Vysoký důstojník a právník jihomoravské policie František Široký u soudu v Brně.

Vysoký důstojník a právník jihomoravské policie František Široký u soudu v Brně. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Policista, který tajně lustroval 11 lidí, unikl trestu

  • 8
Devětapadesátiletý František Široký, policista a právník jihomoravské policejní správy, v neveřejné policejní databázi tajně hledal bývalé spolužáky i ženu, jež jeho synovi nezaplatila za auto. Brněnský městský soud ovšem kapitána zaměstnaného na Analyticko-právním oddělení krajského ředitelství nepotrestal.

Policistovi, který si prostřednictvím operátorů nechal "vygooglovat" celkem 11 lidí, přitom původně hned za tři trestné činy hrozilo až pětileté vězení. Pokud by jej soud pravomocně uznal vinným a uložil mu třeba pouhou podmínku, Široký by přišel i o zaměstnání. Jako policista totiž nesmí být trestaný. Nyní mu hrozí pouze kázeňský postih.

"Trestní věc se postupuje řediteli krajské správy Brno, skutek by mohl být posouzen jako kárné provinění. Soud má za to, že nebyla naplněna materiální stránka trestného činu," vysvětlil soudce Aleš Dufek.

Chtěl vědět, kdo přijde na sraz

Od potrestání upustil hlavně proto, že nikomu z lustrovaných nevznikla žádná újma, Široký je netrestaný a nízká je i společenská nebezpečnost jeho činu. Policista totiž bývalé spolužáky lustroval kvůli třídnímu srazu po 30 letech.

A sám se hájil tím, že jde o "prkotinu". "Pouze jsem kvůli třídnímu srazu absolventů ivančického gymnázia po 30 letech zjišťoval jejich nové adresy. Další jsem dával známému kvůli srazu základní školy na Bratislavské," vysvětloval už dříve.

U soudu jen zopakoval, že svého činu lituje, ale že je pro něj dostatečným potrestáním už to, že se případem vůbec zabývá soud.

Jeho obhájce pak žádal zproštění, žalobce naopak uložení výchovného, podmíněně odloženého trestu. "Nemůže jít jen o kázeňský přestupek, lustrování lidí pro soukromé účely je společensky nebezpečné," tvrdil státní zástupce Jan Megela s tím, že jde jen o špičku ledovce a mezi policisty je podobné jednání běžné. Navíc nadřízení selhávají, pokud jde o jejich kontrolu.

Soudce byl však mírnější. "Nelze tolerovat, aby si policisté soukromě lustrovali občany, pan obžalovaný by ale neměl pykat za daleko závažnější pohnutky kolegů nebo nefunkční kontrolu ze strany nadřízených," vysvětlil Dufek.

Žalobce si i přesto podal proti usnesení stížnost.