Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policejní krev posílila bohunickou transfuzní stanici

  19:40aktualizováno  19:40
Kdo přišel ve středu ráno na transfuzní stanici Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích, nejspíš chvíli váhal, zda nevstoupil omylem na policejní stanici. Čekárna se totiž modrala policejními uniformami.

Policisté přišli darovat krev | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Necelá čtyřicítka mužů a žen z brněnské policejní školy totiž přišla rozšířit řady dárců krve, kterých je v Brně a jeho okolí neustále málo.

"Je to pro nás velmi vítaná spolupráce. Nedostatek dárců krve je neustálá bolest a takto se nám daří registr rozšiřovat. Navíc policisté jsou pro nás absolutně ideální cílová skupina. Jsou mladí, zdraví, fyzicky zdatní a nelze je počítat k rizikovým skupinám obyvatel, například co se týká různých závislostí," poznamenala mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Nesvadbová.

Posluchači policejní školy se k hromadné registraci vydali už podruhé, většina z nich ale transfuzní stanici navštívila poprvé.

Ideální dárci krve
"Naše škola připravuje pro službu policisty, kteří čerstvě nastoupili. Stráví tu obvykle několik měsíců. Přijíždějí z celé republiky, ale je jich hodně i z Brna. Ti se určitě do fakultní nemocnice jako dárci vrátí. Ti ostatní se pak spíše odhodlají k dárcovství v domovském městě," podotkl Michal Diblík, komisař oddělení služebních činností policejní školy v Brně.

Právě v jeho hlavě se nápad na hromadnou registraci nováčků zrodil. Také on si uvědomuje, že policisté jsou ideálními dárci krve.

Policisté přišli darovat krev

"Navíc je to další způsob, jak naplnit motto Policie České republiky - pomáhat a chránit. Máme s nemocnicí domluvu, že budeme připravení přijít, pokud by došlo například k hromadné havárii a bylo zapotřebí hodně krve," dodal Diblík.

Doufá, že hromadná registrace policistů bude příkladem pro další zdravé lidi, kteří s dárcovstvím stále otálejí. "Ať už půjde přímo o jejich kolegy nebo další známé. Třeba se podaří tuhle bariéru prolomit," vysvětlil Michal Diblík. Policejní škola bude dárce do brněnského registru "dodávat" pravidelně. Včera přibylo do krevní banky jejich zásluhou přibližně šestnáct litrů krve.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Najdete na iDNES.cz