Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politici se před volbami stěhují. Chtějí starostovat

  18:30aktualizováno  18:30
Do fronty na nový občanský průkaz si v pondělí šel stoupnout podnikatel Josef Ševčík z Velkých Pavlovic. V novém dokladu chce mít coby místo trvalého pobytu Mikulov. Důvod? Chce být mikulovským starostou. Není zdaleka jediný, kdo před komunálními volbami mění adresu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: David PortMAFRA

"Už po revoluci mě přemlouvali, abych vstoupil do Občanského fóra. Tehdy jsem si ale řekl, že budu podnikat a o politiku jsem se nijak zvlášť nestaral," říká Josef Ševčík, s trvalým pobytem stále ještě ve Velkých Pavlovicích.

To se ale změnilo. Do komunálních voleb půjde za Věci veřejné. Dvacet kilometrů od svého domova. "Vidím, že je potřeba v Mikulově něco změnit. Město je tak trochu zaostalé. Když vidím Český Krumlov, jak obrovský udělal skok, vím, že se dá v cestovním ruchu spousta věcí posunout i v Mikulově," naznačuje, nač se chce po volbách zaměřit, bude-li úspěšný.

Bydlet v Mikulově stejně nebude

Jak sám tvrdí, přestože v Mikulově nežije, cizí tady není. "Už tady působím minimálně pětadvacet let. Naši se v Mikulově kdysi poznali. Já jsem si tam při vysoké škole přivydělával. Navíc otec pracoval ve zdejším JZD, takže jsem se po městě pohyboval od dětství. Znám Mikulov jako své boty," vtipkuje.

Jeho novou adresou bude apartmán v hotelu, který v Mikulově vlastní. Bydlet tady ale nebude ani nadále. Zákon to umožňuje.

"Aby mohli být kandidáti za členy zastupitelstva obce zvoleni, musí nejpozději v den voleb získat trvalé bydliště v obci, ve které do zastupitelstva obce kandidují," stanoví předpis zveřejněný ministerstvem vnitra.

Podnikání předal dětem, chce starostovat

Trvalý pobyt je ovšem jen údajem v občanském průkazu. O faktickém pobytu zákony nic neříkají.

Velkopavlovický podnikatel, jehož firma prodává zemědělskou techniku a provozuje hotel, by se tak klidně mohl stát mikulovským starostou.

"Podnikání už jsem předal dětem. Už jim jen pomáhám, přicházím s nápady. Mám vcelku volné ruce, takže pokud mi někdo řekne, abych dělal starostu, klidně půjdu. Mám volné pole působnosti," netají se svými ambicemi.

Stěhovat se chce i Humlíček

Podobnou praxi už znají v Břeclavi. Na nejzásadnějších rozhodnutích týkajících se města se tady podílí Zbyněk Humlíček z Valtic. Po celé volební období, v němž byl rok místostarostou a čtyři roky radním, přitom žije ve Valticích. Tam teď povede do komunálních voleb Sdružení nezávislých kandidátů.

V občanském průkazu má stále ještě zapsánu Břeclav. O změnu zažádá tento týden. Chce se stát oficiálně obyvatelem Valtic, v říjnu pak možná i jejich starostou.

"Mohl jsem si o změnu trvalého pobytu zažádat už dávno. Ale v Břeclavi jsme před čtyřmi lety s ODS získali šest mandátů a já jsem chtěl tento závazek vůči voličům dodržet. Snažil jsem se pracovat pro Břeclav v maximální možné míře," tvrdí Humlíček.

Podle něj se mu podařilo sehnat milionové dotace na opravu kulturního domu v Poštorné, podjezd na Bratislavské ulici, zateplení školy na Slovácké ulici, na vybudování tamějšího hřiště a další projekty.

"Čím víc jsem se ale pohyboval ve Valticích, tím víc jsem se začal cítit Valtičanem. Proto se tady budu ucházet o post zastupitele. Myslím, že veškeré zkušenosti získané v Břeclavi, tady budu moct dobře využít," míní.

Zkušenosti z města se vyplatí

Zkušenosti z většího města podle něj mohou být ve Valticích velké plus. "Současné vedení města nabralo pětašedesát milionů úvěrů, což zadlužilo Valtice na dalších patnáct let," naznačuje, co bude muset nové vedení města řešit.

"Valtice mají celkové uvěrové zatížení třiceti čtyř milionů, přičemž v tomto volebním období současné vedení radnice přijalo úvěry ve výši 29 milionů korun. Ze strany pana Humlíčka jde jednoznačně o lživou informaci s cílem diskreditovat současné zastupitele a vedení města těsně před komunálními volbami," uvedl však valtický zastupitel Adam Jan Polášek (ODS).

Humlíček dále tvrdí, že díky zkušenostem z Břeclavi ví, jak to řešit. "Komunál se chová všude stejně. Jen někde je o větších penězích, jinde o menších," říká Humlíček, který zatím sehnal pro Valtice peníze na fotbalové kabiny a rozšířil počet tamějších fotbalových mužstev.

Pokud se mu podaří ve volbách uspět, přeskočí volně z jednoho zastupitelstva do druhého. Ani změnou trvalého bydliště mu totiž břeclavský mandát nezaniká. Muselo by o tom rozhodnout zastupitelstvo. To zasedne do voleb už jen jednou, patrně až v září.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Kraj chce dát budoucím sestrám až sto tisíc. Aby zůstaly v nemocnicích

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj má kritický nedostatek zdravotních sester a někde kvůli tomu dokonce ruší lůžka. Hejtmanství proto...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz