Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Polívka přišel o známku Valašské království

  17:06aktualizováno  20:12
Herec Bolek Polívka ztratil právo na užívání ochranné známky fiktivního Valašského království. Úřad průmyslového vlastnictví totiž s konečnou platností potvrdil, že známka Valašské království patřící společnosti Farma Bolka Polívky, je neplatná.

Bolek Polívka | foto: Monika TomáškováMF DNES

Informaci  přinesl jako první server Aktuálně.cz. Úřad zároveň zamítl návrh Polívky na vymazání známky Valaské Královstvje, která patří druhé straně sporu, Tomáši Harabišovi. Dospěl k názoru, že obě značky sice nejsou stejné, ale jsou si natolik podobné, že by je lidé mohli vnímat jako součást jednoho projektu, což by Harabiše poškodilo.

Valaské královstvje je tak nyní jedinou chráněnou značkou jednoho z nejúspěšnějších projektů turistického ruchu v Česku.

Polívkovi právníci argumentují tím, že myšlenku valašského krále a království herec použil už v roce 1993, tedy o několik let dříve než Harabiš. A to v televizním pořadu Manéž Bolka Polívky, kdy ho pomyslný valašský prezident Radoslav Brzobohatý pasoval na valašského krále.

Harabiš připouští, že s Polívkou několik let na propagaci království spolupracoval, podle něj ale neexistuje žádný důkaz o tom, že herec je autorem myšlenky projektu. Boj o Valašské království bude ještě řešit Vrchní soud v Olomouci, kam se Polívka odvolal poté, co prohrál spor u ostravského krajského soudu.

"Není důležité fonetické znění, jestli používáme nářečí nebo spisovnou češtinu, důležitý je obsah. Prostě Valaské královstvje a Valašské království je totéž. Na užívání obou názvů mám nárok já a úřad to teď potvrdil," vysvětluje Harabiš.

Vlajka Valašského královstvíZda si nechá dodatečně zaregistrovat i značku Valašské království, ještě neví. "Poradím se s právníky, jestli je to proveditelné," plánuje frenštátský  podnikatel v oblasti cetovního ruchu. Fiktivní Valaské královstvje má konzuláty na deseti místech světa, mimo jiné i ve Spojených státech nebo v Austrálii. Pas království vlastní už zhruba 70 tisíc lidí.

Na chod a budoucnost společnosti Farma Bolka Polívky nebude mít verdikt žádný vliv. Tvrdí to manažer farmy Marek Zouhar.

"Pod touto značkou jsme nikdy nechtěli podnikat ani prodávat nějaké výrobky. Teď je navíc jiná doba. Kolem roku 2001, kdy chtěl pan Harabiš odvolat Bolka z trůnu valašského krále, byl protest proti značce z našeho pohledu jedním z nástrojů, jak panu Harabišovi v odvolání zabránit. Jak se koneckonců mnohokrát potvrdilo, Bolek chtěl pod tímto názvem vždy jen dělat zábavu," připomněl Zouhar.

Autor:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz