Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Polívka přišel o známku Valašské království

  17:06aktualizováno  20:12
Herec Bolek Polívka ztratil právo na užívání ochranné známky fiktivního Valašského království. Úřad průmyslového vlastnictví totiž s konečnou platností potvrdil, že známka Valašské království patřící společnosti Farma Bolka Polívky, je neplatná.

Bolek Polívka | foto: Monika TomáškováMF DNES

Informaci  přinesl jako první server Aktuálně.cz. Úřad zároveň zamítl návrh Polívky na vymazání známky Valaské Královstvje, která patří druhé straně sporu, Tomáši Harabišovi. Dospěl k názoru, že obě značky sice nejsou stejné, ale jsou si natolik podobné, že by je lidé mohli vnímat jako součást jednoho projektu, což by Harabiše poškodilo.

Valaské královstvje je tak nyní jedinou chráněnou značkou jednoho z nejúspěšnějších projektů turistického ruchu v Česku.

Polívkovi právníci argumentují tím, že myšlenku valašského krále a království herec použil už v roce 1993, tedy o několik let dříve než Harabiš. A to v televizním pořadu Manéž Bolka Polívky, kdy ho pomyslný valašský prezident Radoslav Brzobohatý pasoval na valašského krále.

Harabiš připouští, že s Polívkou několik let na propagaci království spolupracoval, podle něj ale neexistuje žádný důkaz o tom, že herec je autorem myšlenky projektu. Boj o Valašské království bude ještě řešit Vrchní soud v Olomouci, kam se Polívka odvolal poté, co prohrál spor u ostravského krajského soudu.

"Není důležité fonetické znění, jestli používáme nářečí nebo spisovnou češtinu, důležitý je obsah. Prostě Valaské královstvje a Valašské království je totéž. Na užívání obou názvů mám nárok já a úřad to teď potvrdil," vysvětluje Harabiš.

Vlajka Valašského královstvíZda si nechá dodatečně zaregistrovat i značku Valašské království, ještě neví. "Poradím se s právníky, jestli je to proveditelné," plánuje frenštátský  podnikatel v oblasti cetovního ruchu. Fiktivní Valaské královstvje má konzuláty na deseti místech světa, mimo jiné i ve Spojených státech nebo v Austrálii. Pas království vlastní už zhruba 70 tisíc lidí.

Na chod a budoucnost společnosti Farma Bolka Polívky nebude mít verdikt žádný vliv. Tvrdí to manažer farmy Marek Zouhar.

"Pod touto značkou jsme nikdy nechtěli podnikat ani prodávat nějaké výrobky. Teď je navíc jiná doba. Kolem roku 2001, kdy chtěl pan Harabiš odvolat Bolka z trůnu valašského krále, byl protest proti značce z našeho pohledu jedním z nástrojů, jak panu Harabišovi v odvolání zabránit. Jak se koneckonců mnohokrát potvrdilo, Bolek chtěl pod tímto názvem vždy jen dělat zábavu," připomněl Zouhar.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Najdete na iDNES.cz