kvůli krizi nedostavěné Spielberg Office Center | foto: Radek Miča, MAFRA

Poloprázdné skleněné ráje zlevňují, o nové kanceláře není v Brně zájem

  • 5
Brňané kolem nich denně chodí nebo jezdí. Nedostavěné kostky, ale také dokončené budovy s velkými okny, ovšem bez nájemců. Ekonomická krize nechala na jihu Moravy hned několik "kancelářských památníků".

Prázdné prostory, o které nikdo nestojí. Tak to v Brně vypadá v mnoha nově vybudovaných kancelářských komplexech.

Developeři po roce 2000, ještě před začátkem hospodářské krize, nalévali peníze do výstavby nových budov. Teď se jim ale nedaří kanceláře pronajmout. Důvodem je nejen ekonomická krize, ale i celkově nižší počet zájemců o podnikání v Brně a okolí.

"Trh tohoto typu nemovitostí je mnohem menší než v Praze. Nabídka tady výrazně převyšuje poptávku," uvedl člen Asociace realitních kanceláří a místopředseda představenstva realitní kanceláře Real Spektrum Jiří Fajkus.

Podle Ondřeje Kressy z brněnské společnosti Focus reality jsou na vině právě nově vybudovaná centra, jejichž prostory teď mnohdy zejí prázdnotou.

Developeři byli donuceni přehodnotit ceny, které byly podle Fajkuse zpočátku výrazně nadsazené. "Cenová hladina v Brně nebyla ozkoušená," tvrdí Fajkus.

Proto se původně ceny za pronájem jednoho metru čtverečního měsíčně pohybovaly okolo 14 eur. "Za takovou cenu se ale nikdy nepronajímalo. Developeři rychle přišli na to, že to je příliš," řekl. V současnosti se ceny v nově vybudovaných budovách pohybují od 10,5 do 12,5 eur.

velké areály v Brně

Spielberk Office Centre
Projekt holandského developera CTP Invest. Mimo jiné nabízí pronájem kancelářských vilek u jezírka.

Brno Business Park
Komplex kancelářských budov nacházející se naproti ústřednímu hřbitovu. Britský developer Lordship nabízí 48 tisíc metrů čtverečních.


Palace Turmalin
Dva tisíce metrů čtverečních kancelářských ploch na Lidické ulici. Na internetových stránkách developer stále nabízí kanceláře k pronájmu.

Triniti Office Centre
Nachází se u Galerie Vaňkovka. Investor tvrdí, že díky blízkosti centru neměl problém s obsazením budov.

Podle obchodního ředitele realitní kanceláře Gaute Dušana Přikryla jsou to hlavně zahraniční firmy, kdo je ochoten si za kvalitní prostory připlatit. Přesto se ceny těch nejlepších kanceláří v Brně blíží spíše těm, za které se pronajímá na okraji Prahy.

Neobsazeno je asi 20 procent První vlna výstavby nových moderních kancelářských prostor v Brně začala v devadesátých letech.

V té době vznikl například M-Palác v Heršpické ulici, IBC v ulici Příkop nebo areál kancelářských a skladových budov Bibus na Vídeňské ulici.

Po roce 2000 ale developeři znovu sáhli do peněženek a přišel nový boom v množství komerčních prostor. Vzniklo mnoho projektů. Nejvýznamnějšími z nich je Brno Business Park, Spielberk Office Centrum, Centrum Triniti vedle nákupní Galerie Vaňkovka nebo Palace Turmalin. Většině z nich se ale dodnes nepodařilo pro všechny své plochy najít zájemce. Podle Fajkuse je v současnosti okolo dvaceti procent kancelářských ploch v těchto centrech neobsazených.

Nové projekty vyčkávají

Některé plány jsou dokonce zatím pouze na papíře. Řeč je o několika kancelářských budovách v oblasti vznikajícího Jižního centra nebo o projektu komplexu na Mendlově náměstí. Stavba další budovy, takzvané Spielberk Tower, se dočasně zastavila. Developeři kvůli krizi vyčkávají.

Naopak další z projektů čeká pouze na stavební povolení. Firma AZ Servis, která se chystá vybudovat nejvyšší budovu v Česku, AZ Tower, se o udání nových prostor nestrachuje. "Samozřejmě bychom mohli mít obavy, když se podíváme kolem. Věříme ale, že AZ Tower nabídne tak dokonalé zázemí, že prostory obsadíme," doufá výkonný ředitel Petr Kuběna.

Dodal, že firma má zkušenosti z roku 1997, kdy se podílela na výstavbě M-Paláce. I tehdy podle něj byla nabídka vyšší než poptávka.

"Důležité je nabídnout opravdu perfektně vybavené moderní prostory. Ty pak mají mnohem větší šanci se obsadit," míní Kuběna. Přesto, že ještě devadesátimetrový "mrakodrap" nestojí, už se podle výkonného ředitele ozývají zájemci o kanceláře v něm.

Pro Brno je podle něj nezbytné, aby přesvědčilo firmy, že nabízí stejně dobré podmínky pro podnikání jako hlavní město.

Jiří Fajkus si naopak myslí, že v Brně trh s komerčními prostory nikdy nebude tažen centrálami velkých evropských a mezinárodních firem nebo bank, jako je tomu v Praze. Město by se mělo snažit přilákat spíše perspektivní obory, například moderní technologie a komunikace.

kvůli krizi nedostavěné Spielberg Office Center

Další problém je s pronájmem volných kanceláří v centru města. Podle Přikryla se tady firmy musejí potýkat s hustou dopravou a především pak s nedostatkem parkovacích míst.

Podle Fajkuse právě proto někteří klienti dávají přednost vzdálenějším lokalitám. "Nedá se to úplně zobecnit. Ale například rakouské firmy vyhledávají lokality spíše na okraji. Jejich oblíbeným místem je Vídeňská ulice, kde je dobrá dostupnost," vysvětlil.

Naopak advokáti nebo notáři dávají středu města přednost. "Musí se ale vyrovnat právě s velmi složitým parkováním. To je velký problém, který by ale měly vyřešit plánované projekty parkovacích domů," uzavřel Fajkus.