Policisté v Brně zametli s automaty, některé herny měly i tajný východ

  • 6
Jaké je hlavní město České republiky? Stačilo odpovědět na podobnou otázku nebo se zeptat obsluhy a pak konečně roztočit barevné válce. Policii se však během tří podzimních týdnů podařilo vyznavačům zakázaných herních automatů v Brně zatrhnout i takzvané kvízomaty.

V průběhu října a listopadu provedli policisté prohlídky ve stovce provozoven a zabavili stejný počet kvízomatů, tedy zařízení, kterými se provozovatelé snažili obejít loterijní zákon s odůvodněním, že jde o vědomostní a dovednostní soutěž.

Že se nejedná o legální činnost, ale trestný čin neoprávněného provozování loterie a podobné sázkové hry, rozhodl znalecký posudek zhruba před třičtvrtě rokem. Boj proti hazardu se tak dle policie dostává do další fáze.

Kvízomaty se od běžných herních automatů na první pohled příliš neliší. Jsou však poskládány ze šrotovaného materiálu a aby na nich mohl zájemce hrát, musí před každým roztočením zodpovědět zadanou otázku.

Někdy na otázky odpovídala obsluha

„Ve skutečnosti se ale na otázky odpovídat nemuselo, daly se do banku a až na závěr, při vybírání peněz, bylo potřeba zodpovědět jednu z nich,“ vysvětlil vedoucí policejního oddělení hospodářské kriminality Vladimír Machala.

V řadě případů prý také na otázku odpovídala místo hráče obsluha. Provozovatel baru nebo restaurace si pak provozováním těchto zařízení přišel na 30 procent z celkové výhry. Policii se však ze sta zařízení zatím podařilo zajistit jen 50 tisíc korun, u řady z nich totiž čekají na vydání klíčů od provozovatele.

„Jedná se v podstatě o tytéž osoby, které předtím provozovaly nelegální herny,“ upřesnil Machala. Nepovolené herny se policii podařilo téměř vymýtit během dvou let od jejich zákazu na území Brna.

Provozovatelé, kteří se s tímto rozhodnutím odmítli smířit, reagovali různým způsobem. Někteří si místo vývoje kvízomatů ponechali staré zařízení, ale připravili se na návštěvu policie.

„V jednom případě měli utvořenou i únikovou cestu pro hráče. Vzadu mohli dveřmi utéct na dvůr a následně po žebříku zpět do rodinného domu, odkud klidně vyšli ven,“ uvedl Machala.

Policii se během zhruba půl roku podařilo objevit patnáct takovýchto provozoven zhruba se stem klasických výherních zařízení. Dle Machaly tak byla uzavřena první kapitola boje proti hazardu.

Budoucností hazardu mohou být sázkové kanceláře

Nyní policisty, ale i provozovatele heren, čeká složitější cesta. Budoucností hazardu údajně mohou být nenápadně vyhlížející sázkové kanceláře, v nichž speciální tlačítko pod stolem otevře místnost s klasickými hracími automaty, ale pouze pro známé tváře nebo jejich doprovod.

Zároveň ve chvíli, kdy se kvízomaty posunuly mimo hru, vymysleli provozovatelé další dovednostní a znalostní soutěž s názvem iStars. Ministerstvu financí ani policii se dosud nepodařilo podřadit tuto činnost pod loterijní zákon. „Pracujeme na tom, abychom znalecký posudek získali. Jediný rozdíl od kvízomatů je totiž v kvalitě otázek,“ vysvětlil Machala.

Dle něj se na území města Brna v tuto chvíli nachází ještě několik desítek legálně provozovaných výherních automatů, kterým trvá povolení ministerstva financí z důvodu probíhajícího soudního řízení.