Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie prošetří drahou výstavbu brněnského justičního areálu

  8:35aktualizováno  20:08
Výstavbu jednoho z nejmodernějších komplexů svého druhu v Evropě, brněnského Justičního areálu, začne prověřovat policie. Trestní oznámení podal prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Čeněk TřečekiDNES.cz

Informovaly o tom úterní Hospodářské noviny (HN). Vznik areálu, jehož cena přesáhla dvě miliardy korun, schválil bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, stavbu řídili lidé z vedení Krajského soudu v Brně.

Podle Dohnala došlo při budování Justičního areálu v Heršpické ulici k porušení povinností při správě cizího majetku i zákona o veřejných zakázkách. MF DNES to prezident NKÚ potvrdil už před třemi týdny.

"Areál stojí více než 2,5 krát tolik, než se původně předpokládalo, to je skutečně neobvyklá věc," uvedl tehdy Dohnal. Ministerstvo spravedlnosti podle něj původně počítalo s náklady 768 milionů korun bez daně, kontroloři ale zjistili, že účet za dvě budovy areálu, v nichž bude sídlit brněnský městský soud, okresní soud pro Brno-venkov a okresní i městské státní zastupitelství, se vyšplhá až na 2,1 miliardy korun.

"Některá rozhodnutí v rámci přípravy stavby Justičního areálu byla v rozporu s právními předpisy a mohla vést ke vzniku škody na státním majetku, proto jsme podali trestní oznámení," potvrdila mluvčí NKÚ Radka Burketová.

Brněnský krajský soud, který má stavbu na starosti, s kontrolory nesouhlasí. A razantně odmítá i tvrzení, že došlo k porušení zákona. "Chybu jsme v žádném případě neudělali a zákon jsme neporušili ani v nejmenším. Navíc se všechny kroky dělaly až poté, co je schválilo ministerstvo spravedlnosti," brání se vedoucí investičního odboru a správy budov krajského soudu Jan Lippert, který má stavu na starosti.

O areálu, jenž se začal budovat v létě 2006 a má začít fungovat příští rok v květnu, se podle něj už předloni vědělo, že bude stát více než půl druhé miliardy. Dokládají to i materiály schválené ministerstvem financí, které má MF DNES k dispozici.

"Částka kolem osmi set milionů byla uvedena pouze ve studii, při jejímž zpracování jsme ale neznali třeba geologické poměry, dopady stavebního řízení a z něj vzešlé požadavky na chodníky, příjezdové komunikace a podobně, ani požadavky na dopravní napojení. Byl to jen odhad. Po zpracování projektu a výběrovém řízení bylo z nabídek a výpočtů jasné, že jen stavba přijde na miliardu a tři čtvrtě," tvrdí Lippert.

Zhotovitel stavby, firma Imos, podle něj původní rozpočet stále drží. "Náklady 2,1 miliardy, s nimiž operuje NKÚ, jsou nesmysl, celkem jsme na částce 1,83 miliardy za obě budovy, což je původní cena navýšená o vybavení nábytkem, zabezpečovací systémy a podobně. Levnější než u srovnatelných staveb je i celková cena za kubík obestavěného prostoru," tvrdí Lippert.

Připouští ale, že stavbu provázely škrty. Soudci třeba přišli o plánované bezdrátové připojení na internet, na řadě míst se také budou používat levnější materiály - obklady, zárubně dveří i omítka. Podle Lipperta hlavně proto, že stavbu prodražil překlenovací úvěr, který byl nutný, když ministerstvo spravedlnosti vloni nezajistilo slíbené finance.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Najdete na iDNES.cz