Pomník na Ústředním hřbitově v Brně zdobí Stalinův profil.

Pomník na Ústředním hřbitově v Brně zdobí Stalinův profil. | foto: Michal Kašpárek

Pomník na hřbitově zdobí portrét Stalina, odstraňovat se zatím nebude

  • 7
Každý rok si politici i pamětníci připomínají u pilíře se sochou vojína na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova osvobození Brna Rudou armádou. Málokdo si ale všimne profilu Josifa Stalina, který je na pilíři vytesaný z boku a lemuje ho azbukou psané heslo "Učinili jsme správně - zvítězili jsme!"

Pohřebiště na brněnském Ústředním hřbitově vzniklo těsně po druhé světové válce. "Je to dokument doby. Mně samotné se nelíbí, že tam Stalinův reliéf je, ale pokud se nepřipravuje generální úprava tohoto pohřebiště, nevidím například ve vybroušení podobizny smysl. Mnohem horší by bylo, kdyby tam stála Stalinova socha," řekla historička Milena Flodrová.

"Symboly použité na obou těchto pomnících už jsou přežité, ale svědčí o době, kdy vznikaly. Tehdy ještě nikdo nevěděl, co přijde. Pomník vyjadřoval úplně jiné emoce, než jaké vůči Sovětům lidé cítí dnes," dodala.

"Nechápu, že něco takového tu dvacet let po revoluci stojí"

Na čestném pohřebišti, které je národní kulturní památkou, spočívá téměř 3 700 sovětských vojáků, kteří v Brně padli, a 1 500 rumunských vojáků. Brněnský hřbitov je jediné místo, kde leží ostatky rumunských vojáků z druhé světové války.

Pohřebišti vévodí kolumbárium s urnami s popelem téměř tří stovek sovětských důstojníků. Uprostřed tohoto pietního území stojí socha vojína, na jejímž podstavci je mimo jiné vytesán profil Stalina.

Ne každý se ke zpodobnění sovětského diktátora na pilíři staví tak smířlivě. Bývalý místostarosta Králova Pole René Pelán, který proslul vybroušením srpu a kladiva z památníku rudoarmějců v Božetěchově ulici, považuje Stalinův reliéf za nehoráznost.

"Politici kladou věnce k soše, pod níž je vytesaný jeden z největších masových vrahů historie. Nechápu, že něco takového tu dvacet let po revoluci ještě stojí," rozhořčil se.

Plaketa může urážet oběti komunismu, souhlasí historik

Pelán zvažoval, že proti zobrazení Stalina podnikne právní kroky, podle svých slov však bude na tento problém jen dál upozorňovat. "Připadá mi, že jsem snad jediný, komu to vadí. Po tom, jak dopadl pomník v Králově Poli, jsem už ze všeho unavený," posteskl si.

Navzdory jeho snaze totiž na pomníku srp s kladivem zůstaly. Na otázku, zda by s případným odstraněním Stalinova reliéfu souhlasil, odpověděl jednoznačně: "Samozřejmě. Zobrazení Stalina je propagace komunismu."

V tom s ním nesouhlasí historik Pavel Paleček. "U pětašedesát let starého pilíře to není tak jednoduché. Myslím si, že je to součást poválečného vývoje. Plaketa se Stalinem však může urážet předválečné i poválečné oběti komunismu a jejich pozůstalé," vysvětlil.

A jeho názor se potvrdil. "Osoba, která to spravuje, se už dávno měla postarat o odstranění reliéfu. Stalin byl masový vrah a z povědomí lidí už měl zmizet," míní Čestmír Čejka, člen předsednictva Konfederace politických vězňů, který strávil 12 let v komunistickém vězení.