Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie na tržnici v Hatích odhalila šest kulových pum

  17:18aktualizováno  17:18
Nečekaný nález vylekal policisty a pracovníky celní správy. Při nedělní kontrole tržnice na Hatích objevili v nákladním autě jednoho z prodejců celkem šest kulových pum. Každá z nich měla průměr patnáct centimetrů a hmotnost přes jeden kilogram.

Ilustrační foto | foto: Michal Šula

"Jde o nejnebezpečnější typ pyrotechniky spadající do čtvrté třídy nebezpečnosti. Tu nelze volně nabízet v prodeji ani s ní manipulovat, k tomu jsou oprávnění pouze specialisté, kteří jsou k odstřelování a odpalování proškoleni," řekla MF DNES mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

Právě proto policisté na místo nálezu ihned povolali školeného pyrotechnika z Brna. Ten potvrdil zařazení výbušnin, šestici kulových pum zajistil a odvezl ji k odbornému zneškodnění.

"Šlo o velmi nebezpečný nález," vysvětlila Drahokoupilová. "Při výbuchu pumy mohou střepiny z ní dolétnout až do vzdálenosti několika set metrů," dodala znojemská policejní mluvčí s poukazem na odstřel, který loni po nálezu podobné pyrotechniky provedl odborník.

Policie se domnívá, že pumy byly určené k prodeji. Následovat budou zřejmě tresty. "Dvaačtyřicetiletý prodejce je nyní důvodně podezřelý z trestného činu nedovoleného ozbrojování. Za nedovolené přechovávání výbušniny, na kterou neměl povolení, mu podle trestního zákona hrozí až tři roky odnětí svobody," doplnila Lenka Drahokoupilová.

Policie: Na tržnici budeme pyrotechniku hlídat každý den

Dvaačtyřicetiletý muž je sice stíhaný na svobodě, aby se ale něco podobného neopakovalo, chystají nyní policisté speciální kontroly. I proto, že se na stejných místech prodávala podobná nebezpečná zábavní pyrotechnika už vloni.

"Tržnici na Hatích nyní budeme intenzivně monitorovat. Hlídky sem budou jezdit opravdu každý den a budou sledovat, zda se toto nebezpečné zboží znovu neobjeví v prodeji," ujistila mluvčí znojemské policie.

Prodejci se musí připravit na to, že kontroly potrvají až do konce kalendářního roku. Právě na Vánoce a Silvestra totiž lidé zábavní pyrotechniku kupují nejčastěji. A mnohdy je bezpečnost zboží a to, jaké povolení je k jejímu pořízení třeba, příliš nezajímá.
 
"Opravdu všechny před koupí tohoto nebezpečného zboží varujeme. Je určeno skutečně pouze pro specialisty, kteří jsou k odstřelování a odpalování proškoleni, pro laiky je manipulace s podobou pyrotechnikou životu nebezpečná," dodala Drahokoupilová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Najdete na iDNES.cz