Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policejní reforma na jižní Moravě slibuje velké změny

  11:01aktualizováno  11:01
Více policistů v ulicích, kratší čekání na hlídky, když se něco stane, i lepší vybavení služeben má přinést policejní reforma. Ministr vnitra Ivan Langer a policejní prezident Oldřich Martinů v ní uvažují i o zapojení vedení obcí do práce policie.

Ilustrační foto. | foto: David VeisČTK

Obří změny vypuknou až 1. ledna, na jižní Moravě však startují už dnes. Některé složky z Brna-města a Brna-venkova se totiž sestěhovaly. "Část servisních věcí budeme dělat dohromady. Spojili se třeba psovodi i preventivně informační služba," popsal mluvčí Aleš Mergental.

Právě Brno-venkov mělo být od září celé přidružené k Brnu-městu, plány se ovšem změnily. Policejní prezident totiž rozhodl, že od ledna zruší všechna okresní ředitelství včetně postů ředitelů a náměstků, v obvodech tak zůstanou jen velitelé kriminální a pořádkové služby.

Papírování za policisty udělají civilové
Podle krajského vedení policie to bude znamenat úspory peněz na platech a jejich převedení do lepšího vybavení - techniky, počítačů, automobilů. Policisté se také podle svých šéfů mohou těšit na rozšíření kompetencí obvodních oddělení a díky tomu i na menší byrokracii. Administrativu by za ně měli více dělat takzvaní občanští zaměstnanci.

Nové služebny
V Brně si lidé také budou muset ještě letos zvykat na nová působiště. "Obvodní oddělení Výstaviště přestěhujeme na přístupnější Rybářskou ulici, spojí se Inspektorát pro zbraně, střelivo a drogy pro město a venkov, ten půjde do Komárova," líčí náměstek krajského šéfa Jaroslav Vaněk.

Nejpozději s příchodem nového roku pak podle něho policisté změní i styl práce, to by lidé měli nejvíc pocítit. Policejní špičky třeba slibují, že vyšlou do ulic až o desetinu mužů víc než nyní.

Při reformě, která je naplánovaná až do roku 2012, mají přibýt nováčci, naopak počty občanských pracovníků se sníží o dvě stě. Nastanou také velké přesuny, rozdělení území konečně začne kopírovat krajské členění. Část obvodů spadajících pod jihomoravskou policejní správu tak přejde do nově vzniklých policejních krajů Zlín a Vysočina.

Zvýšení hlídek? Podvod, tvrdí řadoví policicisté
Řadoví policisté nicméně optimismus šéfů nesdílejí. "Snížení administrativy i lepší vybavení nám slibují už od roku 1970 a pořád se nic neděje. A počet hlídek? Ten se zvyšuje uměle. Tak, že se místo dvou lidí pošle jeden," zlobí se policista z obvodního oddělení. Jméno zveřejnit nechce.

"Chybí pořádná koncepce, politické plány nepomůžou. Lidi už chybí a další chtějí odejít. Práci děláme i za ty, co nejsou, a není zaplacená," dodal.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Najdete na iDNES.cz