Ondráš na Brněnském kulturním létě 2008

Ondráš na Brněnském kulturním létě 2008 | foto: Archiv Vojenského uměleckého souboru Ondráš

Politici hledají existenční možnosti pro soubor Ondráš

  • 0
Brněnský folklorní soubor Ondráš jako vojenský útvar na konci letošního června zanikne. Stanovisko armády ke zrušení Ondráše se při veřejném slyšení v Senátu nezměnilo. Ondráš tak stále bojuje o existenci a hledá silného zřizovatele.

Zástupci Folklorního sdružení ČR v polovině prosince předali parlamentu petici se 17 500 podpisy za zachování vojenského folklorního souboru. Dalších dva a půl tisíce podpisů přišlo ze zahraničí.

"My vlastně nyní nemůžeme dělat nic. Spoléháme na sílu dalších vyjednávání našich sympatizantů,“ poznamenala ke stávající situaci manažerka souboru Hana Maděrová.

Dodává, že do počátku února se ze zákona musí Ondráš začít řídit postupnými opatřeními k nařízené likvidaci.

Ministerstvo obrany finančně soubor zabezpečí do konce června.

Zasáhl i hejtman Hašek

Pomocnou ruku na dalšího půl roku nabídl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který se angažoval v boji za záchranu Ondráše. Má prý konkrétní představu, kdo by měl být zřizovatelem. Zatím ji však prozradit nechce.

"Ondráš směřuje pod jednu centrální instituci. Jednám o tom s členy vlády. V krátkém čase to představíme veřejnosti," slíbil Hašek.

V krajském rozpočtu je zatím vyčleněno zhruba 15 milionů korun. To by souboru stačilo na půl roku, jeho roční rozpočet je totiž necelých 30 milionů.

"To jsou ale krizové peníze. Byl bych rád, aby měl Ondráš budoucnost jistou na víc než jen půl roku," dodal hejtman.

Počátky činnosti souboru sahají až do roku 1954. V Olomouci byl tehdy založen amatérský Vojenský soubor písní a tanců Jánošík, jenž roku 1957 přesídlil pod stejným názvem do Brna. K výrazným změnám došlo v roce 1993, kdy soubor změnil své jméno na Ondráš a z amatérského souboru se stal soubor profesionální.

Čtěte více

,