Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Největšího výrobce drog v Blansku nezachránili psi, zbraně ani opatrnost

  9:17aktualizováno  9:17
Kriminalisté dopadli největšího výrobce pervitinu v Blansku. Policie musela zapojit speciální jednotky, dvaadvacetiletý muž měl u sebe vojenské nože a paralyzéry, jeho kumpán pak bojového psa. Výrobce, který už byl za přípravu a prodej drog v minulosti trestán, nyní skončil ve vazbě, hrozí mu deset let vězení.
Policie dopadla výrobce pervitinu na Blanensku

Policie dopadla výrobce pervitinu na Blanensku | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Jeho dopadení bylo velmi obtížné, protože muž z opatrnosti a strachu z odhalení vyráběl pervitin zpravidla venku. Vyhledával místa, odkud měl dobrý rozhled do širokého okolí, takže policisté měli velký problém se k němu v době 'vaření' drogy dostat," popisuje praktiky při výrobě drog policejní mluvčí Iva Šebková.

 Zadržený muž zároveň schovával věci, které na výrobu drog potřeboval. "Nechával je například na různých místech v bytovém domě nebo dokonce ve skrýších venku," tvrdí Šebková.

Počínal si tak nejspíš proto, že již byl jednou za výrobu a distribuci omamných a psychotropních látek ve vazbě a byl za ni i odsouzen. Jakmile se ale vrátil z vazby, znovu potřeboval drogy jak pro svoji potřebu, tak i pro výdělek.

Zatýkání muže a jeho "kumpánů" nebylo pro policii jednoduché. Zasahovalo hned několik jednotek včetně té speciální pořádkové. Kriminalisté se obávali, že u sebe mohou mít podezřelí střelné zbraně, útočné nože či paralyzéry. Zároveň někteří z nich chovali psy bojových plemen.

A policie se nemýlila. Zbraně několika druhů byly při domovní prohlídce opravdu nalezeny. "Jednalo se o vojenské nože, paralyzér, makety střelných zbraní i plynová pistole. Jeden ze psů byl skutečně velmi agresivní a byl vychováván k tomu, aby útočil na lidi. Tento bojový pes při zatýkání pokousal v agresivitě svého majitele," dále přiblížila Šebková.

Dvaadvacetiletý muž, který byl hlavním výrobcem a distributorem pervitinu, je již ve vazbě pro podezření ze spáchání trestného činu výroba a distribuce omamných a psychotropních látek. Policisté u něj zajistili zhruba jeden gram pervitinu a také náčiní a chemikálie potřebné na výrobu drogy. Hrozí mu trest odnětí svobody až na 10 let.

O pár dní později dopadla policie dalšího výrobce

Tento případ zároveň svědčí o tom, že síť výrobců a obchodníků s drogami bývá velmi dobře propojená. Hned následující týden totiž blanenští kriminalisté zadrželi ve Skalici nad Svitavou dalšího, třiatřicetiletého muže.

"Dopadli jsme ho přímo při předávání léků obsahujících pseudoefedrin, tedy látku potřebnou k výrobě pervitinu. Oba případy spojil fakt, že přítelkyně pachatelů byly sestry," informovala Šebková.

I u tohoto muže, který už skončil ve vazbě, následovaly domovní prohlídky na několika místech Blanenska - v jeho bytě v Kunštátě, ve skladu v Dolní Lhotě, na chatě v Blansku a také v jeho vozidle. Kriminalisté při nich našli kompletní varnu na výrobu pervitinu a dále pak několik desítek gramů sušené marihuany.

Uživatelé pak potvrdili, že šlo o vysoce kvalitní pervitin. Muž je tak v současnosti podezřelý ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a distribuce omamných a psychotropních látek. Za tento trestný čin může jít do vězení až na deset let.

Letos kriminalisté na Blanensku šetřili zatím šestnáct případů trestné činnosti související s drogami, odhalili sedm varen a jednu pěstírnu konopí. V ostatních případech se jednalo o předání nebo prodej drog. Loni bylo na Blanensku uzavřeno patnáct případů této trestné činnosti, z toho osm varen a jedna pěstírna.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Další z rubriky

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Opilec v půjčené lodi naboural na Baťově kanále plavidlo policistů

Pardubická policie ukázala nový říční člun. Podívejte se

Nečekaný konec měl pro policisty kontrolní den na Baťově kanále. Znenadání totiž někdo naboural do jejich plavidla....

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz