Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Policie prověří „nesnášení cigánů“ v Brně

  • 56
Zhruba 300 lidí se včera na sociální síti facebook.com připojilo ke skupině "Nesnáším cigány v městě Brně". Má víc než 4 000 příznivců a přibývá jich každou hodinu hned několik. Pdle právníka jsou tyto rasistické výpady těžko postižitelné, protože síť je umístěna na serverech v USA, kde se svoboda slova chápe mnohem šířeji.

V diskusním fóru se objevují desítky příspěvků, ty nejmírnější posílají Romy "do plynu", jiné je vulgárně urážejí a napadají, některé dokonce mluví o znovuotevření koncentračního tábora v Osvětimi.

Celá věc proto zaujala policisty. "O těchto diskusích na Facebooku víme," potvrdila policejní mluvčí Pavla Kopecká.

Problém je však podle ní v tom, že sociální síť Facebook sídlí na serveru ve Spojených státech, kde je pojem svobody slova jiný než u nás. "Můžeme samozřejmě provozovatele serveru požádat o informace nebo o zamezení těmto diskusím, ale sami nemůžeme se situací nic dělat," vysvětlila.

Úplně marné to ovšem není. Na Facebooku totiž lidé vystupují většinou pod svými vlastními jmény a uvádějí i některé osobní informace. "V takovém případě to můžeme monitorovat, zjistit, o kterou osobu se jedná, a najít ji. Pokud shledáme, že se jedná o trestný čin, můžeme zahájit policejní vyšetřování," podotkla Kopecká.

Podle právníka Jiřího Urbana z advokátní kanceláře Tomáše Rašovského pravděpodobně na uživatele sociální sítě policisté nemohou, i kdyby jejich výkřiky zaváněly například podezřením z trestného činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení nebo trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Právě proto, že server není český, ale americký. - čtěte Tisíce lidí na internetu brojí proti Romům, policie je bezmocná