Řidiči si mohou odmazat body také v Brně, na polygonu se naučí i brzdit

  15:42aktualizováno  15:42
Šance odmazat si trestné body za dopravní přestupky se od března značně zvýší jihomoravským řidičům. Na brněnském Masarykově okruhu začne společnost Polygon Brno pořádat certifikované kurzy.

V areálu Masarykova okruhu v Brně bylo otevřeno nové tréninkové centrum pro řidiče. Na novém multifunkčním polygonu si mohou mimo jiné nacvičit krizové brzdění a zvládnutí nedotáčivého i přetáčivého smyku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Provinilci se mohou přihlašovat již nyní. Celodenní intenzivní kurz nabízí jak teoretickou průpravu, tak praktické zkoušky přímo na trati. Vyjde na 4 600 korun a zabere jeden den.

Po úspěšném dokončení kurzu si řidiči mohou zažádat na úřadu obce s rozšířenou působností, pod níž spadají, o smazání až tří trestných bodů.

Fotogalerie

Tato možnost však neplatí pro každého. „V první řadě nesmí mít řidič na kontě více než deset trestných bodů (z celkových 12, které jsou limitem pro odebrání řidičského průkazu na jeden rok, pozn. red.),“ upozornil obchodní ředitel Polygonu Brno Radim Dirgas.

„Zároveň žádné trestné body nemohou být za vážné dopravní přestupky, které jsou ze zákona ohodnoceny více než pěti trestnými body. Mezi taková porušení pravidel silničního provozu patří například nedovolené předjíždění nebo jízda pod vlivem alkoholu,“ doplnil Dirgas.

Školení může řidič podstoupit opakovaně, úspěšně jej však absolvuje nejvýše  jednou ročně, protože zákon odečet více než tří bodů za rok neumožňuje.

Praktické jízdy zaberou přes tři hodiny

Brněnský Polygon, který byl otevřen loni v prosinci, je prvním zařízením na jižní Moravě, jež podobnou službu nabízí. Nejblíže se mohou řidiči s přestupkovými body školit v Jihlavě, dále pak v Mostě nebo Ostravě.

„Museli jsme splnit přísné podmínky, abychom si kurz vůbec mohli otevřít. Klade se důraz třeba na tréninkové plochy nebo praxi a osvědčení instruktorů,“ vysvětlil mluvčí brněnského automotodromu Petr Boháč.

Polygon slibuje nejen únik před možným odebráním řidičského průkazu, ale i natrénování nečekaných situací, které mohou řidiče v běžném provozu zaskočit. Součástí praktických jízd, které zaberou víc než tři hodiny kurzu, je například krizové brzdění na různých druzích povrchu včetně mokré vozovky.

První čtyři březnové termíny vypsal Polygon Brno pro 24 lidí. „Přihlásit se může kdokoliv se splněnými podmínkami. Rozhodně nelimitujeme řidiče místem pobytu,“ oznámil Boháč. Očekává, že místa řidiči obsadí rychle.

Nejčtenější

Ledovku, která ráno zastavila vlaky, vystřídá náledí po celém Česku

Informační tabule se zpožděním vlaků na nádraží v České Třebové (3.12.2018)

Vlaky na Pardubicku se po ranní komplikaci s ledovkou znovu rozjely, meteorologové ale varují před náledím. To hrozí od...

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Další z rubriky

Před třiceti lety šlo o podvod. Teď bude koncert Marillion opravdový

Osmapadesátiletý kytarista kapely Steve Rothery

Britská rocková legenda Marillion vystoupí v Sono Centru. Bude tam i řada těch, kteří se na ně těšili už před 30 lety....

VIDEO: Černá Hora si může oddechnout, přes důležitý most se opět jezdí

Po mostě u Černé Hory se znovu jezdí. (7. prosince 2018)

Silničáři otevřeli most na silnici I/43 u Černé Hory na Blanensku. Původní museli zbourat, protože byl v havarijním...

Poníkům se v Podyjí daří a tamní tráva jim chutná. Pomohli třeba broukům

Jedenáct divokých koní přivezl speciální transport do Národního parku Podyjí z...

Je to už půl roku, co ochranáři přírody přivezli z Anglie exmoorské poníky, aby se pásli v Národním parku Podyjí....

Najdete na iDNES.cz