Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Prázdné tlachání starostů mě nebavilo, vysvětluje mladík vstup do ANO

Seriál   19:30aktualizováno  19:30
Jeho první politický „zážitek“, který zaregistroval, byla vláda Jiřího Paroubka. Pro někoho nedávná historie, pro Tomáše Pokorného pravěk - tehdy mu bylo 13 let. Dnes - ve čtyřiadvaceti - sedí v zastupitelstvu městské části Brno-Vinohrady za ANO a šéfuje zdejší buňce hnutí.

Čtyřiadvacetiletý Tomáš Pokorný je zastupitelem v městské části Brno-Vinohrady za hnutí Ano. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

O mládí v politice má jasno - odmítá, že by jej jakkoliv limitovalo. Podle něj by strany měly lidi jeho věku naopak lákat co nejvíc.

„V zastupitelstvech se točí pořád ta stejná jména, klidně i 20 let. Některým je vlastně jedno, co se řeší, ale odstrčit se nenechají. Velký smysl proto mají primárky, kdy rozhodují všichni členové,“ říká Pokorný.

Politici na startu

Politici na startu

Seriál MF DNES představuje mladé politiky napříč politickými stranami na jižní Moravě, kteří se narodili v 90. letech a angažují se v místní politice nebo podzimních krajských volbách. Jejich profily uveřejňujeme v abecedním pořadí.

UŽ VYŠLO:

Od vstupu do politiky ho rodiče odrazovali. Neposlechl. Už jako malý sledoval poctivě zprávy, zajímalo jej, co se děje ve Sněmovně a co chystá vláda.

Postupem času přicházel na to, že politika není jen v Praze a že to není pouze česká vláda a parlament. Začal se naopak více zajímat o dění na brněnských Vinohradech, kde žije už více než deset let.

Po informacích pátral, kde jen to bylo možné. „Když jsem pročítal městský zpravodaj, tak to bylo jen takové povídání a propagace starosty. Na internetu také nebylo nic,“ líčí. Později se seznámil s lidmi z Vinohrad, kteří měli o tamním dění přehled, a tak se pomalu dostával do obrazu.

ANO zvolil, protože to byla nová strana

Komunální politika je typická tím, že se v ní hodně angažují nestraníci a nezávislí. Pokorný si však myslí, že bez angažovanosti ve stranách to nejde.

Proto se v červnu 2013, když mu bylo jedenadvacet let, pro jednu z nich rozhodl. Bylo to hnutí ANO, které pak na podzim skončilo druhé ve volbách do poslanecké sněmovny.

„Sympatické mi byly asi tři čtyři strany. Nakonec jsem si zvolil ANO, protože to byla mladá a nová strana bez různých vazeb,“ vyjmenovává důvody svého rozhodnutí.

Neobával se, že by mělo hnutí dopadnout stejně jako Věci veřejné. Ty v roce 2010 vstupovaly do Sněmovny také jako nový vítr a dnes už neexistují. „Ale tak jsem o tom nepřemýšlel,“ doplňuje.

Ani nedávná kauza kolem Čapího hnízda šéfa ANO Andreje Babiše v něm nevyvolává pochybnosti o správnosti volby. „Pořád mám důvěru ve spoustu lidí v hnutí,“ říká.

Rodiče se s angažovaností smířili

Žádný vzor pro vstup do politiky doma neměl. K volbám rodiče chodí, v politické straně ale aktivní nejsou. „Spíš mě odrazovali,“ vypráví s úsměvem.

Později se však s jeho angažovaností smířili. Podobně i jeho přátelé a spolužáci. Mnoho z nich to překvapilo, protože se - podle jeho slov - o politiku málokdo zajímá. Řešení, jak přimět lidi k většímu zapojení do politiky, ovšem ani po delším zamyšlení nenachází.

Tomáš Pokorný

  • 24 let, Brno, student managementu v kultuře na Masarykově univerzitě.
  • Člen hnutí ANO, zastupitel v městské části Brno-Vinohrady, předseda vinohradské organizace.

„Lidé by se měli zkrátka více zajímat. Začnou se angažovat, až se jich věci přímo dotýkají,“ poznamenává mladý politik. Jako příklad dává momentální vinohradskou tahanici o developerský projekt, kdy by měl k tamnímu panelákovému lesu přibýt další výškový dům naplněný byty.

Podle Pokorného by akce mohla ohrozit dlouho plánovaný tunel pod Vinohrady nebo zatížit už tak přecpanou MHD. „V tu chvíli lidé pochopí, že se jich problém bezprostředně týká, a začnou se angažovat i třeba na bázi občanských sdružení a spolků. Myslím, že právě tohle je takový předstupeň pro komunální politiku,“ popisuje.

Vezme to hodně času

Do zatím posledních komunálních voleb šel Tomáš Pokorný už jako předseda vinohradské organizace ANO. S kolegy získali druhé místo a čtyři mandáty, z nichž jeden připadl právě jemu. O vyšší politice zatím nepřemýšlí. Do budoucna ji však nevylučuje.

„V krajských volbách nekandiduji. Nechtěl jsem kvůli škole,“ vysvětluje zastupitel a student Masarykovy univerzity, jehož oborem je management v kultuře. Práce ve vinohradském zastupitelstvu ho baví a zatím ho od politické dráhy neodradila. Naopak spíš vidí, že ke zlepšení života na Vinohradech bude potřeba více času.

„Abych řekl pravdu, zatím mě to dostatečně nedemotivovalo. Věřím, že ještě příští volební období dokážeme udělat spoustu věcí, protože situace na Vinohradech je opravdu tristní,“ uzavírá mladý zastupitel, který sedí v opozičních lavicích.

Autor:Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Řezník vybudoval úspěšnou firmu, nejvíc sil ho stály evropské normy

Jaromír Steinhauser loni přesídlil svou firmu vyrábějící uzeniny z Brna do...

Chce vše dělat poctivě, jak je zvyklý odnepaměti. Za minulého režimu Jaromír Steinhauser pracoval jako řezník v...

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Najdete na iDNES.cz