Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policisté obvinili dvojici, která zotročila mentálně postižené

  6:23aktualizováno  6:23
Brněnští policisté ze skupiny Domácí násilí rozpletli složitý případ, nikoliv nepodobný zotročování starších žen, kterého se podle obžaloby dopouštěl sektář a grálista Jiří Adam. A jeho aktéry začali stíhat za týrání a další trestné činy. Tentokrát figurují v rolích obětí zdravotně postižení.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Devětadvacetiletá Brňanka měla v životě kopec smůly. Rodiče se o ni nestarali, a tak vyrostla v dětském domově. Od 18 let se protloukala všelijak, až jednoho dne natrefila na „dobrodince“, který jí slíbil střechu nad hlavou i jídlo.

Téměř pět let pak snášela lehce mentálně postižená žena jeho péči, letos na jaře ovšem přišla na policii. A kriminalisté se nestačili divit.

„Rodina s pěti vlastními dětmi do své domácnosti postupně přijala dvě mentálně handicapované ženy a tři tělesně postižené muže. Namluvili jim, že se o ně postarají. Skutečně jim poskytli nocleh a jídlo, ale pravidelně je obírali o invalidní důchody,“ popsala šéfka brněnské skupiny pro domácí násilí Alena Sedláčková.

Někdy bývali i biti
Inkasováním  peněz výčet činů, z nichž policisté „dobrodince“ obvinili, teprve začíná.

Když noví členové rodiny v něčem neposlechli, bývali i biti. Dvaačtyřicetiletý muž jim vyhrožoval, během soužití stačil také ženy formálně provdat za Vietnamce a utržit za ně peníze.

Obě ženy se na doporučení hlavy rodiny staly matkami a povedená dvojice stihla zinkasovat i porodné. Jejich děti mají ovšem české otce, po vietnamských ženiších kriminalisté zatím marně pátrají.

„Muži měli zase jiný program. Jejich pečovatel jim opatřil bílé hole a společně se vydávali za žebrotou. Někdy i do Prahy nebo do Vídně. Jednomu z mužů sebral peníze, když si přivydělával jako noční hlídač,“ popsal policejní komisař Oldřich Kříž, který na případu pracuje.

Dvojice zneužívala závislosti handicapovaných
Kriminalisté dospěli k závěru, že dvojice sice nepoužívala vůči novým členům domácnosti hrubého násilí, zneužila však jejich závislosti z důvodů mentální zaostalosti a dalšího postižení. Jak vyplývá ze znaleckých posudků, takto handicapovaní lidé nemají stejné šance se bránit zneužití jako ostatní.

Kriminalisté obvinili dvaačtyřicetiletého muže a jeho o tři roky mladší družku z týrání osoby žijící ve společném bytě nebo domě. Hrozí jim až osmiletý trest.

„Muže navíc ještě stíháme za kuplířství, zpronevěru, útisk a nedovolené držení platební karty,“ dodal policejní komisař Kříž.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Spokojíme se s pozicí náměstka, připustili lídři Pirátů a ČSSD v Brně

Ilustrační snímek

I když se jednička každé kandidátky bere ve volbách jako adept na primátora, brněnští lídři Pirátů a ČSSD – Tomáš...

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz