Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policista se zpovídá ze znásilnění zadržené i šmírování exmilenky

  15:40aktualizováno  15:40
Hodonínský policista Zdeněk Kalinec čelí u krajského soudu závažným obviněním. Přímo na služebně podle spisu znásilnil zadrženou ženu a celý rok přes internet obtěžoval svou kolegyni – bývalou milenku. Paradoxně právě o kybernetické kriminalitě psal bakalářskou práci.

Zdeněk Kalinec (vpravo) je obviněný z přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a zločinu znásilnění. Obojího se měl dopustit jako policista. V úterý 13. října 2015 začal jeho případ řešit soud. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podle žalobce nainstaloval Kalinec do počítače své exmilenky Marty Z., policistky z hodonínského oddělení, speciální program. Ten mu ze vzdáleného počítače umožnil sledovat, co žena na svém přístroji dělá nebo jaká používá hesla.

Informace následně zneužíval tak, že jí opakovaně blokoval přístup do e-mailů. Sledoval její soukromé konverzace a vše následně vyprávěl společným kolegům na hodonínské policii. Chtěl tak rozvrátit její vztah s manželem.

Expert na kybernetickou kriminalitu

Počítačům přitom Kalinec dobře rozumí. Kybernetickými zločiny se zabýval přímo u hodonínské policie, v červnu letošního roku navíc získal titul bakalář na katedře trestního práva Masarykovy univerzity. Jeho bakalářská práce se jmenuje Vybrané aspekty kybernetické kriminality. Marta Z. u soudu uvedla, že první obtěžování začalo již v době, kdy se s Kalincem vídala.

„Dlouho jsem ze vztahu chtěla vycouvat. Měla jsem ale strach, že zveřejní mé intimní fotografie a pomluví mě u nadřízených,“ vysvětlila v úterý soudci Tomáši Kurfiřtovi. Po ukončení vztahu ale začala dostávat nepříjemné esemesky, nemohla se ani přihlásit na e-mail.

„Věděl o každém mém kroku. Snažil se toho využít i v zaměstnání, přestože jsem si jej vůbec nevšímala. Šlo o naprostý teror, který jsem přestala psychicky zvládat,“ uvedla s tím, že Kalinec ji takto obtěžoval od července 2012 do července 2013.

Obžalovaný muž u soudu nařčení odmítl

V úvodní řeči Kalinec soudu vysvětloval, proč ani z odborného hlediska nemohl být schopen exmilenčin počítač sledovat. „Program, který jsem jí měl do počítače údajně nainstalovat, neznám a nikdy jsem jej nepoužíval,“ řekl.

Žalobce jej však záhy konfrontoval se zjištěním, že na jeho externím pevném disku policisté nalezli instalační soubor onoho programu i soukromé konverzace poškozené. Jak se tam dostaly, Kalinec netuší.

„Dát je tam mohla ona s cílem mě poškodit, disk jsem běžně používal i v práci. Už dříve o mně šířila nepravdivé informace. Obvinila mě ze znásilnění,“ bránil se.

Marta Z. popřela, že by o údajném znásilnění někdy s někým mluvila. Denně však prý musela čelit psychické a internetové šikaně. Dlouho o ní ale nikomu neřekla. Nechtěla prý do problému tahat třetí stranu.

„Nevěra byla naší společnou chybou. Nikdy by mě nenapadlo, že do toho zhrzeně zapojí i mou rodinu a blízké,“ uvedla při emotivní výpovědi.

Žena se pokusila o sebevraždu

Zatímco bývalá milenka Kalince ze znásilnění neobviňuje, jiná žena ano. Koncem loňského května hodonínská policie zadržela Martinu V. Ten den měl dozorčí službu i Kalinec. Ženě nejprve poskytl cigaretu. Protože se ale v celách kouřit nesmí, odvedl ji do prostor před nimi, mimo dosah bezpečnostních kamer.

Tam ji měl podle obžaloby nejprve osahávat a sexuálně obtěžovat a nakonec i znásilnit. Kalinec i toto obvinění popírá, podle něj mezi nimi nedošlo k žádnému fyzickému kontaktu.

Druhý den dopoledne se Martina V. neúspěšně pokusila o sebevraždu. A byl to právě Kalinec, kdo ji spolu s kolegou objevil. Poškozená jej následně obvinila ze znásilnění. Proč by si to vymyslela, obžalovaný policista netuší.

„Možná se chtěla policistům pomstít za dřívější trest. Možná chtěla odvést pozornost od obvinění týkajícího se jejího aktuálního drogového deliktu,“ popsal.

Kalinec je už více než rok postaven mimo službu, stíhaný je na svobodě. Za neoprávněné vniknutí do počítače a e-mailů a znásilnění mu hrozí 5 až 12 let za mřížemi.

Autor:Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Řezník vybudoval úspěšnou firmu, nejvíc sil ho stály evropské normy

Jaromír Steinhauser loni přesídlil svou firmu vyrábějící uzeniny z Brna do...

Chce vše dělat poctivě, jak je zvyklý odnepaměti. Za minulého režimu Jaromír Steinhauser pracoval jako řezník v...

Najdete na iDNES.cz