Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Polívka přijde o svůj portrét pod mostem. Naposledy u něj zapózoval

  8:08aktualizováno  8:08
Oprava mostu v brněnských Žabovřeskách sprovodí ze světa jednu z letitých ikon této čtvrti. Svérázný čtyřportrét Bolka Polívky bude daní za opravu mostu. "Nelze počítat s tím, že obraz zůstane," potvrdil Jiří Rupp z brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic.

Bolek Polívka s rodinou u graffiti pod mostem v brněnských Žabovřeskách - Letité graffiti s podobiznou herce musí ustoupit opravám. "Nelze počítat s tím, že obraz zůstane," řekl Jiří Rupp z brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Herec a komik před svým portrétem starým asi dvě desítky let zapózoval i s partnerkou a synem. A přiznal, že ještě nikdy nebyl dílu tak blízko. "Svého času jsem bydlel i poblíž, ale nikdy mne nenapadlo si jít obraz prohlédnout."

Graffiti Bolka Polívky v Brně

Čtyři tváře mladistvého Bolka Polívky na místě vznikly pod mostem v ulici Horova. "Předlohou asi byla fotka z mého představení Trosečník," uvažoval Polívka tváří v tvář černobílé malůvce, ze které trčí rudý klaunský nos.

Mladá holka Polívku nemalovala
I tak byl Polívka trochu smutný, když se od redakce MF DNES dozvěděl, že obraz vezme kvůli opravám mostu za své. "Vždy, když jsem jel kolem v autě, jsem si představoval, že to dělala nějaká krásná mladá holka. Až později mi řekli, že autor byl mužského rodu," zasmutnil Polívka.

Nezaměnitelná čtveřice Polívkových podobizen je podepsaná. Při pravém okraji lze s obtížemi vyluštit vzkaz: Zde malovali Radek Absolon a Jan Vaňhara.

Pohlaví výtvarníků potvrdil i Ivo Klouda, majitel vinárny sídlící poblíž mostu. "Jednoho odpoledne tam přišla parta kluků kolem dvacítky. Nikdo jim za to nenadával, prostě je to nechali dělat po svým," zavzpomínal Klouda.

Kluci se ptali na úřadě
Mladí umělci se s podivným návrhem vyzdobit holé stěny mostu totiž obrátili přímo na městský úřad v Žabovřeskách. Na jejich návštěvu vzpomíná i Iveta Fišerová.

"Mladíci přišli s prosbou, zda by jim vedení radnice povolilo graficky vyzdobit betonovou plochu pod mostem. Jelikož bylo zřejmé, že nepůjde o nesmyslné mazanice, nýbrž o seriózní výtvarné dílko, vedení radnice souhlasilo, a dokonce mladým výtvarníkům přispělo na zakoupení barev," popsala Fišerová.

Přestože příslovečný zub času už na nastříkaném obrazu vykonal své podobně jako nyní vrtačky stavebních dělníků, nenese obraz žádné stopy vandalů. Betonové sokly mostu a fasády nedalekého domu přitom přetékají klikyháky sprejerů.

"To je zvláštní. Na mě si nikdo nedovolil," směje se Polívka. Fakt, že zůstal ušetřen pozdějšího dozdobování nebo i možných vulgarit, je opravdu nevysvětlitelný. Obliba a respekt, který budí osoba Valašského krále, ale i odzbrojující hravost malůvky zřejmě možné kazisvěty vždy dokonale odradily.

I proto jsou obyvatelé Žabovřesk na jedinečně ztvárněnou podobiznu moravského komika patřičně pyšní. "Už je to tam dlouho a pořád se mi to líbí. Lepší takováhle malba než ošklivé holé betony, jako mají na Bystrci," pochlubila se Naděžda Řádková z Žabovřesk. "Akorát by Bolek mohl být hezčí," dodala se smíchem.

A jak se dívá panovník tuzemských komiků na vlastní mladou tvář, kterou už odnesl čas? "No, vidím to velmi jasně. Na této stěně je přece starý Polívka," rozchechtá se herec a staví slůvko starý vlastně na hlavu.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Najdete na iDNES.cz