Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Inspektorát práce řeší, jak to chodí u městské policie v Brně

  14:20aktualizováno  14:20
Kromě stíhání svého šéfa Jaroslava Přikryla se strážníci v Brně potýkají s další potíží. Poměry na pracovištích prověřuje inspektorát práce, a to zřejmě na základě stížností na šikanu. Vedení městské policie nechce případ komentovat.

Šéf brněnských strážníků Jaroslav Přikryl | foto: Městská policie Brno

Ředitel brněnských strážníků Jaroslav Přikryl byl před necelými čtyřmi měsíci obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby. Podle vyšetřovatelů neoprávněně manipuloval s pokutami za dopravní přestupky, což u soudu popsal jeho dřívější podřízený Milan Šimon. Ten už byl odsouzen a policie pak začala prověřovat Přikryla.

Kauza Přikryl

Jaroslav Přikryl je v čele Městské policie Brno od roku 2011, dříve působil u policie státní.

V minulosti byl stíhán za zneužití pravomoci, manipuloval také s policejními statistikami. Žádná z jeho kauz se však nikdy nedostala k soudu.

V prosinci 2012 byl opět obviněn ze zneužití pravomoci.

Stíhaný Přikryl zůstává ve funkci, má stále všechny pravomoci a primátor Roman Onderka ho zatím odvolávat nehodlá. Respektuje prý presumpci neviny a hodlá vyčkat až na pravomocné rozhodnutí soudu. Jenže vyšetřování Přikrylova případu zatím nijak výrazně nepostoupilo a ještě nebyla podána ani obžaloba.

Děním u strážníků se však mezitím začal zabývat i inspektorát práce, který zde provádí důkladnou kontrolu pracovněprávních vztahů. Podle informací MF DNES vše odstartovaly stížnosti zaměstnanců na šikanu ze strany nadřízených.

"Hloubková kontrola u městské policie začala letos v únoru a zatím ještě neskončila. Není možné ji proto jakkoliv komentovat," uvedla Dagmar Berková z jihomoravského pracoviště inspektorátu práce.

Přikryl nic nekomentuje a mlčí

Mlčení zachovává i sám Jaroslav Přikryl, který od svého obvinění s médii nekomunikuje. Na žádost o komentář k práci inspekce však redakci tentokrát odpověděl. "Městské policii nepřísluší šetření jiných orgánů komentovat," napsal stroze Přikryl.

Zbylých dotazů, které mu redakce položila, si ovšem nevšímal. Není tak jasné, k jaké šikaně mělo u městské policie docházet. Už dříve ale vyšlo najevo, že strážníkům vadí řada interních nařízení, podle kterých jsou i hodnoceni. Některá z nich považují za nesmyslnou šikanu ze strany nadřízených, některá dokonce za protizákonná.

Podle nedávného zjištění Brněnského deníku Rovnost dostali například strážníci nařízeno řešit přestupky pokutou, ačkoliv zákon připouští i domluvu na místě. Jiné interní pravidlo zase přikazovalo, že se ke každému člověku ležícímu na zemi musí volat záchranka. A to i když je evidentní, že jde o opilce, který nepotřebuje lékaře.

Toto nařízení ovšem muselo vedení městské policie stáhnout. Do problému se totiž vložili záchranáři, pro které byl takový počet výjezdů neúnosný. "Stávalo se, že nám blokovaly posádky, které jsme potřebovali k jiným, závažnějším případům," uvedla tehdy mluvčí záchranářů Barbora Zuchová.

Ani tato zjištění o nesmyslných nařízeních tehdy Přikryl nekomentoval. Stejně jako informaci, že pouhý den před jeho obviněním městská policie sepsala smlouvu o zastupování s advokátkou Bělou Sedláčkovou, která je shodou okolností také právní zástupkyní Přikryla jako fyzické osoby.

Pokud by se tedy jeho případ dostal k soudu, mohla by se dostat do střetu zájmů -zastupovala by totiž jak obviněného Přikryla, tak městskou policii, kterou jeho chování poškodilo.

Ani Sedláčková ovšem o svém klientovi nechce mluvit, neodpovídá na e-maily, telefonáty ani na SMS. "Přikrylů je mnoho, nevím, o kterém mluvíte," odpověděla na dotaz MF DNES ve chvíli, kdy se ji podařilo zastihnout na soudě.

Primátor Roman Onderka, který je ze zákona velitelem městské policie a Přikrylovým přímým nadřízeným, situaci řešit nehodlá. "Na účastníka trestního řízení třeba nahlížet jako na nevinného, dokud není pravomocným rozsudkem soudu rozhodnuto o opaku. Na mém stanovisku se nic nemění," zhodnotil.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Další z rubriky

Lidé nám vyčítali, že jsme jim ukradli nápad, vzpomíná šéf stánků s kávou

Igor Slavík několik let učil češtinu a tělocvik. V roce 2008 rozjel v Brně...

K centru Brna v České ulici dnes už neodmyslitelně patří stánek s kávou Kofi Kofi. Za devět let existence se pojízdné...

Nejslavnější českou známku vyfoukl investorům obchodník se starožitnostmi

Nejvzácnější československou známkou, původně rakousko-uherskou, je...

Stopy nejvzácnější české známky – převrácené zelené čtyřkoruny s přetiskem Pošta československá z roku 1919 – vedou do...

Trolejbusy s akumulátory pořizuje i Brno, energii umí vrátit do sítě

Brno budou nově brázdit trolejbusy se zabudovanými akumulátory a klimatizací.

Dopravní podnik města Brna má nově ve vozovém parku trolejbusy, které dokážou jet i se staženými sběrači – tedy bez...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz