Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Polovina území Břeclavska bude chráněným územím

  17:45aktualizováno  17:45
Téměř na polovině břeclavského okresu budou mít hlavní slovo ochránci přírody. Po Chráněné krajinné oblasti Pálava zřejmě dostane status CHKO i krajina lužních lesů kolem soutoku Moravy a Dyje. První jednání o zapsání rozsáhlého území na seznam chráněných oblastí už ochránci přírody zahájili.

Nová chráněná krajinná oblast pravděpodobně ponese jméno Soutok nebo Dolní Morava | foto: Radek Miča, MAFRA

"Do konce března by měla Agentura ochrany přírody a krajiny připravit přesnější vymezení hranic CHKO, určit v ní zóny ochrany přírody a zpracovat návrh na vyhlášení i plán péče," potvrdil Jiří Matuška, vedoucí Správy CHKO Pálava, kterého agentura pověřila přípravou podkladů nezbytných pro vyhlášení.

Hotové budou do jara. Pak už bude ministerstvo životního prostředí jednat s vlastníky pozemků, Jihomoravským krajem i obcemi, jejichž katastru se záměr týká. Konečné slovo bude mít vláda.

CHKO Soutok nebo Dolní Morava
"Pokud by proces plynul hladce bez větších problémů, dá se očekávat, že tyto kroky by byly ukončeny za deset až dvanáct měsíců. Vyhlášení CHKO Soutok by mohlo nastav na jaře 2010," potvrdila Jarmila Krebsová z tiskového odboru ministerstva životního prostředí.

Nová chráněná krajinná oblast, která pravděpodobně ponese jméno Soutok nebo Dolní Morava, začíná Křivým jezerem u Nových Mlýnů, pokračuje územím podél obcí Přítluky, Rakvice a Podivín směrem k Lednici. Okolo Lednice se stáčí k Břeclavi, kde končí Kančí oborou.

"Kromě kousku Lednice není v tomto úseku žádné sídlo. Oblast zahrnuje vesměs jen lužní lesy, které mají být předmětem ochrany," upozornil Jiří Matuška.

S dnes už existující CHKO Pálava se bude nová oblast těsně dotýkat. Její rozšíření ovšem nepostačilo. "Rozšířit chráněnou krajinnou oblast zákon neumožňuje. CHKO Pálava by se musela celá vyhlásit nově," míní Jarmila Krebsová.

Podle mluvčího ministerstva Jakuba Kašpara se navíc významně liší hlavní předměty ochrany obou území. "Zatímco na Pálavě jde především o ochranu vápencových bradel, v budoucí CHKO Dolní Morava půjde o ochranu společenstev luhů v nivě velkých řek," poznamenal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz