Kriminalisté oznámili, že dopadli lupiče, který si do poštovního tunelu v Břeclavi schoval desítky pytlů s dopisy | foto: Radek Miča, MAFRA

Policie chytila pošťáka podezřelého z vykradení tisíců dopisů v Břeclavi

  • 72
Břeclavská policie dopadla pošťáka, kvůli němuž Česká pošta v letech 2001 až 2006 nedoručila celkem čtyřicet tisíc dopisů. Provinilec poštovní zásilky, které mířily ze zahraničí a které se našly v pytlích na břeclavském nádraží, vykrádal. Vyšetřovatelé viníka "vytipovali" z pětice pošťáků.

"Kriminalisté z Břeclavi po půlročním vyšetřování obvinili 44letého pracovníka České pošty z Břeclavi z trestného činu porušování tajemství dopravovaných zpráv a trestného činu krádeže," uvedl břeclavský policejní mluvčí Milan Janůvka.

Pachatel už u pošty nepracuje, z firmy odešel před rokem. Policisté podezřelého pošťáka sledovala několik týdnů. Vše vyvrcholilo domovní prohlídkou. Nakonec to byl on sám, kdo policii poskytl důkazy, které ho usvědčovaly. Například známky z odcizených dopisů, ale také věci, které ze zásilek ukradl.

Vyšetřovatelé stopu získali tak, že se zaměřili na směnu, kdy se dopisy odeslané z ciziny ztrácely. - čtěte Pytle ukrývaly přes 60 tisíc dopisů. Každý druhý otevřený 

Pošta policii pachatele vytipovala
"Dopadený a obviněný muž byl jeden z pěti, které pošta policii vytipovala. Byl to dokonce člověk, kterého jsme označili jako nejpravděpodobnějšího pachatele. Policii se při výslechu přiznal," popsal Ivo Mravinac, mluvčí České pošty.

"Od roku 2001 do roku 2006 pachatel podle policie přenesl 71 kusů poštovních pytlů se zásilkami do nepoužívaného tunelu, kde z nich odcizoval poštovní známky. Některé zásilky neoprávněně otevřel a bral z nich bankovky zahraničních měn," uvedl Janůvka.

Obviněnému nyní hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. "Svým jednáním způsobil České poště škodu nejméně jedenáct tisíc korun," doplnil policejní mluvčí.

Soud muže čeká pravděpodobně už do dvou měsíců. Jestli bude Česká pošta po viníkovi žádat nějakou náhradu, není jisté. "Jestli vznikla škoda České poště, tak především na jejím dobrém jménu. Věc už teď bude řešena v trestním řízení," vysvětlil Mravinac.

Podezřelí se snažili obhájit se
"Pět podezřelých lidí jsme vytipovali podle toho, kdo měl nejčastěji směny, když se zásilky ztrácely. Pak se naši bezpečnostní pracovníci s policií zajímali o to, kdo v třídírně pracoval a na jakém pracovním místě a jaký měl kdo přístup k pytlům. K tomu nám pomohli i podezřelí, protože každý chtěl ze sebe setřást nařčení, takže lidé s námi spolupracovali," vysvětlil Mravinac.

Celým případem, který sama Česká pošta označila jako největší skandál ve své historii, se břeclavská policie zabývala několik týdnů.

Také pracovníci České pošty na pátrání po viníkovi strávili stovky hodin. "Neznamená to, že policie vše dostala na stříbrném podnose. Třebaže jsme měli hodně indicií a nepřímých důkazů, bylo především na policistech, aby pachatele usvědčili," naznačil mluvčí pošty.

, ,