Gang z jihu Moravy a Vysočiny kšeftoval několik let s kradenými auty. Při

Gang z jihu Moravy a Vysočiny kšeftoval několik let s kradenými auty. Při zadržení jeho členů policie našla i 14 luxusních vozů. | foto: Policie ČR

Policie rozbila gang, který kšeftoval s kradenými luxusními vozy

  • 23
Kriminalisté z jihu Moravy a Vysočiny dopadli čtrnáctičlenný gang, který několik let obchodoval s kradenými vozy. Luxusní auta ze zahraničí v Česku legalizovali a následně dále prodávali. Škoda je zatím osm milionů korun, podle policie bude ale daleko vyšší.

Policie gang, který s kradenými auty kšeftoval nejméně od roku 2009, sledovala rok.

"Pachatelé legalizovali odcizená auta, která byla ukradena většinou v Rakousku. Jednalo se o luxusní modely značek BMW, Mercedes nebo Škoda," uvedl kriminalista Roman Idrný. 

Postup, jak v zahraničí ukradené auto v Česku legalizovat, byl jednoduchý. "Používali zfalšované technické průkazy, případně VIN kódy a doklady vozidel, která byla totálně havarovaná," popsal Idrný.

Práci měli přitom členové gangu přesně rozdělenou. Čtyři lidé padělali doklady, zbytek skupiny měl pak převážně roli bílých koní. Ti zajišťovali zaevidování aut na magistrátu, případně technickou kontrolu. Auta se pak prodávala většinou přes známé a výrazně pod cenou dále.

Ve dvou případech pak gang neváhal kradená auta ukrást ještě jednou. "Udělali to proto, aby jim pojišťovna vyplatila peníze z pojistky proti odcizení. V jednom případě jim vyplatila více než sedm set tisíc korun," doplnila policejní mluvčí Petra Vedrová.

Auta pomáhal legalizovat i podnikatel z Vysočiny

Klec sklapla v úterý, kdy bylo na Vysočině a jihu Moravy zadrženo celkem čtrnáct členů gangu. U dvou zatčení asistovala zásahová jednotka.

"Ze čtrnácti členů skupiny byly čtyři osoby, které trestnou činnost páchaly na Vysočině. Jeden z nich je i místní podnikatel, který byl v úterý ráno zadržen zásahovou jednotkou v areálu firmy Motorpal," konstatoval šéf kriminalistů na Vysočině Pavel Kubiš.

Podle informací MF DNES a iDNES.cz je zadrženým podnikatelem třiatřicetiletý Martin Plachý z Jihlavy. "Je ho možné počítat za jednoho z hlavních pachatelů této trestné činnosti," dodal Kubiš.

Ze čtrnácti zadržených skončili tři členové gangu ve vazbě, zbytek je stíhaný na svobodě. Všem hrozí tři až osm let za mřížemi, u některých se policisté domnívají, že mohli být zapleteni i do násilné trestné činnosti.

Žádný ze zadržených auta přímo v zahraničí nekradl. Za částku kolem 100 tisíc korun luxusní vozy pouze kupovali od zlodějů. Dva takoví byli před půl rokem dopadeni v Rakousku. S gangem spolupracovali minimálně rok.

Při prohlídkách našli Porsche i Aston Martin

Kriminalisté zatím gangu dokázali podvod s deseti auty, přičemž škodu vyčíslili na osm milionů korun. 

Dalších 14 vozů, mezi kterými nechybělo třeba Porsche Cayenne nebo Aston Martin, zadrželi při domovních prohlídkách. I u nich se kriminalisté domnívají, že pocházejí z krádeží.

"Je skoro jisté, že zajištěná vozidla byla získána trestnou činností a že i u nich byla snaha o legalizaci, případně pojistné podvody. Dá se proto s velkou dávkou pravděpodobnosti říci, že trestní stíhání bude ještě rozšířeno," sdělil Kubiš.

Podle Romana Idrného ani tento počet zřejmě nebude konečný. Na velkou část kradených a legalizovaných aut se podle kriminalisty nemusí nikdy přijít. "Většinou bývá odhalena tak desetina toho, co skutečně spáchali," vysvětlil.