Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politici zatáhli do sporu o Putnu i brněnského historika Hanzlíka

  11:50aktualizováno  11:50
Aféra kolem akademika Martina C. Putny, kterého se prezident Miloš Zeman zdráhá jmenovat vysokoškolským profesorem, už přesáhla až do Brna. Premiér Petr Nečas v pondělí do kontrastu k Putnovi postavil případ Brňana Františka Hanzlíka, pedagoga s problematickým titulem RSDr.

Brněnský historik František Hanzlík | foto: Univerzita obrany

 Zemanovi vadí Putnova účast na pochodu homosexuálů Prague Pride s nápisem "katolické buzny zdraví Bátoru" v rukou.

Nečas teď prezidentovi vyčetl, že nedávno podepsal profesorský diplom Františku Hanzlíkovi, který působí jako pedagog na Univerzitě obrany a má kontroverzní titul RSDr. z komunistické Vysoké školy politické.

"Tento případ mi vadí více než nevkusný transparent v rukou jiného vysokoškolského pedagoga," uvedl předseda vlády.

Historik Hanzlík se proti rychlým soudům z úst Nečase ohrazuje. "Za minulého režimu jsem nikdy nikomu neublížil. Až do roku 1989 jsem dělal v archivu a nemohl publikovat. Titul jsem nikdy nezatajoval. Dokonce ho mám i na medaili od Konfederace politických vězňů, se kterou dlouhodobě spolupracuji," uvedl pro MF DNES Hanzlík.

RSDr. s řádně nabytými tituly srovnání nesnese

Zkratku RSDr. před revolucí lidé parodovali jako "rozhodnutím strany doktor". "Tento titul se uděloval na takzvané vokovické Sorbonně neboli Vysoké škole politické KSČ v Praze. S řádně nabytými tituly srovnání rozhodně nesnese," vysvětlil ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma.

Absolvent Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda v Bratislavě Hanzlík titul RSDr. podle svého vyjádření získal, aby jako voják z povolání mohl vyučovat dějiny, ale s jeho odborností, a tím i nárokem na jmenování profesorem nemá nic společného.

"V roce 1992 jsem disertační práci dělal už na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a stejně tak i habilitační práci. Malý doktorát mám z Olomouce. Začíná to vypadat jako v 50. letech. Zda je někdo hodný titulu profesor, by mělo být hodnoceno především podle jeho práce," zdůraznil Hanzlík.

Nynější pedagog Univerzity obrany v Brně je přitom v odborných kruzích známý jako uznávaný historik, autor několika desítek odborných prací. Věnuje se například vojenskému zpravodajství a tajným službám v poválečném období. Na toto téma napsal i knihu Bez milosti a slitování s podtitulem B. Reicin - fanatik rudého teroru o někdejším šéfovi Obranného zpravodajství.

Na Zemana čekají v Brně protesty

"Od revoluce už uběhlo čtvrt století. Za tu dobu i nositel tohoto titulu mohl udělat řádnou akademickou kariéru. Zda by ho titul RSDr. měl diskvalifikovat ze šance získat profesuru, si netroufám soudit. V první řadě mi však přijde absurdní, aby to posuzoval prezident republiky. Měla by to být záležitost pouze jednotlivých vysokých škol. Byl bych rád, pokud by to nový vysokoškolský zákon reflektoval," uzavřel Tůma.

Zeman shodou okolností v úterý navštíví Brno. A čekají ho tu protesty, které chystají studenti kvůli jeho neochotě jmenovat profesorem Putnu.

"Studentská komora Akademického senátu Masarykovy univerzity a sdružení Studentské jaro přivítají milého pana prezidenta, který nám sahá na akademické svobody a ještě si dovoluje tento bezprecedentní krok zakrývat homofobií," svolává na Facebooku účastníky jeden z pořadatelů Petr Soukeník.

Projevit nesouhlas chtějí studenti o půl čtvrté odpoledne před Nejvyšším soudem, na jehož návštěvě Zeman v tu dobu bude.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

Opilec v půjčené lodi naboural na Baťově kanále plavidlo policistů

Pardubická policie ukázala nový říční člun. Podívejte se

Nečekaný konec měl pro policisty kontrolní den na Baťově kanále. Znenadání totiž někdo naboural do jejich plavidla....

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Najdete na iDNES.cz