Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politici zápolí o brněnské městské firmy. Ve hře je 11 miliard

  10:25aktualizováno  10:25
Ředitele devíti brněnských městských firem v pátek na magistrátu dost možná čekají ošidné okamžiky. Jeden po druhém totiž ředitelé budou před primátorem Petrem Vokřálem z ANO a dalšími členy městské rady ve své hodinové prezentaci shrnovat, jak jejich společnost hospodaří a jakou mají vizi do budoucna.

Před primátora Brna Petra Vokřála v pátek předstoupí ředitelé městských firem. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

„I to bude zčásti mít vliv na to, jestli ve svých postech zůstanou. Někteří ředitelé městských firem nás budou muset hodně přesvědčovat, že firmy vedou správně,“ naznačil radní Tomáš Kratochvíl (ANO), který je za městské firmy po volbách zodpovědný.

Kteří ředitelé důvěru nového vedení města nemají, zatím upřesnit nechtěl. „Přijde mi slušné naše výhrady nejprve probrat s nimi,“ zdůvodnil Kratochvíl. Zároveň ale dodal, že za odborníky na svém místě považuje například ředitele Dopravního podniku města Brna (DPMB) Miloše Havránka či šéfa Brněnských komunikací Luďka Borového.

Právě případnými změnami na postech ve vedení firem pokračuje politická přetahovaná, která začala už po volbách. A nejde o drobnost, ale o vliv na zhruba 11 miliard, které ročně brněnskými městskými firmami protečou. To je podobná cifra, jako v případě celého brněnského městského rozpočtu.

V orgánech ubylo 25 lidí

Doteď se přitom odehrává „výměna stráží“ v dozorčích radách a představenstvech. V případě změn u firem, které město vlastní beze zbytku, to bylo jednoduché. Jejich osádka se změnila hlasováním rady, ve které zasedají koaliční politici.

A orgány se smrskly o 25 lidí, čímž město podle Kratochvíla ušetří čtyři miliony korun na odměnách. Ač ovšem vládnoucí ANO mělo v programu, že místo politiků budou ve společnostech Brna zasedat odborníci, zatím jen jedna skupina politiků vystřídala druhou. Změnit by se to podle Kratochvíla i Vokřála mělo do několika měsíců. I tak ale v představenstvech lidé se zkratkou politické strany v závorce za jménem mohou v některých případech zůstat.

„Tím, že se člověk stane politikem, o odbornost nepřichází,“ poukázal Kratochvíl například na dlouholetého šéfa tarifního odboru dopravního podniku Víta Prýgla, který byl vloni za ANO zvolen do zastupitelstva v Bohunicích. Po volbách ale zasedl také v představenstvu DPMB.

Nové vedení města dokonce zvažuje vytvoření takzvaného holdingu. Sdružoval by městské firmy, které by tam mohly společně například hromadně, a tím levněji, nakupovat služby. „Nemusí to ale dopadnout tak, že bude v radě holdingu sedět pět lidí, kteří budou páni světa. Nemusí jít o akciovou společnost, ale třeba jen o odbor magistrátu či bude úkol plnit jedna z městských firem. Vše zvažujeme,“ uvedl Kratochvíl.

Boj přitom pořád neskončil o posty ve společnostech, v nichž má město pouze podíl. U těch je totiž třeba svolat valnou hromadu složenou i z jiných akcionářů. Právě toho politici ODS či ČSSD, kteří doteď sedí v představenstvech a dozorčích radách, využívají.

Čeká se na valné hromady

Například u Brněnských vodáren a kanalizací je problém mimořádnou valnou hromadu vůbec svolat. Se šéfem představenstva firmy a vlivným politikem ČSSD Vlastimilem Žďárským si o tom primátor Vokřál dopisuje od prosince. Jedině Žďárský totiž ze zákona může mimořádnou valnou hromadu svolat. A právě on to doteď odmítal. Důvodem jsou prý formální nedostatky.

„Vaši žádost je nezbytné doplnit o náležitosti, bez nichž nelze svolat valnou hromadu, aniž by byla ohrožena její legitimita a platnost. Tak se doposud nestalo!“ končí korespondenci Žďárský. Podle Vokřála, jenž považuje jeho argumenty za obstrukce, by situaci měla vyřešit Žďárského rezignace, kterou sociální demokrat nabídl na úterním zastupitelstvu. Podobný problém nastal i u firmy Kordis organizující integrovaný dopravní systém na jižní Moravě. Město ji spoluvlastní s krajem. A jeho šéf Michal Hašek (ČSSD) doteď odpovídal, že ke svolání mimořádné valné hromady není důvod.

V případě firmy Veletrhy Brno už se valná hromada, na které budou politici odvoláni, plánuje na březen. „Nikdo z nového vedení města nás k odstoupení nevyzval,“ vysvětloval už dříve jeden z dosavadních členů představenstva Petr Kratochvíl (ODS), proč si i po volbách svůj post drží. Kuriózní je, že městské firmy dostal za novou koalici na starost jeho bratr Tomáš z ANO.

Speciální je situace u brněnského Automotodromu. Tam hájil zájmy města Pavel Sázavský z ČSSD, který se po volbách navrch nechal zaměstnat jako poradce Michala Haška, který se nyní s firmou přetahuje o pořádání Velké ceny. Sázavský ale už po tlaku nabídl své odstoupení z dozorčí rady firmy.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Řezník vybudoval úspěšnou firmu, nejvíc sil ho stály evropské normy

Jaromír Steinhauser loni přesídlil svou firmu vyrábějící uzeniny z Brna do...

Chce vše dělat poctivě, jak je zvyklý odnepaměti. Za minulého režimu Jaromír Steinhauser pracoval jako řezník v...

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz