Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie zveřejnila portrét devianta, který obtěžuje děti na Znojemsku

  11:20aktualizováno  20. května 12:35
Obyvatelé obcí Moravskokrumlovska a Miroslavska mají strach o své děti. Kdosi má na svědomí sexuální obtěžování dvou tamních dívek. Policie dnes zveřejnila popis a portrét podezřelého muže.

Sexuální násilník si vybírá mladé dívky na Znojemsku | foto: Policie ČR

Obětí sexuálního útočníka se na Znojemsku a Moravskokrumlovsku staly dvě dívky. "V prvním případě se jednalo o nezletilou dívku a v druhém případě se předmětem sexuálního útoku stala dívka mladistvá. K první události došlo 4. května letošního roku a druhý případ se udál krátce po předchozím," uvedla policejní mluvčí Soňa Svobodová.

Podle tamních obyvatel šlo o pokus o znásilnění devítileté školačky z Miroslavských Knínic. Na počátku května ji cizí muž údajně vlákal do auta, odvezl na odlehlé místo a osahával. Pak ji přivezl zpět do vsi.

Sexuální násilník si vybírá mladé dívky na Znojemsku

Pro obyvatele Miroslavských Knínic je to šok. "Mrzí mě, že musela poznat takto odvrácenou tvář světa dospělých," reagoval starosta obce Petr Příkazský.

Další případ se odehrál jen pár dní poté, tentokrát v Rakšicích u Moravského Krumlova. Kdosi tam údajně zase sexuálně obtěžoval sedmnáctiletou dívku.

"Zatím lze obecně uvést, že za podobné trestné činy se tresty pohybují v sazbách až okolo 12 let nepodmíněně. Další informace budeme mít koncem příštího týdne," doplnila mluvčí.

dopis do škol

MF DNES má dopis k dispozici.
Mimo jiné v něm stojí: "Policie Znojmo šetří dva závažné trestné činy, které mají znaky znásilnění. V jednom případě byl tento trestný čin spáchán dokonce na žákyni základní školy. V rámci této trestné činnosti byla ihned vytvořena operativní skupina a na případy byli nasazeni nejzkušenější kriminalisté. Případy nemají dle zjištěných informací přímou spojitost."

"V současné době lze k osobě podezřelého říci, že se jedná o muže ve věku mezi 20-30 lety, vysokého asi 170-175 cm. Muž má krátce střižené vlasy na ježka, oválný obličej bez znamének či dalších nápadností. V obou případech je patrné ze svědeckých výpovědí, že byl muž oblečen do dlouhých kalhot a trička s krátkým rukávem. V jednom případě byl obut do nápadných bot skejťáckého stylu světlé barvy s barevnými pásky. Z muže nebyl cítil ani kouř, ani alkohol a působil velmi příjemným a udržovaným dojmem," uvedla Svobodová.

Vzhledem k tomu, že při páchání sexuálních útoků používal auta, je patrně držitelem řidičského oprávnění. "Ke zvláštnostem jednání a vystupování muže: velmi slušné a zdvořilé, kdy využil takticky strachu a bezbrannosti oběti k sexuálnímu násilí," dodala mluvčí.

Policie rozeslala na školy varovné dopisy

Představitelé obcí, kde se případy údajně odehrály, se nechtějí vyjadřovat. "O těch případech se hovoří. Jakkoliv komentovat je ale nebudeme, to musí policie," uvedl například místostarosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Na školy z regionu však již policie rozeslala varovné dopisy, v nichž vyzývá učitele, žáky a jejich rodiče k velké opatrnosti.

Policisté popisují, jak se mají žáci vyvarovat možného nebezpečí: nebavit se s cizími lidmi, od cizích lidí si nebrat žádné věci ani potraviny, nenechat se od cizích někam pozvat, vždy odmítnout nabídku svezení vozidlem či neradit nikomu, kdo kde bydlí.

"Policie se také obrací na případné poškozené dívky, jež se z jakýchkoliv důvodů zdráhaly se svým problémem svěřit, aby ihned kontaktovaly Policii ČR, ať už osobně na policejní služebně nebo cestou tísňového volání 158," uvedla Svobodová.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Ústav pro duševně nemocné pachatele pomohli zmodernizovat sami chovanci

Brněnský detenční ústav prošel modernizací, pro pachatele zřídili další místa.

Jediné dva detenční ústavy v Česku, kde jsou zavření často nebezpeční duševně nemocní pachatelé trestných činů, jsou...

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Najdete na iDNES.cz