Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policejní reforma na jižní Moravě slibuje velké změny

  11:01aktualizováno  11:01
Více policistů v ulicích, kratší čekání na hlídky, když se něco stane, i lepší vybavení služeben má přinést policejní reforma. Ministr vnitra Ivan Langer a policejní prezident Oldřich Martinů v ní uvažují i o zapojení vedení obcí do práce policie.

Ilustrační foto. | foto: David VeisČTK

Obří změny vypuknou až 1. ledna, na jižní Moravě však startují už dnes. Některé složky z Brna-města a Brna-venkova se totiž sestěhovaly. "Část servisních věcí budeme dělat dohromady. Spojili se třeba psovodi i preventivně informační služba," popsal mluvčí Aleš Mergental.

Právě Brno-venkov mělo být od září celé přidružené k Brnu-městu, plány se ovšem změnily. Policejní prezident totiž rozhodl, že od ledna zruší všechna okresní ředitelství včetně postů ředitelů a náměstků, v obvodech tak zůstanou jen velitelé kriminální a pořádkové služby.

Papírování za policisty udělají civilové
Podle krajského vedení policie to bude znamenat úspory peněz na platech a jejich převedení do lepšího vybavení - techniky, počítačů, automobilů. Policisté se také podle svých šéfů mohou těšit na rozšíření kompetencí obvodních oddělení a díky tomu i na menší byrokracii. Administrativu by za ně měli více dělat takzvaní občanští zaměstnanci.

Nové služebny
V Brně si lidé také budou muset ještě letos zvykat na nová působiště. "Obvodní oddělení Výstaviště přestěhujeme na přístupnější Rybářskou ulici, spojí se Inspektorát pro zbraně, střelivo a drogy pro město a venkov, ten půjde do Komárova," líčí náměstek krajského šéfa Jaroslav Vaněk.

Nejpozději s příchodem nového roku pak podle něho policisté změní i styl práce, to by lidé měli nejvíc pocítit. Policejní špičky třeba slibují, že vyšlou do ulic až o desetinu mužů víc než nyní.

Při reformě, která je naplánovaná až do roku 2012, mají přibýt nováčci, naopak počty občanských pracovníků se sníží o dvě stě. Nastanou také velké přesuny, rozdělení území konečně začne kopírovat krajské členění. Část obvodů spadajících pod jihomoravskou policejní správu tak přejde do nově vzniklých policejních krajů Zlín a Vysočina.

Zvýšení hlídek? Podvod, tvrdí řadoví policicisté
Řadoví policisté nicméně optimismus šéfů nesdílejí. "Snížení administrativy i lepší vybavení nám slibují už od roku 1970 a pořád se nic neděje. A počet hlídek? Ten se zvyšuje uměle. Tak, že se místo dvou lidí pošle jeden," zlobí se policista z obvodního oddělení. Jméno zveřejnit nechce.

"Chybí pořádná koncepce, politické plány nepomůžou. Lidi už chybí a další chtějí odejít. Práci děláme i za ty, co nejsou, a není zaplacená," dodal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz