Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pomyje, plky a práva správců diskusních fór

  13:26aktualizováno  13:26
Minulý týden se mé kolegyni fotografce stal vcelku roztomilý příběh. Při pokusu principála cirkusu Jo – Joo o rekordní pobyt v tygří tlamě se šelmě daleko víc líbil batoh s fotografčinými objektivy, o který se naše duchapřítomná spolupracovnice s velkou kočkou nakonec úspěšně utkala.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nikomu se naštěstí nic nestalo, drahé části fotografické výbavy byly zachráněny a hezká historka se ocitla na internetovém serveru brno.idnes.cz.

Protože se mým soukromým sociologickojazykovým koníčkem staly internetové diskuse právě pod články zpravodajských serverů, začetla jsem se i do debaty pod tímto příspěvkem.  Na kafi

Diář Jany Soukupové

Pravidelný fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

. na kafi

Diář Jany Soukupové Jana Soukupová

Pravidelný fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MD DNES.

A znovu jsem si ověřila, že zamindrákovaný hnidopich si najde i u takto roztomilé příhody způsob vypuštění jedu, jaký by slušnějšího (a hlavně vyrovnanějšího) čtenáře zřejmě vůbec nenapadl. Internetové diskuse nejsou však jen žumpou plnou prskání zneuznaných nešťastníků.

I když se tento fenomén narodil vlastně nedávno, má se po všech stránkách neuvěřitelně k světu. Dokonce tak, že si odtud i tištěné noviny zvykly uveřejňovat různé kousky v původním znění nebo se zde vyčtené názory objevují coby argument recenzí, úvah či fejetonů.

A i když jsem samozřejmě zažila nepřipravené nešťastníky, které naprosto rozložil kýbl pomyjí vylitý pod jejich právě zveřejněným příběhem, při troše tréninku se i z téhle necenzurované stoky dá vyextrahovat starý známý "vox populi, vox Dei" (hlas lidu, hlas Boží).

I když se většina diskutujících účastníků nepodepisuje plným občanským jménem, takže příspěvky pod články připomínají místy nápisy na stěnách veřejných záchodků, kde na jeden vtipný připadne tak dvacet vulgárních, i zde se vyplatí zapátrat. (Ostatně fenomén skutečně dobrých "záchodkových" nápisů má rovněž své obdivovatele, sběratele – a pochopitelně i své internetové stránky.)

Nakonec se zdá být podezřelé, že kdosi lepší, chytřejší, mravnější (a mocnější) má právo rozhodnout, který příspěvek už je za hranicí "dobrého vkusu" – a který ještě ne.

Takže se občas stane, že diskuse pro zamindrákované hnidopichy zvláště přitažlivá (například romská tematika v našich končinách málokdy zklame) je nahrazena starou známou říkankou správce serveru: "Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě."

Popravdě však sama nevím, co by se mnou skutečně "výživné" diskusní sprosťárny (ať už "smazané jednotlivě" nebo en bloc) nakonec provedly. Jen tuším, že by mě nakonec hlavně hodně nebavily.

Ale našla jsem si i docela povzbudivou diskusní oblast. I když se většinou nachází pod nešťastnými historkami o dětech nebo zvířatech, kromě záplavy (někdy zlostného a případným viníkům klnoucího) soucitu tu bývá přitažlivě zachycen i "boj dobra se zlem" – ve chvíli, kdy i sem se někdo pokusí vypustit svůj díl jedu.

Bývá totiž zvykem, že ostatní účastníci diskuse v sobě okamžitě nacházejí schopnost spravedlivě se rozhořčit a zastat napadeného. Někdy, pravda, též slovy nehledanými, ale nakonec "na hrubý pytel..."

Velký příklad naprosté dehonestace každého, kdo se odvážil vystrčit svůj zlolajný jazyk, přinesla v poslední době například diskuse na idnes.cz pod článkem z 19. září, když se v řece Moravici utopil malý Ondrášek z Otic.

A protože už slyším diskusní výtky pod tímto článkem, dodám, že je mi samozřejmě znám Kodex diskutéra většiny serióznějších serverů, ovšem při jeho striktním dodržování (například na idnes) by se velká část příspěvků do diskuse vůbec nedostala.

A nakonec se musím přichýlit k názorům některých diskutujících, kteří ze všech stran rozebírají, že v místech, kde nejsou na cenzuru tak citliví jako v postkomunistickém tuzemsku, se zásahy správců na jejich vlastních stránkách považují za správné prostě proto, že jde o jejich výsostné území – a nespokojený občan má zase právo založit si svůj vlastní web, kde si bude dělat (a psát), co chce.

A že problém Sítě není koneckonců v klučení informací, nýbrž v jejich nadbytku - když se relevantní informace nebo myšlenky nejčastěji právě v diskusích ztrácejí v tunách plků.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz