Lesní požár mezi Bzencem, Strážnicí a Ratíškovicemi na Hodonínsku

Lesní požár mezi Bzencem, Strážnicí a Ratíškovicemi na Hodonínsku | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Policie odložila případ požáru Moravské Sahary, viníka nenašla

  • 0
Kriminalisté odložili případ požáru u Bzence na Hodonínsku, při kterém loni v květnu oheň zničil 160 hektarů borového lesa. Příčinou jeho vzniku byla zřejmě odhozená cigareta nebo jiná manipulace s ohněm, konkrétního pachatele se však dosud vypátrat nepodařilo.

Hodonínští kriminalisté případ vyšetřovali pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Za to by případnému pachateli hrozilo od dvou do osmi let za mřížemi.

Mezi verzemi, které se během vyšetřování objevily, byla například technická závada na lesním traktoru používaném ke svozu dřeva po těžbě nebo závada na některém z několika aut, která projížděla po lesní cestě u paseky, kde bylo nalezeno ohnisko požáru.

Další z verzí bylo i samovznícení zbytků munice z nedaleké střelnice. "Zkoumáním balistických stop vyšlo najevo, že se vznikem požáru nemají přímou souvislost," uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

Úspěšní nebyli ani psi cvičení na vyhledávání urychlovačů hoření.

Jako nejpravděpodobnější se tak podle kriminalistů jeví nedbalost při kouření či zakládání ohně v přírodě. Ze získaných důkazů a výslechů svědků se však kriminalistům nepodařilo zjistit, kdo svým jedním rozsáhlý požár způsobil.

"Vzhledem k tomu, že do současné doby se nepodařily zjistit skutečnosti, které by vedly ke konkrétní osobě pachatele a umožňovaly by proti němu zahájit trestní stíhání, byl případ odložen," řekl Zámečník. Zároveň ale nevyloučil, že kriminalisté v budoucnu spis znovu neotevřou.

1 500 hasičů, 160 hektarů lesa a 27,7 milionu korun

Oheň se na území označovaném jako Moravská Sahara rozhořel ve čtvrtek 24. května po 15. hodině. Nejprve začala hořet tráva na pasece, z ní se oheň rozšířil na okolní porost. Celkem zasáhl 160 hektarů lesa. 

S největším lesním požárem v zemi za posledních patnáct let bojovalo několik dní na 1 500 hasičů. Kromě vrtulníků a letadel byly nasazeny i dva hasicí tanky, jeden obrněný automobil a další těžká technika.

Celková škoda byla nejprve odhadována na 30 milionů, později byla upřesněna na 27,7 milionu korun.