Sněm ANO v Brně. Na snímku zprava ministr Martin Stropnický, šéf jihomoravské...

Sněm ANO v Brně. Na snímku zprava ministr Martin Stropnický, šéf jihomoravské buňky Marek Janíček a předseda krajského ANO Bohuslav Chalupa. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Politika v Brně: zelení zabodovali, starosti má naopak krajský šéf ANO

  • 4
V Brně skončil víkend plný politiky. Zdejší celostátní sjezd Strany zelených nepřinesl překvapení. Předsedkyní byla na domácí půdě zvolena starostka městské části Nový Lískovec Jana Drápalová. Zato na brněnském sněmu ANO utrpělo místní vedení strany porážku.

V hotelu International nehlasovaly dvě stovky členů brněnského ANO totiž zdaleka tak, jak by si šéf buňky Marek Janíček i předseda celého jihomoravského ANO Bohuslav Chalupa představovali.

Chalupu odmítli nominovat do jeho funkce, kterou chce na krajském sněmu za týden obhajovat. Brněnští členové ANO chtějí, aby kraji šéfoval buď primátor Brna Petr Vokřál, nebo podnikatel Zdeněk Král.

„Problém není to, že důvěru straníků dostal primátor Vokřál. Jako potíž vidím to, že jsem já skončil poslední. Kraj má ale šest okresů, uvidíme, jaký názor budou mít ty zbylé,“ konstatoval Chalupa. Stejně dopadl i brněnský předseda Janíček, který chtěl na šéfa kraje také kandidovat.

Nebylo to přitom jediné varování, které mu členové buňky vyslali. Straníci si rovnou odmávali hlasování o vyslovení nedůvěry svému předsedovi. Ve veřejné volbě ale nakonec Janíček post udržel. Pak ovšem proti předchozím doporučením Janíčka i Vokřála volili místopředsedu brněnského ANO. Stal se jím magistrátní radní Tomáš Kratochvíl.

Krajský šéf ANO? Musím to zvážit, řekl Vokřál

Posílit naopak může pozice brněnského primátora Petra Vokřála, který je jednotlivými tábory v brněnském ANO chápaný jako neutrální. Zatím je jen řadovým členem strany. Pokud by se ale naplnilo přání brněnských straníků, byl by nejenom šéfem kraje, ale i místopředsedou celostátního vedení.

„Musím pečlivě zvážit, zda nominace přijmu. Rozhodně nechci být sběratelem funkcí, který postům nevěnuje tolik pozornosti, kolik by bylo potřeba,“ uvedl Vokřál.

Zároveň řekl, že by podle něj bylo logické, aby některý ze čtyř primátorů ANO v předsednictvu strany zasedl.

Sjezd v Brně potvrdil silnou pozici místních zelených

O kus dál, v hotelu Holiday Inn, zasedala o víkendu Strana zelených, která v sobotu volila předsedu a prvního místopředsedu strany (více sjezdu zelených čtěte zde).

Místo v čele nakonec jasně uhájila starostka Nového Lískovce Jana Drápalová. Získala 115 hlasů ze 198. Delegáti jí dali přednost před starostou Prahy 4 Petrem Štěpánkem a studentem Tomášem Schejbalem.

„Výsledek je oceněním dlouholeté práce Jany Drápalové jako starostky a toho, co dokázala pro Nový Lískovec udělat. Konání sjezdu v Brně potvrdilo silnou pozici brněnských zelených ve straně,“ vyjádřil se k výsledkům sjezdu člen Strany zelených a náměstek brněnského primátora Martin Ander.

Hlavním úkolem Drápalové teď bude připravit stranu na volby krajské (2016) a do Poslanecké sněmovny (2017).

„Zahájíme jednání s našimi potenciálními partnery, se kterými bychom mohli v krajských volbách tvořit předvolební koalice. Jde o KDU-ČSL, Starosty a nezávislé a Českou pirátskou stranu,“ řekla Drápalová. Dále chce klást důraz na ochranu energetických zdrojů a svobodu volby jednotlivců.

Zelení si odhlasovali spolupředsednictví

Drápalová funkci předsedkyně vykonává už od května 2014, kdy nahradila bývalého předsedu Ondřeje Lišku. Ten rezignoval kvůli neúspěchu strany ve volbách do Evropského parlamentu. Její předsednictví tak potrvá jen do konce tohoto roku, kdy končí dvouletý mandát všem ostatním členům předsednictva.

„Budu se muset mnohem více vyjadřovat k celostátní politice. Do teď jsem mohla zelená témata řešit z komunálního pohledu,“ vysvětlila Drápalová, v čem se její funkce po volbě změní. Právě komunální témata by chtěla přenést na celostátní úroveň. Tady v Brně je to podle ní debata o odsunu nádraží.

„Není to jen otázka Brna, jak se někdy naznačuje,“ doplnila politička, která dál zůstává starostkou Nového Lískovce i brněnskou zastupitelkou.

V neděli si pak zelení odhlasovali institut spolupředsednictví. Letos proto budou muset změnit některé své stanovy a od příštího roku do čela zasednou dva rovnocenní předsedové - muž a žena.

„Já to podporuji, ale uvědomme si, že ti dva lidé opravdu musí znít jedním hlasem. Nebudou se moci hádat a mít rozdílné politické názory,“ dodala Drápalová. Prosazování rovnosti pohlaví je jedním z důležitých bodů programu, který strana prosazuje.

,