Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsme jen banda ajťáků, říká mladý Pirát, který naštval svého dědu

Seriál   20:00aktualizováno  20:00
Když šel Ondřej Kotas v osmnácti letech poprvé volit, hlasoval pro zelené. Jen kvůli osobnostem na kandidátce a proto, že žádná z politických stran mu nebyla sympatická. To dilema zůstávalo. Navíc nechtěl celý život sledovat, že když už se pro nějakého favorita rozhodne, křeslo nakonec získá někdo úplně jiný. A pak přišlo okouzlení Pirátskou stranou.

Pirátská strana pro něj nejdřív byla recesistickou bandou. Pak si však Ondřej Kotas uvědomil, že má podobné názory, a sám se stal Pirátem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Po vzoru svého dědy se rozhodl, že se na politice bude aktivně podílet a sám bude kandidovat, aby mohl změnit věci podle sebe.

Politici na startu

Politici na startu

Seriál MF DNES představuje mladé politiky napříč politickými stranami na jižní Moravě, kteří se narodili v 90. letech a angažují se v místní politice nebo podzimních krajských volbách. Jejich profily uveřejňujeme v abecedním pořadí.

UŽ VYŠLO:

Dnes je čtyřiadvacetilý informatik z Brna předsedou jihomoravské buňky Pirátů a nejbližším cílem je dostat se na podzim do krajského zastupitelstva.

Ony sympatie k Pirátům nepřišly hned. „Byla to pro mě nejdříve taková recesistická banda,“ směje se dnes Kotas. Ke svým současným spolustraníkům se dostal díky kolegovi, který mu nejdřív ukázal debatní fórum. „Bylo nepřehledné a lidé se tam pořád hádali,“ popisuje prvotní odolávání Kotas.

Kamarád to nevzdal a vzal ho s sebou do hospody na pirátské setkání. A tam už jej zažité představy o divných hackerech přešly. „Neřekl bych, že mě přemlouval, spíš mi dával nabídku. Na schůzi jsem jenom seděl a poslouchal a uvědomil si, že mají podobné názory jako já,“ líčí.

Příští zastávka: kraj?

Od listopadu 2011, kdy se k Pirátům přidal, je strana velkou součástí jeho života. Rok byl Ondřej Kotas jihomoravským předsedou, později zastával post čtvrtého místopředsedy, dnes je první místopředseda a vyřizuje především administrativu včetně nových přihlášek.

„Zhruba každý druhý den se straně po práci věnuju,“ říká muž, který se živí jako informatik.

Všichni ve straně ale podle něj nejsou jen ajťáci. „Dost lidí se také věnuje otázkám zemědělství,“ vyvrací představu o Pirátech.

Letos by rád vkročil do vyšší politiky, zatím se mu to nepodařilo v krajských volbách 2012 ani o rok později do Poslanecké sněmovny. „Rád bych tam nějakou práci odvedl, ale když se nepovede, tak se nepovede. Každopádně volební koalice se zelenými má podle mě velký potenciál,“ je přesvědčený.

Případný vstup do krajského zastupitelstva by bral jako odrazový můstek do velké politiky. Ta komunální není nic pro něj, Kotase zajímají celostátní témata, která se přes kraj už dají ovlivňovat. „Kraj totiž může parlamentu dávat návrhy zákonů,“ doplňuje politik.

Inspiroval svého otce

Vstupem do politiky doma hodně překvapil. „Nejvíc asi dědu. Jako dlouholetý komunista si nedokázal představit, že bych případně vstoupil do jiné strany než komunistické,“ pokračuje.

Dědovi však dal program Pirátů k přečtení, protože v některých bodech se s komunistickým shodují. „Po nějakém půlroce jsem za ním přijel a on hned na mě, Ondro, pojď vedle, potřebuji ti něco říct. Já jsem si četl ten váš program a mně se to hrozně líbilo,“ vzpomíná.

Ondřej Kotas

  • 24 let, Brno, člen Pirátské strany
  • 1. místopředseda jihomoravských Pirátů, pracuje jako informatik

A dodává, že děda ve své obci jako zastupitel některé věci z pirátského programu prosadil. „Například zveřejňování smluv na internetu,“ říká mladý Pirát.

Zatímco u dědy se Ondřej Kotas inspiroval, sám byl inspirací pro svého otce, který byl do té doby jen aktivním voličem. „S ním jsem si v otázce své angažovanosti více rozuměl. Je totiž taky informatik, tudíž mě chápal,“ vysvětluje.

Nyní je jeho otec nestranickým zastupitelem v malé obci, kde žije. Ondřej Kotas sdružení pomáhal s kampaní a volebními letáky, a tak i díky němu dokázalo obecní volby vyhrát.

Cíle v politice si mladý pirát nevytyčuje. Rád by se teď dostal do kraje, v budoucnu třeba do Sněmovny, ale není to pro něj vyloženě nutné. „Třeba bych mohl ve Sněmovně jen někomu pomáhat. Hlavní jsou změny, které považuji za důležité,“ uzavírá.

Autor:Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...Další z rubriky

Brno zvažuje nízkoemisní zóny, mohly by začít platit už za pět let

(Ilustrační snímek)

Magistrát má studii, která řeší zavedení nízkoemisních zón v centru Brna. Jejich cílem je pročistit vzduch. Řidiči...

Do vedení ČSSD se hlásí Onderka. Pád strany je šancí pro Haška i Tejce

Roman Onderka (ČSSD) v Otázkách Václava Moravce.

Favorit na post šéfa ČSSD Jiří Běhounek požaduje návrat Michala Haška a Jeronýma Tejce. Přidává se exprimátor Brna...

Umělec, který rozřízl betonový bunkr, chce koupit nový

Student Vysokého učení technického v Brně Ondřej Bělica odřízl pomocí...

Před pár měsíci vyvolal student výtvarných umění Ondřej Bělica pozdvižení, když rozřízl betonový bunkr z první...Najdete na iDNES.cz