V kauze daňového úniku při prodeji leteckého paliva, v němž figuruje zlínský podnikatel Roman Vaškůj, obvinila policie další dva lidi.

V kauze daňového úniku při prodeji leteckého paliva, v němž figuruje zlínský podnikatel Roman Vaškůj, obvinila policie další dva lidi. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Letecký petrolej lili do aut, za škodu 157 milionů hrozí mužům 10 let

  • 25
Kriminalisté stíhají další dva muže kvůli zkrácení daně o 157 milionů korun při obchodování s leteckým palivem. První dva aktéry z vedení brněnské firmy Discovery Travel, mezi nimiž figuruje i zlínský podnikatel Roman Vaškůj, obvinili již před třemi lety. Všem hrozí pět až deset let za mřížemi.

Policie se případem úniku při odběru leteckého paliva, které je při užití pro leteckou přepravu osvobozeno od spotřební daně, zabývá od roku 2004. Brněnská společnost Discovery Travel zajišťující leteckou linku z Kunovic do Prahy tehdy nakoupila více než 18 milionů litrů leteckého petroleje.

"Z nakoupeného množství paliva však podle závěrů policistů mělo být prolétáno jen zhruba 2,5 milionu litrů. Zbylých cca 16 milionů litrů bylo míseno s motorovou naftou a následně distribuováno čerpacím stanicím," popsal mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Na základě policejního vyšetřování pak byli v roce 2009 z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby obviněni dva muži - generální ředitel a předseda představenstva zmíněného leteckého přepravce. Těmi byli podnikatel Roman Vaškůj a Stanislav Nedbálek.

Petrolej míchali s motorovou naftou a dále prodávali

Při dalším prošetřování případu došli kriminalisté k závěru, že se na daňovém úniku podíleli i další dva muži. První z nich je podezřelý, že se jako majitel několika obchodních společností v roce 2004 dohodl s Vaškůjem na odběrech leteckého paliva.

"Nákupy petroleje financoval přes čtyři obchodní společnosti, které ovládal. Po smíchání s motorovou naftou měl zařizovat distribuci takto vzniklého paliva v síti čerpacích stanic," popsal Ibehej.

Druhý muž pak podle Ibeheje na základě instrukcí od ostatních obviněných řídil odvoz leteckého paliva z jeho úložiště na další místa. "Následně měl zajišťovat jeho míchání s motorovou naftou pro jeho další využití jako paliva pro silniční přepravu," doplnil mluvčí.

Únik na spotřební dani, který tímto jednáním vznikl, se podle Ibeheje vyšplhal na 157 milionů korun.

Dva nově obvinění jsou stíháni na svobodě. Stanislav Nedbálek je ve vazbě pro jinou trestnou činnost a podnikatel Vaškůj je ve výkonu trestu rovněž pro jinou trestnou činnost. Všem obviněným hrozí od pěti do deseti let vězení.

Půlmiliardový únik a kauza Čunek

Podvody s leteckým palivem nejsou prvním obdobným případem, ve kterém figuruje jméno zlínského podnikatele Romana Vaškůje.

Podnikatel podle obžaloby dovážel v letech 1994 a 1995 ze Slovenska motorovou naftu a benzin, ale vyhýbal se placení daní, čímž stát poškodil na daních o více než půl miliardy korun. Před lety dostal 7,5 roku, do vězení ale nenastoupil a v červnu 2010 ho zadržela policie ve Vídni.

Vaškůj figuroval i v aféře někdejšího předsedy lidovců Jiřího Čunka obviňovaného z korupce. Přerovský okresní soud rozhodl, že se spolu s Petrem Šmiřákem pokusil uplatit Marcelu Urbanovou, někdejší Čunkovu sekretářku a klíčovou svědkyni v kauze. Vaškůj se označil za oběť české justiční mafie.