Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie varuje před podvodníky v elektronickém bankovnictví

  10:19aktualizováno  10:19
V emailech končí nejen neškodné spamy, ale často i nebezpečné útoky podvodníků. Policisté na jižní Moravě se stále častěji setkávají s nejrůznějšími informacemi od lidí, kteří upozorňují na podezření z podvodného získávání informací o elektronické správě účtů.

Údaje o elektronickém bankovnictví je třeba chránit

"Oznámení a poznatky se týkají především neoprávněné snahy fiktivních zástupců finančních ústavů získat identifikační údaje od osob využívajících právě služeb elektronického bankovnictví," uvedla komisařka Jana Šípková.

Nejčastěji jde o případy, kdy lidé obdrží z adresy, která se na první pohled jeví jako klientské centrum finančního ústavu sdělení, že nastal problém ve vedení jejich účtu.

Stránky jsou jen podobné
"Email odkazuje na stránky, které jsou svou adresou podobné, nikoliv však stejné jako stránky skutečné banky. Uvádí také mnohdy i jinou záminku a pod tou se snaží vylákat od uživatele chráněné údaje elektronického bankovnictví," popsala Šípková.

Policie upozorňuje všechny takto oslovené osoby, aby na podobné žádosti vůbec nereagovali. "Po uvedení chráněných údajů elektronického účtu by se takový člověk mohl stát obětí podvodu," zdůraznila komisařka.

Finanční ústavy navíc při aktivaci elektronického bankovnictví uvádějí způsob komunikace se svými zákazníky a možnou ochranu před těmito podvody.

"Banky zpravidla s klienty tímto způsobem nekomunikují, s výjimkou předem smluveného potvrzení některých transakcí. Rozhodně tímto způsobem nevyžadují po klientovi osobní ochranné údaje," popsala Šípková. 

Pokud si uživatelé elektronické správy účtů nejsou jisti, měli by se obrátit na svou banku. "Je vždy bezpečné dodržovat oficiální pokyny bankovního ústavu a v případě jakýchkoliv pochybností si informace raději ověřit," doplnila komisařka.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jedenadvacet jednotek hasičů zasahuje u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz