Soud s policisty, kteří figurovali v případu ubitého Vietnamce. Zleva Josef Srnský, Jarmil Šimoník a František Jaroš.

Soud s policisty, kteří figurovali v případu ubitého Vietnamce. Zleva Josef Srnský, Jarmil Šimoník a František Jaroš. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Policisté, kteří v Brně přihlíželi bití Vietnamce, si odsedí tři roky

  • 8
Dvojice brněnských policistů František Jaroš a Jarmil Šimoník u olomouckého vrchního soudu nepochodila. Za napadení Vietnamce během policejního zásahu jim potvrdil tři roky vězení. Muž na následky zranění zemřel. Soud oba muže jen zařadil do mírnějšího typu věznice s dohledem.

Vrchní soud kromě tříletého pobytu za mřížemi, který oběma policistům uložil v červnu brněnský krajský soud, potvrdil i zákaz činnosti v ozbrojených silách na pět let.

Jejich kolega a někdejší velitel Josef Srnský dostal už dříve za brutální napadení muže deset let vězení a trest si již odpykává ve věznici na Mírově. Společně s ním byla potrestána i cizincova sousedka Kateřina Slavíčková, která se na bití podílela. Soud jí uložil osm let (více čtěte zde).

Všem čtyřem také krajský soud uložil zaplatit pozůstalým dvakrát 240 tisíc korun a třikrát 175 tisíc korun. V případě Jaroše a Šimoníka však odvolací soud od odškodného upustil.

"Co se týče náhrady škody odkázal soud na občansko-právní spor. Srnský a Slavíčková se na napadení podíleli jinou mírou. Bylo by nutné pečlivě posuzovat podíl obou policistů, což přesahuje rámec trestního řízení," vysvětlil mluvčí Vrchní soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

Bití Vietnamce přihlíželi, ale nezasáhli

Případ se odehrál v lednu roku 2009. Policisty Šimoníka, Jaroše a jejich velitele Josefa Srnského - členy někdejšího policejního Delta týmu - povolal telefonát Jany Tomanové. Ta tvrdila, že ji ohrožuje muž, který je dealerem drog.

Přivolaní policisté našli v bytě třiačtyřicetiletého Vietnamce Hoang Son Lama a dvě rozrušené ženy - Tomanovou a vietnamcovu sousedku Kateřinu Slavíčkovou.

Podle Tomanové, u níž Asiat bydlel, začal Srnský a Slavíčková Vietnamce surově mlátit. Srnský podle ní několikrát uhodil cizince pěstí i obuškem, Slavíčková do něho kopala. Poraněný Vietnamec po zásahu několik hodin krvácel do břicha z roztržené sleziny. Na následky zranění nakonec zemřel.

Policisté Jaroš se Šimoníkem podle žalobce útoku přihlíželi a napadenému nepomohli. Vinil je proto ze zneužití pravomoci úřední osoby a usmrcení z nedbalosti. 

Oba muži se hájili tím, že žádný útok neviděli a nemohli mu ani zabránit. "Celý zásah probíhal v klidu, takže jsem byl i u dveří, jednou jsem dokonce vyšel na chodbu. Žádné napadání, či naříkání jsem neviděl ani neslyšel," uvedl již dříve Šimoník.

Podobně se obhajoval i jeho kolega. "Několikrát jsem mluvil s operačním důstojníkem, takže jsem opustil místnost. Navíc jsem měl během zásahu dva soukromé telefonáty a psal jsem si SMS," přiznal Jaroš.

Krajský soud v Brně oba policisty poslal na tři roky za mříže. Při předchozím soudním jednání si přitom vyslechli podmínku, rozsudek však vrchní soud zrušil.