Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politici se před volbami stěhují. Chtějí starostovat

  18:30aktualizováno  18:30
Do fronty na nový občanský průkaz si v pondělí šel stoupnout podnikatel Josef Ševčík z Velkých Pavlovic. V novém dokladu chce mít coby místo trvalého pobytu Mikulov. Důvod? Chce být mikulovským starostou. Není zdaleka jediný, kdo před komunálními volbami mění adresu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David PortMAFRA

"Už po revoluci mě přemlouvali, abych vstoupil do Občanského fóra. Tehdy jsem si ale řekl, že budu podnikat a o politiku jsem se nijak zvlášť nestaral," říká Josef Ševčík, s trvalým pobytem stále ještě ve Velkých Pavlovicích.

To se ale změnilo. Do komunálních voleb půjde za Věci veřejné. Dvacet kilometrů od svého domova. "Vidím, že je potřeba v Mikulově něco změnit. Město je tak trochu zaostalé. Když vidím Český Krumlov, jak obrovský udělal skok, vím, že se dá v cestovním ruchu spousta věcí posunout i v Mikulově," naznačuje, nač se chce po volbách zaměřit, bude-li úspěšný.

Bydlet v Mikulově stejně nebude

Jak sám tvrdí, přestože v Mikulově nežije, cizí tady není. "Už tady působím minimálně pětadvacet let. Naši se v Mikulově kdysi poznali. Já jsem si tam při vysoké škole přivydělával. Navíc otec pracoval ve zdejším JZD, takže jsem se po městě pohyboval od dětství. Znám Mikulov jako své boty," vtipkuje.

Jeho novou adresou bude apartmán v hotelu, který v Mikulově vlastní. Bydlet tady ale nebude ani nadále. Zákon to umožňuje.

"Aby mohli být kandidáti za členy zastupitelstva obce zvoleni, musí nejpozději v den voleb získat trvalé bydliště v obci, ve které do zastupitelstva obce kandidují," stanoví předpis zveřejněný ministerstvem vnitra.

Podnikání předal dětem, chce starostovat

Trvalý pobyt je ovšem jen údajem v občanském průkazu. O faktickém pobytu zákony nic neříkají.

Velkopavlovický podnikatel, jehož firma prodává zemědělskou techniku a provozuje hotel, by se tak klidně mohl stát mikulovským starostou.

"Podnikání už jsem předal dětem. Už jim jen pomáhám, přicházím s nápady. Mám vcelku volné ruce, takže pokud mi někdo řekne, abych dělal starostu, klidně půjdu. Mám volné pole působnosti," netají se svými ambicemi.

Stěhovat se chce i Humlíček

Podobnou praxi už znají v Břeclavi. Na nejzásadnějších rozhodnutích týkajících se města se tady podílí Zbyněk Humlíček z Valtic. Po celé volební období, v němž byl rok místostarostou a čtyři roky radním, přitom žije ve Valticích. Tam teď povede do komunálních voleb Sdružení nezávislých kandidátů.

V občanském průkazu má stále ještě zapsánu Břeclav. O změnu zažádá tento týden. Chce se stát oficiálně obyvatelem Valtic, v říjnu pak možná i jejich starostou.

"Mohl jsem si o změnu trvalého pobytu zažádat už dávno. Ale v Břeclavi jsme před čtyřmi lety s ODS získali šest mandátů a já jsem chtěl tento závazek vůči voličům dodržet. Snažil jsem se pracovat pro Břeclav v maximální možné míře," tvrdí Humlíček.

Podle něj se mu podařilo sehnat milionové dotace na opravu kulturního domu v Poštorné, podjezd na Bratislavské ulici, zateplení školy na Slovácké ulici, na vybudování tamějšího hřiště a další projekty.

"Čím víc jsem se ale pohyboval ve Valticích, tím víc jsem se začal cítit Valtičanem. Proto se tady budu ucházet o post zastupitele. Myslím, že veškeré zkušenosti získané v Břeclavi, tady budu moct dobře využít," míní.

Zkušenosti z města se vyplatí

Zkušenosti z většího města podle něj mohou být ve Valticích velké plus. "Současné vedení města nabralo pětašedesát milionů úvěrů, což zadlužilo Valtice na dalších patnáct let," naznačuje, co bude muset nové vedení města řešit.

"Valtice mají celkové uvěrové zatížení třiceti čtyř milionů, přičemž v tomto volebním období současné vedení radnice přijalo úvěry ve výši 29 milionů korun. Ze strany pana Humlíčka jde jednoznačně o lživou informaci s cílem diskreditovat současné zastupitele a vedení města těsně před komunálními volbami," uvedl však valtický zastupitel Adam Jan Polášek (ODS).

Humlíček dále tvrdí, že díky zkušenostem z Břeclavi ví, jak to řešit. "Komunál se chová všude stejně. Jen někde je o větších penězích, jinde o menších," říká Humlíček, který zatím sehnal pro Valtice peníze na fotbalové kabiny a rozšířil počet tamějších fotbalových mužstev.

Pokud se mu podaří ve volbách uspět, přeskočí volně z jednoho zastupitelstva do druhého. Ani změnou trvalého bydliště mu totiž břeclavský mandát nezaniká. Muselo by o tom rozhodnout zastupitelstvo. To zasedne do voleb už jen jednou, patrně až v září.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

VIDEO: Výročí okupace připomnělo promítání, proti divákům se rozjel tank

Výročí okupace připomněla Masarykova univerzita speciálním promítáním

Ve velkou promítací plochu se v pondělí večer proměnil rektorát Masarykovy univerzity v Brně. Výročí okupace vojsky...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Najdete na iDNES.cz