Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: David Veis, ČTK

Policejní reforma na jižní Moravě slibuje velké změny

Více policistů v ulicích, kratší čekání na hlídky, když se něco stane, i lepší vybavení služeben má přinést policejní reforma. Ministr vnitra Ivan Langer a policejní prezident Oldřich Martinů v ní uvažují i o zapojení vedení obcí do práce policie.

Obří změny vypuknou až 1. ledna, na jižní Moravě však startují už dnes. Některé složky z Brna-města a Brna-venkova se totiž sestěhovaly. "Část servisních věcí budeme dělat dohromady. Spojili se třeba psovodi i preventivně informační služba," popsal mluvčí Aleš Mergental.

Právě Brno-venkov mělo být od září celé přidružené k Brnu-městu, plány se ovšem změnily. Policejní prezident totiž rozhodl, že od ledna zruší všechna okresní ředitelství včetně postů ředitelů a náměstků, v obvodech tak zůstanou jen velitelé kriminální a pořádkové služby.

Papírování za policisty udělají civilové
Podle krajského vedení policie to bude znamenat úspory peněz na platech a jejich převedení do lepšího vybavení - techniky, počítačů, automobilů. Policisté se také podle svých šéfů mohou těšit na rozšíření kompetencí obvodních oddělení a díky tomu i na menší byrokracii. Administrativu by za ně měli více dělat takzvaní občanští zaměstnanci.

Nové služebny
V Brně si lidé také budou muset ještě letos zvykat na nová působiště. "Obvodní oddělení Výstaviště přestěhujeme na přístupnější Rybářskou ulici, spojí se Inspektorát pro zbraně, střelivo a drogy pro město a venkov, ten půjde do Komárova," líčí náměstek krajského šéfa Jaroslav Vaněk.

Nejpozději s příchodem nového roku pak podle něho policisté změní i styl práce, to by lidé měli nejvíc pocítit. Policejní špičky třeba slibují, že vyšlou do ulic až o desetinu mužů víc než nyní.

Při reformě, která je naplánovaná až do roku 2012, mají přibýt nováčci, naopak počty občanských pracovníků se sníží o dvě stě. Nastanou také velké přesuny, rozdělení území konečně začne kopírovat krajské členění. Část obvodů spadajících pod jihomoravskou policejní správu tak přejde do nově vzniklých policejních krajů Zlín a Vysočina.

Zvýšení hlídek? Podvod, tvrdí řadoví policicisté
Řadoví policisté nicméně optimismus šéfů nesdílejí. "Snížení administrativy i lepší vybavení nám slibují už od roku 1970 a pořád se nic neděje. A počet hlídek? Ten se zvyšuje uměle. Tak, že se místo dvou lidí pošle jeden," zlobí se policista z obvodního oddělení. Jméno zveřejnit nechce.

"Chybí pořádná koncepce, politické plány nepomůžou. Lidi už chybí a další chtějí odejít. Práci děláme i za ty, co nejsou, a není zaplacená," dodal.