Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jako při natáčení Ramba: policisté ze zásahovek soutěží o titul

  15:45aktualizováno  15:45
Vojenský výcvikový prostor Březina na Vyškovsku hostí v těchto dnech mezinárodní soutěž policejních zásahových jednotek. Deset týmů ze tří států tu měří síly v situacích, ke kterým se elitní policisté dostávají i v reálu.

Mezi soutěžními disciplínami bylo i slaňování z vrtulníku, tedy spíše z trenažéru. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Slanit z vrtulníku, zachránit kolegu z lanovky, transportovat figurínu člověka přes překážkovou dráhu, osvědčit se ve střelbě, orientaci i zdolávání budovy na laně...

Deset pětičlenných týmů z policejních zásahových jednotek z Česka, Polska a Německa soupeří tento týden na mezinárodním mistrovství. Vítěz prestižní hry bude jasný po čtvrtečních disciplínách.

Fotogalerie

Soutěž pro elitní policisty letos ve vojenském újezdu Březina zorganizovali jejich kolegové z Brna, kteří tentokrát nezávodí. Celý rok měli totiž spoustu práce s vymýšlením překvapivého pojetí disciplín a jejich organizací. "Jinak jsme se až na jednu výjimku vždy umístili na bedně," chválí své svěřence šéf jihomoravské zásahovky Zdeněk Frank.

Ze soutěžících se tak pro letošek stali rozhodčí, kteří ale každou chvilku závodu prožívají s kolegy.

"Počkejte, tohle vám za rok vrátíme," smějí se při odchodu z překážkové dráhy zmožení závodníci z Moravskoslezského kraje, kteří budou závod organizovat příští rok.

Zatímco při přelézání předchozích překážek na lanech se totiž zásahový tým z Ostravy klišovitému pojmu "sáhnout si na dno" jen smál, na překážkách se policisté smát přestali.

Figurant se pronese

Plazit se, přeskočit, přelézt žebřík, překonat nejednu betonovou stěnu, skočit do jámy hlubší než dva metry a pak se vyškrábat nahoru... A nakonec totéž zpět s těžkou figurínou na zádech.

Pro jednoho úkol nemožný, pro čtyřčlenný tým pořádná výzva. "Dělej, nejsi na procházce," hecují se policisté navzájem. Těžký panák, se kterým se musejí vláčet, od nich schytá pár peprných nadávek. Za to, že se tak pronese.

O pár desítek minut později se figurantem stává jeden ze soutěžících. Sedí si na sedačkové lanovce zavěšené mezi dvěma sloupy a čeká, až ho zachrání kolega z vrtulníku. Přesněji řečeno z vrtulníkového trenažéru - podivného křížence vrtulníku bez vrtule a jeřábu, na kterém se trénuje slaňování.

Z vrtulníku se při soutěži slaňuje také na terasu domku, v němž čekají figuríny. A až uvnitř policisté zjišťují, kolik jich je a zda jde o protivníky, nebo o ohrožené osazenstvo domku.

Německý tým, který má záchranu z lanovky i prohledání domku zdárně za sebou, se radostně poplácává po ramenou. Méně vesele se tváří Poláci, kterým se kvůli bloudění protáhla další disciplína - cesta podle mapy terénem na střelnici. Zablácení policisté jsou pak rádi, že si před střelbou mohou na chvíli odpočinout.

Úkol odstřelovači určí los

Při střelbě se pětičlenný tým rozdělí. Jedním z pětice soutěžících je totiž vždy odstřelovač, který má zvláštní úkoly. Los mu například přidělí jeden z několika vzdálených terčů ve tvaru lidských hlav i s bujnými kšticemi.

Podle čísla musí najít tu správnou hlavu a trefit se. A to nejen do ní, ale především do tenisového míčku umístěného uvnitř v oblasti podvěsku mozkového. "Tam je totiž centrum pohybu a střelec má jistotu, že ho protivník už neohrozí," popisuje jeden z rozhodčích.

Zbytek týmu bez odstřelovače mezitím plní další střelecké úkoly. V černých kuklách a s helmami, se kterými je mohou potkat například demonstranti v ulicích nebo zločinci při policejním zásahu. A právě kvůli své práci a vlastní bezpečnosti nechce žádný z policistů říkat své jméno. A na fotkách neukáže ani tvář.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Najdete na iDNES.cz