Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poměry v brněnském „domě hrůzy“ se lepší. Na schodech už nejsou výkaly

  9:00aktualizováno  9:00
Časté rvačky, výkaly ve výtahu a narkomani potulující se po chodbách. Na podobné věci si obyvatelé domu na Koniklecově 5 v brněnském Novém Lískovci už zvykli. Teď to však vypadá, že se poměry v "domě hrůzy" změní.

Domovníci i v dnešní době mají své místo. Starají se o prevenci, vyhazují bezdomovce a chytají zloděje. Foto ilustrační. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Brněnská policie totiž v Novém Lískovci testuje projekt, který má zvýšit bezpečnost v problémovém domě. Pokud se osvědčí, rozšíří jej i do dalších měst.

Panelový dům, kde bydlí přibližně pět stovek obyvatel, patřil podle strážníků téměř deset let k nejproblematičtějším v Brně. Podle starostky Nového Lískovce Jany Drápalové (SZ) v něm žijí lidé ve složité životní situaci, neplatiči a sociálně slabí.

Loni v domě strážníci napočítali přes dvě stě třicet přestupků, jako je například ničení různých zařízení, sprejerství či znečišťování veřejných prostor. Obvyklé byly i rvačky a sousedské spory. "Lidé se báli, co se stane příště," říká Jan Růžička, který v domě už léta dělá domovníka.

Bezpečnostní klíče a kamery

Městská policie proto navrhla po dohodě s obyvateli domu opatření, která mají situaci zlepšit. Vstupu cizím osobám například zamezí zámky na elektronické klíče. Na chodby, do výtahů a ke vchodu byly umístěny kamery, které kontroluje domovník.

Panelový dům v brněnském Novém Lískovci - Koniklecova 5

V přízemí nechal správce upravit okna tak, aby se skrz ně nemohl nikdo vloupat do budovy. "Důležitá je i změna ve spolupráci s lidmi. Stanovil se domovní řád a zvýšil dohled policie. Obyvatele domu budou častěji navštěvovat sociální pracovníci," podotkla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Zatím to vypadá, že se situace v domě opravdu mění. "Výtahy nejsou počmárané a na schodech nejsou výkaly. Hádám, že se to zlepšilo - tak o sedmdesát procent," komentoval Růžička. Pokud se projekt opravdu osvědčí, využijí jej i v jiných městech.

Problémových domů je hned několik

I v samotném Brně je podobných "domů hrůzy" víc. Mezi strážníky je například známá ubytovna na ulici Markéty Kuncové v Židenicích. "Řešili tam už nejrůznější incidenty, rvačky a výtržnosti podnapilých," sdělila Kapitančiková.

Panelový dům v brněnském Novém Lískovci - Koniklecova 5Panelový dům v brněnském Novém Lískovci - Koniklecova 5

V minulosti strážníci často vyjížděli i do domů na Vranovské 17 v Brně-severu a na Vlhké 23 v Brně-středu. Časem se podařilo dostat problémové nájemníky pryč. Někteří se museli vystěhovat, jiní skončili kvůli trestné činnosti ve vězení. Situace se pak zklidnila.

Jediná rodina pak dokázala na "dům hrůzy" proměnit budovu na Hluboké 15 poblíž ústředního hřbitova. Manželský pár ve svém bytě bydlel s několika psy, na podlahách měli nájemníci poházené odpadky a několikrát si doma dokonce rozdělali oheň. Ostatní obyvatele terorizovali hlukem, křikem a silným zápachem, který se linul z jejich bytu. Protože navíc dlužili asi 80 tisíc na nájemném, přišel na ně nakonec exekutor a museli se vystěhovat.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Moravské Chorvaty nezákonně vyhnali komunisté, omluva dodnes nepřišla

Lenka Kopřivová je spoluautorkou knihy Barvy chorvatské Moravy. Každoročně se...

Expertka na moravské Chorvaty Lenka Kopřivová oživuje historii národa, který komunisté nesnášeli. „Chorvati byli...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz