme. A pak se tady až do pozdního večera zdržuje stavební dozor."

Na poli u Kyjova objevili archeologové desítky hrobů germánského kmene Langobardů

Zda archeologický výzkum neohrozí termín dokončení prodejny Kaufland, jeho mluvčí zatím neví. "V této věci budeme spolupracovat s patřičným úřadem, který se touto problematikou zabývá. V současné době bohužel nelze říct bližší postup," uvedl tiskový mluvčí společnosti Michael Šperl.

Vzácný objev obdivují nejen archeologové, ale například také Kateřina Žáčková, která často kolem langobardských hrobů projíždí. "To jsem vůbec netušila, že tady našli něco tak vzácného. A myslíte, že mě tam pustí se podívat?" ptala se nadšeně i zvědavě zároveň mladá dívka z nedalekých Vřesovic.