Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politici zatáhli do sporu o Putnu i brněnského historika Hanzlíka

  11:50aktualizováno  11:50
Aféra kolem akademika Martina C. Putny, kterého se prezident Miloš Zeman zdráhá jmenovat vysokoškolským profesorem, už přesáhla až do Brna. Premiér Petr Nečas v pondělí do kontrastu k Putnovi postavil případ Brňana Františka Hanzlíka, pedagoga s problematickým titulem RSDr.

Brněnský historik František Hanzlík | foto: Univerzita obrany

 Zemanovi vadí Putnova účast na pochodu homosexuálů Prague Pride s nápisem "katolické buzny zdraví Bátoru" v rukou.

Nečas teď prezidentovi vyčetl, že nedávno podepsal profesorský diplom Františku Hanzlíkovi, který působí jako pedagog na Univerzitě obrany a má kontroverzní titul RSDr. z komunistické Vysoké školy politické.

"Tento případ mi vadí více než nevkusný transparent v rukou jiného vysokoškolského pedagoga," uvedl předseda vlády.

Historik Hanzlík se proti rychlým soudům z úst Nečase ohrazuje. "Za minulého režimu jsem nikdy nikomu neublížil. Až do roku 1989 jsem dělal v archivu a nemohl publikovat. Titul jsem nikdy nezatajoval. Dokonce ho mám i na medaili od Konfederace politických vězňů, se kterou dlouhodobě spolupracuji," uvedl pro MF DNES Hanzlík.

RSDr. s řádně nabytými tituly srovnání nesnese

Zkratku RSDr. před revolucí lidé parodovali jako "rozhodnutím strany doktor". "Tento titul se uděloval na takzvané vokovické Sorbonně neboli Vysoké škole politické KSČ v Praze. S řádně nabytými tituly srovnání rozhodně nesnese," vysvětlil ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma.

Absolvent Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda v Bratislavě Hanzlík titul RSDr. podle svého vyjádření získal, aby jako voják z povolání mohl vyučovat dějiny, ale s jeho odborností, a tím i nárokem na jmenování profesorem nemá nic společného.

"V roce 1992 jsem disertační práci dělal už na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a stejně tak i habilitační práci. Malý doktorát mám z Olomouce. Začíná to vypadat jako v 50. letech. Zda je někdo hodný titulu profesor, by mělo být hodnoceno především podle jeho práce," zdůraznil Hanzlík.

Nynější pedagog Univerzity obrany v Brně je přitom v odborných kruzích známý jako uznávaný historik, autor několika desítek odborných prací. Věnuje se například vojenskému zpravodajství a tajným službám v poválečném období. Na toto téma napsal i knihu Bez milosti a slitování s podtitulem B. Reicin - fanatik rudého teroru o někdejším šéfovi Obranného zpravodajství.

Na Zemana čekají v Brně protesty

"Od revoluce už uběhlo čtvrt století. Za tu dobu i nositel tohoto titulu mohl udělat řádnou akademickou kariéru. Zda by ho titul RSDr. měl diskvalifikovat ze šance získat profesuru, si netroufám soudit. V první řadě mi však přijde absurdní, aby to posuzoval prezident republiky. Měla by to být záležitost pouze jednotlivých vysokých škol. Byl bych rád, pokud by to nový vysokoškolský zákon reflektoval," uzavřel Tůma.

Zeman shodou okolností v úterý navštíví Brno. A čekají ho tu protesty, které chystají studenti kvůli jeho neochotě jmenovat profesorem Putnu.

"Studentská komora Akademického senátu Masarykovy univerzity a sdružení Studentské jaro přivítají milého pana prezidenta, který nám sahá na akademické svobody a ještě si dovoluje tento bezprecedentní krok zakrývat homofobií," svolává na Facebooku účastníky jeden z pořadatelů Petr Soukeník.

Projevit nesouhlas chtějí studenti o půl čtvrté odpoledne před Nejvyšším soudem, na jehož návštěvě Zeman v tu dobu bude.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

VIDEO: Vlasy, brouci, rostliny. Vědec pořizuje úchvatné záběry z nanosvěta

nanoflight

Začal s opravovanými univerzitními mikroskopy, dnes má v soukromé laboratoři několik špičkových strojů. Německý vědec a...

Bohemia Sekt staví v Mikulově obří středisko na zpracování hroznů

Bohemia Sekt Starý Plzenec

Největší český výrobce vína, společnost Bohemia Sekt, začal v Mikulově stavět nové středisko na zpracování hroznů. Bude...

V Brně přibyly neobsazené městské byty. Úředníci zatím nevědí proč

Letecký pohled na Brno.

V Brně je 28 tisíc obecních bytů, v současnosti nikdo nebydlí v téměř 1 800 z nich. Oproti roku 2016 tak počet...

Najdete na iDNES.cz