Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řidiči si mohou odmazat body také v Brně, na polygonu se naučí i brzdit

  15:42aktualizováno  15:42
Šance odmazat si trestné body za dopravní přestupky se od března značně zvýší jihomoravským řidičům. Na brněnském Masarykově okruhu začne společnost Polygon Brno pořádat certifikované kurzy.

V areálu Masarykova okruhu v Brně bylo otevřeno nové tréninkové centrum pro řidiče. Na novém multifunkčním polygonu si mohou mimo jiné nacvičit krizové brzdění a zvládnutí nedotáčivého i přetáčivého smyku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Provinilci se mohou přihlašovat již nyní. Celodenní intenzivní kurz nabízí jak teoretickou průpravu, tak praktické zkoušky přímo na trati. Vyjde na 4 600 korun a zabere jeden den.

Po úspěšném dokončení kurzu si řidiči mohou zažádat na úřadu obce s rozšířenou působností, pod níž spadají, o smazání až tří trestných bodů.

Fotogalerie

Tato možnost však neplatí pro každého. „V první řadě nesmí mít řidič na kontě více než deset trestných bodů (z celkových 12, které jsou limitem pro odebrání řidičského průkazu na jeden rok, pozn. red.),“ upozornil obchodní ředitel Polygonu Brno Radim Dirgas.

„Zároveň žádné trestné body nemohou být za vážné dopravní přestupky, které jsou ze zákona ohodnoceny více než pěti trestnými body. Mezi taková porušení pravidel silničního provozu patří například nedovolené předjíždění nebo jízda pod vlivem alkoholu,“ doplnil Dirgas.

Školení může řidič podstoupit opakovaně, úspěšně jej však absolvuje nejvýše  jednou ročně, protože zákon odečet více než tří bodů za rok neumožňuje.

Praktické jízdy zaberou přes tři hodiny

Brněnský Polygon, který byl otevřen loni v prosinci, je prvním zařízením na jižní Moravě, jež podobnou službu nabízí. Nejblíže se mohou řidiči s přestupkovými body školit v Jihlavě, dále pak v Mostě nebo Ostravě.

„Museli jsme splnit přísné podmínky, abychom si kurz vůbec mohli otevřít. Klade se důraz třeba na tréninkové plochy nebo praxi a osvědčení instruktorů,“ vysvětlil mluvčí brněnského automotodromu Petr Boháč.

Polygon slibuje nejen únik před možným odebráním řidičského průkazu, ale i natrénování nečekaných situací, které mohou řidiče v běžném provozu zaskočit. Součástí praktických jízd, které zaberou víc než tři hodiny kurzu, je například krizové brzdění na různých druzích povrchu včetně mokré vozovky.

První čtyři březnové termíny vypsal Polygon Brno pro 24 lidí. „Přihlásit se může kdokoliv se splněnými podmínkami. Rozhodně nelimitujeme řidiče místem pobytu,“ oznámil Boháč. Očekává, že místa řidiči obsadí rychle.Nejčtenější

Tohle už bude běžné, říká muž, který do koncertu na náměstí pustil sirénu

Jiří Novák dlouhodobě bojuje proti hluku na náměstí Svobody.

Kvůli hlučným akcím na náměstí Svobody válčí Jiří Novák s Brnem roky. A úspěšně. Soudy se přiklonily na jeho stranu,...

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...Děti zaútočily tyčemi na muže, který spal v autě. Rozbily mu hlavu

Opilec při nehodě hlavou rozbil čelní sklo vozu, nic vážnějšího se mu však

Jeden patnáctiletý a dva třináctiletí násilníci napadli v blízkosti centra Brna staršího muže, který spal v autě....

VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...

Další z rubriky

VIDEO: Muž popadl ženu do náruče a táhl ji pryč, v křoví ji chtěl znásilnit

Muž se pokusil znásilnit mladou ženu

Brněnští policisté od nedělního rána pátrají po muži, který se v Líšni zřejmě pokusil znásilnit mladou ženu. Poté, co...

Auto po nehodě uvázlo na nájezdu k domu, řidič přiznal marihuanu

Mladík v Čejkovicích nezvládl projet zatáčkou, narazil do zaparkovaného auta a...

Na nájezdu k rodinnému domu uvázl po nehodě peugeot, který řídil dvaadvacetiletý mladík. Havaroval ve čtvrtek v...

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...

Najdete na iDNES.cz