Libor Matouš tvrdí, že předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Hassan Alrawi nikdy nebyl jeho přítelem.

Libor Matouš tvrdí, že předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Hassan Alrawi nikdy nebyl jeho přítelem. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Lídr Suverenity žaluje, že nebyl muslim. Podle svědků se ženil v mešitě

  • 30
Místopředseda jihomoravské Suverenity Libor Matouš zažaloval jednoho z účastníků své muslimské svatby. Popírá totiž, že by někdy byl muslimem nebo se účastnil dění v komunitě. V roce 2007 si ale v brněnské mešitě vzal Slovensku Kristínu Kubíkovou. To potvrdilo i množství svědků.

Strana přitom ostře vystupuje proti stavbám mešit. Podle předsedkyně Jany Bobošíkové ale Suverenita není proti nekřesťanským náboženstvím, pouze proti jejich viditelným symbolům.

"Zcela respektujeme svobodu vyznání. Ale jsme proti tomu, aby se tu stavěly stavby jiných náboženství. Evropa je země katedrál a univerzit," řekla Bobošíková.

Fotografie z islámské svatby Libora Matouše v roce 2007. Na snímku vlevo Lukáš

Právě brněnskou mešitu ale zhruba v letech 2005 až 2010 hojně navštěvoval nynější krajský místopředseda její strany Libor Matouš. Když však na jeho muslimskou minulost upozornil bývalý člen brněnské islámské komunity Lukáš Lhoťan, Matouš ho zažaloval.

V žalobě tvrdí, že nikdy nebyl muslimem a nepřátelil se s předsedou Islámské nadace Hassanem Muneebem Alrawim.

"Lhoťan o mně neustále uvádí lži. Chodil jsem do mešity, to je pravda. Ale ne každý, kdo tam chodí, musí být muslim. Chodil jsem tam kvůli obchodní spolupráci a za obchodním partnerem jdu třeba do mešity," reagoval politik.

Kromě kontroverzního muslimského konvertity Lhoťana však jeho muslimskou minulost potvrdili i další lidé. "Je to Matouš, to je jeho manželka, tady předseda Alrawi a vlevo Lhoťan. Byl jsem na té svatbě a šel mu za svědka, to nemůžu popřít," potvrdil u zmíněných fotografií majitel jazykové školy Alfirdaus Bader Mea Eknaifith.

Matouš před pěti lety absolvoval pouť do Mekky

Matouš přitom MF DNES tvrdil, že měl pouze dvě občanské svatby. "Je to směšné. Matouš muslim byl. Dění v mešitě se účastnil horlivě, žena kvůli němu dokonce konvertovala k islámu. Nemůže tvrdit, že do mešity chodil za obchodními jednáními. Proč se tam tedy modlil?" uvedla bývalá členka brněnské muslimské obce, která si nepřála zveřejnit jméno. Matouš ji podle jejích slov taktéž v roce 2007 doprovázel jako prověřený řádný muslim na pouť do Mekky.

Místopředseda jihomoravské Suverenity se ale od islámu v žalobě na Lhoťana zcela distancuje. "Jsem žalovaným označován jako český muslim, což není pravda. Dále není pravda, že jsem blízký rodinný přítel pana Alrawiho," uvádí Matouš v žalobě u Krajského soudu v Ostravě.

Předseda brněnské Islámské nadace Alrawi nicméně svatbu potvrdil také. "Fotky skutečně byly pořízeny během hostiny u příležitosti jeho sňatku," uvedl Alrawi. Matoušovi jeho nynější myšlenkový obrat nevyčítá.

"Jde o svobodnou volbu pana Matouše, jenž má právo na členství v libovolné politické straně a není přitom nucen deklarovat svou náboženskou příslušnost. Byl zahnán do kouta a postaven do nepříjemné situace," reagoval shovívavě Alrawi, který podle účastníků svatby šel nevěstě za svědka. Podle ženicha to přitom nebyl jeho přítel.

Podle brněnského politologa Lubomíra Kopečka je Matoušův obrat přinejmenším zvláštní. "Na druhou stranu chápu, proč se spor rozhodl vést. Pokud chce fungovat ve straně, která svůj profil buduje na tvrdší rétorice vůči imigraci, sudetským Němcům a muslimům, mohla by jeho minulost působit kompromitačně. Ale sporem ji jen více rozviřuje," hodnotil pedagog Fakulty sociálních studií.

Připomněl také, že se blíží krajské volby, a očekává se, že Matouš bude na kandidátce Suverenity vysoko.