Kontroverzní úředník brněnského magistrátu Jaroslav Juříček čelí kvůli svému působení na Povodí Moravy trestnímu stíhání (ilustrační snímek).

Kontroverzní úředník brněnského magistrátu Jaroslav Juříček čelí kvůli svému působení na Povodí Moravy trestnímu stíhání (ilustrační snímek). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Policie stíhá úředníka magistrátu kvůli hospodaření na Povodí Moravy

  • 3
Šéf technického úseku brněnského magistrátu Ladislav Juříček čelí trestnímu stíhání. To se podle České televize týká období mezi lety 2007 až 2009, kdy pracoval jako investiční ředitel Povodí Moravy. Státnímu podniku údajně způsobil mnohamilionové škody.

"Policie zahájila trestní stíhání proti bývalému zaměstnanci Povodí Moravy za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Za to mu hrozí pět měsíců až šest let vězení," konstatoval dozorující státní zástupce Michal Potomský.

"Nakládal neúčelně s majetkem svého zaměstnavatele a způsobil škodu ve výši několika milionů," dodal státní zástupce.

Výši škody nechtěl Potomský blíže komentovat. Z téhož období už ale v minulosti policie prošetřovala 24 problémových zakázek v hodnotě 41 milionů korun. Tehdy šlo mimo jiné o podhodnocené pronájmy a prodeje nemovitostí.

K případu se nechce vyjadřovat ani protikorupční policie, která podle informací iDNES.cz Juříčka stíhá. "Nebudeme poskytovat žádné informace," sdělil mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Dočasně nesmí k financím města, podle opozice je to ale málo

Ladislav Juříček už o trestním stíhání informoval své nadřízené na brněnském magistrátě. Ti mu obratem omezili pravomoci v oblasti hospodaření s majetkem města a s finančními prostředky.

"Až  do ukončení uvedeného trestního řízení se nesmí žádným způsobem v rámci technického úseku podílet na připravovaných a realizovaných výběrových řízeních v oblasti zadávání veřejných zakázek. Rovněž nesmí rozhodovat o nakládání s finančními prostředky a majetkem města," řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Opoziční Strana zelených považuje rozhodnutí vedení města omezit pravomoci stíhanému úředníkovi za nedostatečné. Požaduje, aby do doby, než případ skončí, nesměl Juříček vykonávat svoji funkci.

"Rada nemá dostatečné kontrolní mechanismy, aby zajistila, že vedoucí úseku nebude prostřednictvím personálních vazeb zakázky ovlivňovat i přes nařízené omezení," vysvětlil šéf brněnské organizace Martin Ander.

Podle něj je navíc takové řešení dlouhodobě neudržitelné. "Je totiž naprosto nefunkční, aby v čele úseku, který zajišťuje všechny investiční akce města, stál úředník, který má od svého vedení zakázáno se investicemi zabývat," komentoval.

Z toho důvodu zelení vedení města vyzývají, aby převedlo až do vyřešení případu stíhaného úředníka na jinou práci, nebo se s ním dohodlo na neplaceném volnu.

Návrat kontroverzního úředníka kritizovala opozice

Ladislav Juříček se na post šéfa technického úseku dostal v roce 2011. Jeho příchod na brněnský magistrát už tehdy kritizovali opoziční zelení i lidovci.

Kontroverzní úředník už totiž na magistrátě působil na konci 90. let. Měl na starosti investiční úsek a po neprůhledném výběrovém řízení na opravu vily Tugendhat a po podivných machinacích při výběrovém řízení na opravu náměstí Svobody z něj odešel.

"Ladislav Juříček prošel řádným výběrovým řízením, splnil všechny předpoklady a já nejsem jeho soudcem," komentoval tehdy návrat kontroverzního úředníka náměstek primátora Robert Kotzian s tím, že nejde o Juříčkovu minulost, ale o to, jak bude plnit svěřené úkoly.