Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Polovina lidí uplácí lékaře. Někteří proto, aby vůbec dostali lůžko

  • 13
Každý druhý člověk v kraji dal v posledních pěti letech úplatek lékaři. Čokolády, květiny, ale i hotovost, v ojedinělých případech i více než 50 tisíc korun.

Vyplývá to z předběžných výsledků sociologického průzkumu nezávislého informačního portálu o zdravotní a sociální péči Partner pro zdraví. Z několika set lidí, kteří se celostátního výzkumu zatím zúčastnili, je přesně 20 procent z jižní Moravy.

"Nejvíce se uplácelo v nemocnicích, fakultních nemocnicích a porodnicích. Respondenti z jižní Moravy ale nezaplatili ani jednou úplatek u závodního lékaře. A minimálně se platilo také v odborných léčebnách a ozdravovnách. Zhruba stejně často ale platili úplatky u odborných lékařů, na poliklinikách a v léčebnách dlouhodobě nemocných," popsala zkušenosti Jihomoravanů Kateřina Havlová ze společnosti Mirandella, která provozuje portál PartnerProZdravi.cz.

Více uplácejí ženy

Z výsledků se také dá zjistit, čím pacienti nejčastěji "obdarovávají" lékaře. "Z celkového počtu zaplacených úplatků v posledních pěti letech byly dvě třetiny do tisíce korun. Necelé procento pak dělaly úplatky nad 50 tisíc korun," uvedla Havlová.

Nejvíc ale lidé uplácejí dary do dvou stovek. "Z čehož usuzujeme, že jde především o drobné dárky, květiny nebo bonboniéry za spokojenost, což ovšem považujeme také za formu úplatku," podotkla Havlová.

O něco více také podle průzkumu uplácejí ženy než muži. Ale jen těsně, o dvě procenta.

"Zajímavé ale je, že ženy platily maximálně do 20 tisíc korun. Vyšší úplatky mezi dotázanými dávali pouze muži," vysvětlila Havlová.

Čekají na 3 tisíce lidí

Zároveň vyzývá, aby se lidé zúčastnili průzkumu na webové adrese www.zdravibezuplatku.cz a svěřili své zkušenosti s u plácením "bílých plášťů".

"Rádi bychom vyzvali další respondenty, aby se průzkumu zúčastnili. A to samozřejmě i v případě, že úplatek nezaplatili," podotkla.

Celkové výsledky rozsáhlého průzkumu, včetně podrobností, portál zveřejní až poté, co bude mít relevantní odpovědi od tří tisíc pacientů.

"Takže teď zatím nemohu říct například to, za jaké diagnózy se platí nejvíce," dodala Havlová.

Ani jeden z lékařů, náhodně oslovených MF DNES, se k výsledkům průzkumu nechtěl vyjádřit. "Co vám mám říct? Úplatky neberu a peníze jsem nevzal nikdy. A co byste dělala vy, kdyby vám někdo donesl čokoládu? Tak ji dám dětem," reagoval například jeden z nich.

LDN: úplatek nutný

Na webu zdravibezuplatku.cz mohou také lidé napsat svoje příběhy a zkušenosti. Jedna z účastnic průzkumu například popsala, jak uplácení funguje v nejmenované léčebně dlouhodobě nemocných ve Vyškově.

"Vzkvétá tam korupce. Kdo chce umístit babičku či dědečka a pobyt je nutný prodloužit, musí platit. Takže s každým novým měsícem se u pana doktora vystřídají příbuzní, jejichž blízcí zde leží, a platí a platí. Pan doktor má svou mzdu za odvedenou práci a tohle je takové přilepšení do rodinného rozpočtu," píše žena.

Na tamním oddělení prý měla její rodina dvě babičky, o časovým odstupem dvou let. "Pan primář jen natahoval ruku pro příspěvek a vyhrožoval, že jinak ji okamžitě propustí domů," líčí respondentka.

Portál odkazuje lidi, kteří mají zájem řešit konkrétní případ korupce ve zdravotnictví, na protikorupční právní poradnu Transparency International.