Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řidiči si mohou odmazat body také v Brně, na polygonu se naučí i brzdit

  15:42aktualizováno  15:42
Šance odmazat si trestné body za dopravní přestupky se od března značně zvýší jihomoravským řidičům. Na brněnském Masarykově okruhu začne společnost Polygon Brno pořádat certifikované kurzy.

V areálu Masarykova okruhu v Brně bylo otevřeno nové tréninkové centrum pro řidiče. Na novém multifunkčním polygonu si mohou mimo jiné nacvičit krizové brzdění a zvládnutí nedotáčivého i přetáčivého smyku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Provinilci se mohou přihlašovat již nyní. Celodenní intenzivní kurz nabízí jak teoretickou průpravu, tak praktické zkoušky přímo na trati. Vyjde na 4 600 korun a zabere jeden den.

Po úspěšném dokončení kurzu si řidiči mohou zažádat na úřadu obce s rozšířenou působností, pod níž spadají, o smazání až tří trestných bodů.

Fotogalerie

Tato možnost však neplatí pro každého. „V první řadě nesmí mít řidič na kontě více než deset trestných bodů (z celkových 12, které jsou limitem pro odebrání řidičského průkazu na jeden rok, pozn. red.),“ upozornil obchodní ředitel Polygonu Brno Radim Dirgas.

„Zároveň žádné trestné body nemohou být za vážné dopravní přestupky, které jsou ze zákona ohodnoceny více než pěti trestnými body. Mezi taková porušení pravidel silničního provozu patří například nedovolené předjíždění nebo jízda pod vlivem alkoholu,“ doplnil Dirgas.

Školení může řidič podstoupit opakovaně, úspěšně jej však absolvuje nejvýše  jednou ročně, protože zákon odečet více než tří bodů za rok neumožňuje.

Praktické jízdy zaberou přes tři hodiny

Brněnský Polygon, který byl otevřen loni v prosinci, je prvním zařízením na jižní Moravě, jež podobnou službu nabízí. Nejblíže se mohou řidiči s přestupkovými body školit v Jihlavě, dále pak v Mostě nebo Ostravě.

„Museli jsme splnit přísné podmínky, abychom si kurz vůbec mohli otevřít. Klade se důraz třeba na tréninkové plochy nebo praxi a osvědčení instruktorů,“ vysvětlil mluvčí brněnského automotodromu Petr Boháč.

Polygon slibuje nejen únik před možným odebráním řidičského průkazu, ale i natrénování nečekaných situací, které mohou řidiče v běžném provozu zaskočit. Součástí praktických jízd, které zaberou víc než tři hodiny kurzu, je například krizové brzdění na různých druzích povrchu včetně mokré vozovky.

První čtyři březnové termíny vypsal Polygon Brno pro 24 lidí. „Přihlásit se může kdokoliv se splněnými podmínkami. Rozhodně nelimitujeme řidiče místem pobytu,“ oznámil Boháč. Očekává, že místa řidiči obsadí rychle.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Spokojíme se s pozicí náměstka, připustili lídři Pirátů a ČSSD v Brně

Ilustrační snímek

I když se jednička každé kandidátky bere ve volbách jako adept na primátora, brněnští lídři Pirátů a ČSSD – Tomáš...

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz