Miloš Šifalda, ODS, krajský radní, Brno

Miloš Šifalda, ODS, krajský radní, Brno

Politici přiznali majetek: akcie, roubenku i plat poslance

  • 2
Majetková přiznání politiků. Člověk se z nich může dozvědět, že si jihomoravský krajský radní Miloš Šifalda (ODS) koupil se svou paní roubenku. Nebo že bývalý šéf jihomoravské ODS Milan Venclík dostal téměř tři čtvrtě milionu za akcie prádelnické společnosti, která pere prádlo v krajských nemocnicích. Stejně jako předchozí rok.

"Milan Venclík prodal ty akcie už na podzim roku 2003. Ty peníze jsou zřejmě splátky od nového majitele, firmy Chrištof, která je teď jediným naším akcionářem," uvedl František Paláček, ředitel firmy Prakom, která má zakázky v invačické i břeclavské nemocnici. To potvrdil už dříve i Milan Venclík.

ČTĚTE VÍCE

Který politik vydělal nejvíc? A proč například Jiří Zlatuška odmítl komentovat své příjmy? Čtěte zde.

Naopak z čestného prohlášení například náměstkyně hejtmana Anny Procházkové  (ODS), se člověk nedozví nic. Všechny kolonky jsou prázdné. "Je to prosté, nemám žádné vedlejší příjmy," uvedla. Procházková pouze  na konci loňského roku zdědila polovinu domu a prodala jej za 375 tisíc korun.

"Ani to v prohlášení není, protože se tam uvádějí pouze příjmy nad pět set tisíc korun," vysvětlila Procházková.

Hejtman Michal Hašek měl "vedlejší" příjem za práci poslance. Za ni získal necelých 135 tisíc. A to pouze od chvíle, kdy se stal hejtmanem, tedy od 21. listopadu do konce roku.

Vidět přiznání? Cesta leckdy trnitá

Majetková přiznání sice politici museli odevzdat v úterý. To ale neznamená, že si je ve středu mohou všichni přečíst. Na mnohých úřadech je přístup k informacím komplikovaný. Někde dokonce úředníci hrozí, že pokud člověk získané informace dále zveřejní, riskuje pokutu až 50 tisíc korun.

"Musíte nám podepsat prohlášení, že informace nepředáte třetí osobě. Jinak vás můžeme žalovat. Pak do prohlášení můžete nahlédnout, ale jen osobně, jsou v sejfu a klíč od něj má jediná osoba," uvedl boskovický tajemník Pavel Vlach. O tom, že by údaje vyvěsili na internet, podle něj vůbec neuvažují. O pokutě se zmiňují i v Blansku.

Zákon přitom uvádí, že u uvolněných politiků se údaje dále zveřejňovat mohou. Do této kategorie spadá vedení obou měst. Naopak informace o vedlejších příjmech například krajských politiků lze získat přes internet hladce.

Žádost o nahlédnutí do přiznání politiků může každý poslat mailem nebo faxem. Úřad mu ale přístupové heslo pošle doporučeným dopisem, což trvá nejméně tři dny. Navíc má ze zákona na vyjádření lhůtu třicet dní. I tu může využít.

Nejlepší je proto udělat si čas a vyrazit na úřad osobně. "To vám pak proti podpisu ihned přidělíme heslo a do systému můžete nahlédnout okamžitě," uvedly shodně například pracovnice na úřadu v Břeclavi i v Hodoníně. Doba, po kterou jsou hesla platná, se však na různých úřadech liší. Od měsíce v Blansku po pět let na krajském úřadě.

Přesto třeba ve Znojmě přístupové heslo vydává výhradně tajemník městského úřadu Vladimír Krejčíř. Ten je ale celý tento týden na dovolené. A tak s celou procedurou mají pracovníci úřadu trochu problém. "Nejlépe bude, když s tím počkáte na pana tajemníka," znělo ve čtvrtek povětšinou z jejich úst.

Podobný problém může zájemce o informace potkat také v Blansku nebo Boskovicích. "Přiznám se, že netuším, jak se k informacím dostanete, přiznání jsme odevzdali panu tajemníkovi, ten má vše na starosti," popsala shodně starostka Blanska Jaroslava Králová a starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Když už člověk přístupové heslo získá, postup je jednoduchý. Zaregistruje se na internetových stránkách www.stretzajmu.cz. A cesta k informacím je volná.

(duch)

,