Agro Jevišovice začne na přelomu dubna a května porážet krokodýly nilské. Na

Agro Jevišovice začne na přelomu dubna a května porážet krokodýly nilské. Na snímku ředitel firmy Antonín Kyjovský. | foto: MAFRA

Řezníci už viděli videa z Afriky a chystají se na porážku krokodýlů

  • 74
Maso z krokodýlů nilských vychovaných na Moravě by se už letos mohlo dostat na český trh. Agro Jevišovice totiž na přelomu dubna a května začne porážet velkou část svého chovu těchto plazů. "Řezníci už měli možnost zhlédnout instruktážní videa z krokodýlích farem z Afriky," řekl šéf firmy Antonín Kyjovský.

Jak se vůbec v hlavách jihomoravských farmářů zrodí nápad na založení chovu dvou stovek krokodýlů nilských? Zvlášť když tropický predátor vyžaduje v létě v zimě svou teplotní třicítku, a to dokonce i v bazénu terária? Důvod byl zcela pragmatický.

"Bývalý majitel Agra Jevišovice pořídil před lety krokodýly proto, aby nemusel platit za likvidaci kuřat. Ta, která v chovu nedorostla do potřebné jateční váhy, se totiž vozila do kafilerie. A za to se platí. A tak se rozhodl, že s nimi bude raději krmit krokodýly," vypráví tak trochu úsměvnou historku nynější šéf Agro Jevišovice Antonín Kyjovský.

Dosud prodělečný raritní chov krokodýlů na dceřiné farmě ve Velkých Karlovicích, na kterém farma ročně tratí 2,4 až 3 miliony korun, začne na přelomu dubna a května konečně porážet. Umožní mu to vyhláška, kterou speciálně pro nilské "krokodýly z jižní Moravy" schválili od 1. března úředníci EU v Bruselu.

Čekali jste na vyhlášku povolující porážku krokodýlů už velmi netrpělivě?
Ano. Chov krokodýlů je energeticky v našich podmínkách extrémně náročný. Ročně nás jen energie v uzavřených vytápěných prostorách vyjdou na milion korun. Ztráta z tohoto chovu je tedy velmi vysoká.

Vypadá to, že spíše místo turistické atrakce jste dostal od předchůdce danajský dar...
Roční příjmy z návštěvnosti v teráriu jsou okolo 400 tisíc korun. To nepokryje v žádném případě náklady. Týdně tohle zvíře spořádá 5 až 8 kilo syrového kuřecího masa.

Agro Jevišovice začne na přelomu dubna a května porážet krokodýly nilské.

Bude to pro váš závod velká událost? Přijdete se na porážku prvního krokodýla osobně podívat?
Ano a myslím, že nebudu sám, i když prostory jsou tam velmi omezené. Je to pro nás totiž zcela mimořádná událost. Řekl bych ovšem, že na to, jaký se očekává efekt, zaměstnává až příliš mnoho lidí a stojí až příliš mnoho času.

Takže finanční efekt nebude až takový, jaký by se dal předpokládat?
Předpokládáme, že výnos nebude vůbec takový, aby odrazil náklady na chov, takže i konečný výsledek bude ztrátový.

Jakým způsobem se budou krokodýli porážet?
Zvířata se budou do Jevišovic z krokodýlí farmy ve Velkém Karlově převážet minimálně čtyřiadvacet hodin před porážkou. Odchytí se, omráčí, tady u nás už máme připravenou takzvanou antistresovou mobilní zónu, tam budou umístěna do druhého dne odděleně od ostatních zvířat.

A kde vezmete řezníky, kteří si troufnou zabít a stáhnout špičkově z kůže krokodýla? Umí to v Česku vůbec někdo?
Zkušenosti s tím nemá nikdo. Ale máme to vyřešené. Krokodýly budou porážet řezníci z podniku Kostelecké uzeniny, což je také součást Agrofertu Andreje Babiše, stejně jako je náš podnik. Jedna varianta počítá s tím, že tady se to zvíře omráčí elektrickou smyčkou z důvodu bezpečnosti, usmrtí vratným nábojem, vykrví a takzvaně vykolí a na další zpracování se už odveze do areálu Kosteleckých uzenin. Ta druhá počítá s možností, že se krokodýl u nás i stáhne z kůže a do Kostelce se převeze už jen krokodýlí maso ke zpracování.

A kdo tohle všechno kostelecké řezníky naučí? Jezdí do Afriky na školení?
Tak to nejezdí, ale měli už možnost zhlédnout instruktážní videa z krokodýlích farem z Afriky, které jsme si nechali poslat. Tam se totiž porážejí a stahují z kůže stovky krokodýlů najednou. Ovšem hygienické podmínky v Africe jsou opravdu trošičku odlišné od toho, co si od nás žádá Evropská unie.

Máte už firmu, která vám kůže vyčiní? Zvládne to u nás někdo?
Zatím stále poptáváme a hledáme. Máme dva zájemce, kteří by to snad mohli zvládnout. Jeden je dokonce z jižní Moravy. Ale vše je ještě otázkou jednání příštích dnů. Od nás ale kůže poputují zřejmě v surovém stavu. Zda si je zákazníci nechají zpracovat raději v zahraničí, to už necháme na nich.

Jaký je vůbec časový harmonogram této veterináři "ostře sledované" porážky?
Počítáme s tím, že bude probíhat zhruba rok, rok a půl. My jsme totiž silně limitovaní porážkou v Kostelci. Takže ke konci každého týdne nebo o víkendu porazíme pět krokodýlů. Na víc nebude kapacita.

Budete vybírat prioritně vždy ty největší kusy, aby se uprázdnilo místo na přeplněné farmě?
Budeme zabíjet kusy, kterým je sedm let. Předpokládáme porážku asi 120 kusů v délce kolem dvou a půl metru. To jsou krokodýlí adolescenti, kteří sem byli přivezeni z Thajska. Krokodýl se běžně dožívá i devadesáti let. Takže maso od takhle mladých kusů by mělo být křehké a chutné.

Už se o raritní druh masa, které se u nás dosud nesmělo prodávat, zajímají špičkové restaurace v zemi?
Ano, ozývají se nám soukromé gastroprovozy zejména z České republiky, které by rády krokodýla nabízely jako specialitu. Zájem o krokodýlí maso projevilo už také několik velkoobchodů zabývajících se prodejem masa a masných výrobků.

Mapovali jste si, za kolik se v zahraničí prodává kilo tohoto tropického plaza?
Kilo masa z krokodýla se dá koupit od 600 do 1 100 korun za ocasní část. Třeba takový krokodýlí steak přijde v restauraci běžně na 700 až 800 korun.

Co bude s kusy, kterým je nyní devět let a které bývalý majitel nechal přivézt z farmy ve Francii, aby "likvidovaly" nejatečná kuřata?
Ta větší zvířata, kterých je asi třicet, budou dál sloužit pro agroturistické účely. Máme v plánu rozšíření terária o plazy a také zahájení reprodukce krokodýlů.

Chov je vysoce ztrátový a Andrej Babiš v něm chce i za tak vysokou cenu pokračovat dál?
Jeho samozřejmě zajímá, kdy se dostaneme na únosnou mez. Cenová kalkulace ale zatím není hotová, takže nepředbíhejme. V každém případě chov krokodýlů je svým způsobem obrovská rarita v celém Česku a k Jevišovicím už neodmyslitelně krokodýli patří.

Která část kůže je nejžádanější na výrobu módních doplňků nebo třeba bot?
Ta nejjemnější, tedy kůže z břicha a krku. Takové ty zrohovatělé čtverce na hřbetech starých kusů rozhodně "in" nejsou.

Ozývají se i lidé, kteří by od vás chtěli koupit krokodýla na chov, preparaci nebo mají zájem o krokodýlí zuby či drápy?
Ozývají, ale nemají páru, co takové zvíře potřebuje. Energetická náročnost je obrovská. Nilští krokodýli vyžadují v létě v zimě teplotu až 30 stupňů Celsia jak vzduchu, tak i vody. A preparace třímetrového kusu přijde na 30 tisíc korun.

Kolik má vůbec jeden takový kus od vás hodnotu?
Účetní hodnota jednoho krokodýla podle velikosti a stáří od 25 do 32 tisíc korun.