Jihomoravská policie šetří, hlídky mají limity na pohonné hmoty i ujeté kilometry. Ilustrační foto

Jihomoravská policie šetří, hlídky mají limity na pohonné hmoty i ujeté kilometry. Ilustrační foto | foto: Petr Ježek, MF DNES

Policie šetří, auta stojí v garážích a k zásahům hlídky chodí pěšky

  • 48
Namísto houkaček a majáků bude zřejmě policisty na jihu Moravy brzy symbolizovat cyklistická helma. Utahování opasků se totiž nevyhnulo ani strážcům zákona. Hlídky mají limit na projetý benzin a tak raději nechávají auta v garážích. K vloupání do lednického turistického centra dokonce přijel policista na kole.

Když se v polovině července zloději pokusili vloupat do turistického centra v Lednici, jeho provozovatelka Michaela Cibulková přivolala na pomoc policii. K jejímu překvapení hlídka dorazila namísto služebním vozem na kole.

"Policista říkal, že už vyčerpali příděl benzinu a tak mu nic jiného nezbylo. Na to, jaké bylo vedro dorazil celkem rychle," vyprávěla s úsměvem Michaela Cibulková.

Postup policisty popsala jako profesionální, takový způsob šetření u policie se ale Cibulkové ideální nezdá. "Říkám si, co kdyby se na Břeclavsku stalo něco na třech různých místech zároveň. Jak by to potom řešili?" ptá se Cibulková.

Dvacet kilometrů na den, dvě stě litrů benzinu na měsíc

Limity na spotřebu benzinu trápí také brněnské policisty. "Každé z osmi brněnských obvodních oddělení má limit kolem dvě stě litrů benzinu na měsíc, což je spotřeba tak maximálně na týden," prozradil policista, který si nepřál být jmenován. Redakce však jeho jméno zná.

Limity podle něj platí i na ujeté kilometry během služby. "Jakmile vytáhnou auto z garáže, tak smí ujet jen dvacet kilometrů. V praxi ale nejde říct, my nepojedeme na případ, protože bychom už překročili limit. Některé hlídky tak už čerpají benzin přidělený na září," dodal brněnský policista.

Tato úsporná opatření podle něj platí asi měsíc a už se stihla na službě projevit. "Hlídky brněnských obvodních oddělení tak chodí pěšky, policistů je v ulicích méně, jsou hůř k dosažení, tím pádem to odnese občan," varoval policista. Obává se, že jednou nebude k naléhavému případu koho poslat.

Hlídek je méně, k případům se dostanou později

Podle jeho informací tak Brno v těchto dnech hlídá šest nebo sedm motorizovaných hlídek, které doplňuje pouze několik posádek z obvodních oddělení. Policista také prozradil, že dispečink musí nasazovat policisty ze sousedních obvodů, protože příslušné hlídce by to bez auta trvalo mnohem déle.

Problémy mohou nastat zvláště u majetkové nebo násilné trestné činnosti, kdy je potřeba rychlý zásah policie. "Dřív si mohl být občan na celém území Brna téměř jistý, že hlídka dojede do pěti minut. Dnes to může být patnáct, dvacet minut, ale možná i déle," uzavřel policista, který se domnívá, že takové úspory mohou ohrozit bezpečnost Brňanů.

Škrty se teprve chystají, tvrdí krajský policejní ředitel

Jihomoravský policejní ředitel Tomáš Kužel přesto tvrdí, že žádná větší úsporná opatření zatím krajskou policii nepostihla. "Ve středu teprve jednali všichni krajští ředitelé s policejním prezidentem, jaká opatření budeme zavádět," řekl Kužel.

Jak se škrty v Jihomoravském kraji projeví, nechtěl před pondělní tiskovou konferencí policejního prezidenta prozradit. Některá opatření ale podle Kužela začnou platil už v nejbližších dnech.

Mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej už dříve upozornil, že úspory pocítí i občané. Potvrdil, že šetření pohonných hmot nejspíš prodlouží dobu, za kterou policisté dorazí k případu.

Česká policie by měla do konce roku celkově ušetřit přibližně osm set milionů korun. Ministr vnitra Radek John si slibuje zefektivnění její práce.