Jaroslav Přikryl

Jaroslav Přikryl | foto: Městská policie Brno

Šéfa brněnských strážníků stíhá policie kvůli machinacím s pokutami

  • 6
Policie zahájila trestní stíhání šéfa brněnských strážníků Jaroslava Přikryla. Obviněný je ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli machinacím s pokutami. MF DNES to potvrdil primátor Roman Onderka.

Informaci o stíhání Přikryla přinesla ve čtvrtek ráno Česká televize. Policie už ve středu pro MF DNES potvrdila, že stíhá jednoho z brněnských strážníků. K tomu, zda jde přímo o jejich šéfa, se nevyjadřovala.

"Přečinu se podle našeho zjištění dopustil nezákonným postupem při vyřizování přestupků," uvedl pouze policejní mluvčí Pavel Šváb.

Trestní stíhání nekomentuje ani sám ředitel městské policie. V jeho kanceláři redakci MF DNES pouze sdělili, že je od čtvrtka až do konce roku na dovolené. Ještě ve středu odpoledne přitom právě Přikryl tvrdil, že o stíhání některého ze strážníků neví.

Jediným, kdo informaci o trestním stíhání šéfa strážníků potvrdil, byl brněnský primátor Roman Onderka, který je Přikrylovým přímým nadřízeným. Na přímou otázku, zda ho Přikryl o svém trestním stíhání informoval, odpověděl ano.

"Informaci o vyšetřování jsem dostal jak od ředitele městské policie, tak od Policie ČR. S ohledem na presumpci neviny nebudu nyní dělat žádné rozhodnutí včetně odvolání ředitele a vyčkám na průběh a závěry vyšetřování," uvedl Onderka.

Podle zákona o obecní policii zůstává Přikryl stále strážníkem. O tento status může přijít až tehdy, kdyby ho soud pravomocně odsoudil za úmyslně spáchaný trestný čin. A dokud nepřijde o status strážníka, může ho primátor na základě svého politického rozhodnutí ponechat i ve funkci ředitele městské policie.

Na machinace s pokutami upozornil exnáměstek

Stíhání odstartovalo poté, co bývalý Přikrylův náměstek Milan Šimon vypovídal u soudu o tom, jak podivně se u brněnské městské policie zachází s pokutami za špatné parkování.

Právě za nelegální vyřizování pokut byl exnáměstek odsouzen k peněžitému trestu. "Ve své obhajobě tvrdil, že se ničeho nezákonného nedopustil. A současně opakoval, že je takové jednání u strážníků obvyklé. Jeho výpověď jsme tedy začali dále prověřovat," uvedl státní zástupce Jan Petrásek.

Policie poté Šimonovu výpověď u soudu začala prověřovat a vyslýchala kvůli tomu i řadové strážníky. "Mnozí z nás byli u výslechu. Museli jsme potvrzovat, jaké pokuty jsme uložili a zadali do systému," popsal pod podmínkou anonymity jeden ze strážníků.

Kriminalisté jejich výpovědi zřejmě srovnávali s tím, jaké záznamy o vyřešení přestupků jsou v systému nyní a zda je někdo v minulosti nestandardně měnil. Tedy zda například zpětně nezanesl do počítače, že špatné parkování bylo vyřešeno dohodou místo pokuty, kterou původně udělil strážník.

"Zasahovat do případů ovšem mohou jen výše postavení strážníci, nikoho jiného to k záznamům už ani nepustí," přiblížil jeden ze zaměstnanců městské policie.

Přikrylova přítelkyně prý vynášela informace ze spisů

S vedením městské policie souvisí i další potíže, které justice v Brně má. Na městském státním zastupitelství totiž jako asistentka státního zástupce pracovala přítelkyně šéfa strážníků. A ta podle zjištění MF DNES vynášela informace ze spisů.

"K ovlivnění vyšetřování ovšem v tomto případě nedošlo," ujišťuje mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma. Dotyčná ovšem před několika dny po dohodě ze svého místa odešla.

,