Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Polovina území Břeclavska bude chráněným územím

  17:45aktualizováno  17:45
Téměř na polovině břeclavského okresu budou mít hlavní slovo ochránci přírody. Po Chráněné krajinné oblasti Pálava zřejmě dostane status CHKO i krajina lužních lesů kolem soutoku Moravy a Dyje. První jednání o zapsání rozsáhlého území na seznam chráněných oblastí už ochránci přírody zahájili.

Nová chráněná krajinná oblast pravděpodobně ponese jméno Soutok nebo Dolní Morava | foto: Radek Miča, MAFRA

"Do konce března by měla Agentura ochrany přírody a krajiny připravit přesnější vymezení hranic CHKO, určit v ní zóny ochrany přírody a zpracovat návrh na vyhlášení i plán péče," potvrdil Jiří Matuška, vedoucí Správy CHKO Pálava, kterého agentura pověřila přípravou podkladů nezbytných pro vyhlášení.

Hotové budou do jara. Pak už bude ministerstvo životního prostředí jednat s vlastníky pozemků, Jihomoravským krajem i obcemi, jejichž katastru se záměr týká. Konečné slovo bude mít vláda.

CHKO Soutok nebo Dolní Morava
"Pokud by proces plynul hladce bez větších problémů, dá se očekávat, že tyto kroky by byly ukončeny za deset až dvanáct měsíců. Vyhlášení CHKO Soutok by mohlo nastav na jaře 2010," potvrdila Jarmila Krebsová z tiskového odboru ministerstva životního prostředí.

Nová chráněná krajinná oblast, která pravděpodobně ponese jméno Soutok nebo Dolní Morava, začíná Křivým jezerem u Nových Mlýnů, pokračuje územím podél obcí Přítluky, Rakvice a Podivín směrem k Lednici. Okolo Lednice se stáčí k Břeclavi, kde končí Kančí oborou.

"Kromě kousku Lednice není v tomto úseku žádné sídlo. Oblast zahrnuje vesměs jen lužní lesy, které mají být předmětem ochrany," upozornil Jiří Matuška.

S dnes už existující CHKO Pálava se bude nová oblast těsně dotýkat. Její rozšíření ovšem nepostačilo. "Rozšířit chráněnou krajinnou oblast zákon neumožňuje. CHKO Pálava by se musela celá vyhlásit nově," míní Jarmila Krebsová.

Podle mluvčího ministerstva Jakuba Kašpara se navíc významně liší hlavní předměty ochrany obou území. "Zatímco na Pálavě jde především o ochranu vápencových bradel, v budoucí CHKO Dolní Morava půjde o ochranu společenstev luhů v nivě velkých řek," poznamenal.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

VIDEO: Brno žije Kometou. Zelný trh se zbarvil do modrobíla

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad...

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad Třincem 4:1. Fanoušci, kteří se nedostali...

Hokejová hala pro Kometu vznikne na výstavišti. Zřejmě do roku 2022

Studii nového hokejového stadionu za Lužánkami už dříve vypracovala...

Multifunkční hala pro hokejovou Kometu vznikne na výstavišti v Brně. Podle primátora Petra Vokřála (ANO) by mohla být...

Z brněnského orloje padají speciální kuličky. Na počest Komety

Z brněnského časostroje na náměstí Svobody padají speciální kuličky. Tentokrát...

Fanoušci Komety mohou v těchto dnech ukořistit poněkud netradiční předmět do své fanouškovské sbírky. Orloj na náměstí...

Najdete na iDNES.cz