Ukázka jedné aukce na Aukro.cz s údajně 512GB klíčenkou

Ukázka jedné aukce na Aukro.cz s údajně 512GB klíčenkou

Policie má taktiku na boj s podvody při internetových dražbách

  • 20
Luxusní kožená sedačka z portálu internetových dražeb zaujala letos v červnu ženu z Blanenska. Aukci vyhrála a na bankovní účet poslala přes třicet tisíc korun. Sedačka však do slíbených šesti dnů nedorazila. Případem se začali zabývat policisté. Nejedná se však zdaleka o jediný případ.

Podle mluvčí blanenské policie Ivy Šebkové se jen na Blanensku v letošním roce objevily minimálně dva další podobné podvody. "Počítačovou sestavu za víc jak sedm tisíc si na portálu Aukro objednal začátkem února pětadvacetiletý muž. Ač za ní zaplatil, zboží nedostal," uvedla Šebková.

Vzhledem k vysokému počtu transakcí portály za prodávané zboží neručí. Přesto se snaží udělat pro bezpečnost jednotlivých obchodů maximum.

"Nikdo neobchoduje anonymně. Každý prodejce si musí nechat ověřit adresu prostřednictvím aktivačního kódu zaslaného do poštovní schránky," uvedla mluvčí webu Aukro.cz Lenka Hanušová.

Jinde chtějí i kopii občanky

Internetová adresa Odklepnuto.cz jde ještě o kousek dále. Pokud se v nabízených předmětech objeví podezřelé zboží, nespokojí se pouze s ověřením adresy, ale prodejce si prověří důkladněji. "Chceme kopii občanského průkazu, v případě cizinců pas a povolení k trvalému pobytu," přiblížil jednatel společnosti Otto Lustig.

Při dopadení takových podvodníků se policie bez spolupráce s portály internetových dražeb neobejde. "Oslovujeme je, protože o uživatelích mají informace," vysvětlila Šebková. Díky údajům jakými jsou adresa, číslo účtu nebo IP adresa je pro policisty snazší pachatele podvodu vypátrat.

Od nového roku by mohlo procento objasněných podvodů ještě stoupnout. Alespoň na jižní Moravě. "Chceme sjednotit postup. Kvůli roztříštěnosti se teď často stejné případy nepotkají," uvedl Jan Daněk, vedoucí Oddělení informační kriminality v Brně. Právě sem by měla v budoucnu přicházet hlášení o přestupcích a trestných činech ze všech částí kraje.

Podle Daňka by tak mohli policisté vyřešit i případy, které se dnes objasnit nedaří. Šebková zase nabádá k obezřetnosti i nakupující. Ti by podle ní neměli akceptovat převod částky do zahraničí, protože takové transakce se často nedají dohledat. "Nejbezpečnější je dobírka nebo platba na účet v ČR," radila mluvčí.

Co dělat, když něco nehraje...

V případě, že se kupující stane obětí podvodu, měl by se obrátit jak na portál, na kterém draží, tak i na policii.

Aukro.cz v takovém případě nabízí dokonce kompenzaci poškozeným. "Aukro garantuje vyplacení náhrady kupujícímu v Programu na ochranu kupujících až do výše 20 000. Ovšem za nutné podmínky, že takovou událost nahlásí polici a samozřejmě Aukru," upřesnila mluvčí portálu.

Odklepnuto.cz zase za klienta vyřídí potřebné právní náležitosti spojené s podáním trestního oznámení. "S klienty se domluvíme, aby nám dali veškeré doklady a podáme za ně hromadné trestní oznámení," řekl Lustig. To je podle něho pro poškozené výhodnější, protože mnohdy ani sami neví, jak takovou záležitost řešit.

Podvodů je podle zástupců obou firem ve srovnání s úspěšnými obchody minimum. "V loňském roce se přes Aukro.cz prodalo více než pět milionů předmětů, problematických transakcí bylo necelé jedno procento," upřesnila Hanušová.

Na Odklepnuto.cz se uskuteční týdně asi 5 500 obchodů, podvodem končí v průměru tři z nich.